Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Zmarł Prof. Joachim Benyskiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Dzisiaj rano dowiedziałem się z Radia Zet, że zmarł wczoraj (tj. 12 kwietnia) Prof. Joachim Benyskiewicz. Urodził się w 1936 roku w Nowym Kramsku. Miał 76 lat. Był współtwórcą zielonogórskiej szkoły historycznej. Więcej informacji wkrótce pojawi się na portalu.

J. Benyskiewicz, będąc aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Lubuskiego Towarzystwa Naukowego i Instytutu Śląskiego w Opolu należy do grona założycieli zielonogórskiego środowiska naukowego, w latach 1988-1999 był Przewodniczącym Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej. Opublikował m.in. Posłowie polscy w Berlinie w latach 1866-1890, (Zielona Góra 1976); Z dziejów myśli o polskich ziemiach zachodnich. Od Długosza od Parczewskiego (Zielona Góra 1985, red. z K. Bartkiewiczem), Naród bez państwa. O czynnikach integracji i dezintegracji narodu polskiego pod zaborami (Zielona Góra 1987), Społeczeństwo - władza - państwo w latach 1918-1939 (Zielona Góra 1991, 2003), Powstanie Wielkopolskie nad środkową Odrą, (Zielona Góra 1998, z H. Szczegółą).

Źródło: www.ih.uz.gora.pl

Byłem jego studentem. Jego wykłady były rzetelne i obiektywne. Starał się jednak przekonywać do poglądu, że XIX-wieczne powstania narodowo-wyzwoleńcze 1) nie były narodowe (nikły udział całego narodu) 2) były przelewaniem krwi nonsensownie (nie przyniosły niczego dobrego, były źle przygotowane itd. itp.).

Kiedy natomiast wchodziło się do jego gabinetu, to pamiętają wszyscy jego studenci, najpierw widziało się dym, dopiero po jakimś czasie zza dymu wyłaniała siedząca postać w oddali. Zawsze jak się wychodziło to się specyficznie "pachniało". Jego wykładów słuchało się mimo wszystko z zapartym tchem. Takie mam wspomnienie o Profesorze. Uważam, że jest ono miłe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.