Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

We Francji powstało wirtualne archiwum świadków gułagu

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Na IOH, znalazłem taki temat:

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=18861&highlight=

Wirtualne muzeum opracował międzynarodowy zespół pod kierownictwem francuskich historyków z Centrum Badań nad Rosją, Kaukazem i Europą Środkową (CERCEC) oraz dziennikarzy Radia France Internationale (RFI). Jest to pierwszy na szczeblu europejskim projekt o takiej skali.

Dyrektor CERCEC prof. Alain Blum powiedział PAP, że na stronie internetowej http://museum.gulagmemories.eu/fr/home/homepage zgromadzono już około 40 nagrań świadectw byłych więźniów gułagu, zesłanych w latach 1940-1949 na Syberię i do Kazachstanu. W sumie zrealizowano 160 wywiadów ze świadkami wydarzeń, które będą stopniowo zamieszczane na stronie w ciągu najbliższych miesięcy. Archiwum internetowe zrealizowano w czterech językach: po angielsku, francusku, rosyjsku i polsku.

Oprócz nagrań dźwiękowych w wirtualnym muzeum można zobaczyć zdjęcia i filmy dokumentalne, a także mapy, wskazujące miejsca deportacji. W krótkich relacjach deportowani opowiadają o swoim życiu przed aresztowaniem, pobycie w obozach, a także o powrocie z zesłania i próbach uwolnienia się od koszmaru przeszłości.

Praca nad archiwum dźwiękowym trwała trzy lata. Wzięło w niej udział trzynastu badaczy z 15 państw Europy Zachodniej, Środkowo-Wschodniej, Rosji i Kazachstanu. Ze strony polskiej uczestniczyła w nim Agnieszka Niewiedział, doktorantka pracująca obecnie w CERCEC.

Blum podkreślił, że historia deportacji w czasach stalinowskich i łagrów jest nadal na Zachodzie zbyt słabo znana.

"Co prawda wielu ludzi we Francji wie o deportacjach na wschód, ale sądzi, że była to tylko wewnętrzna +sprawa sowiecka+ - nie zdają oni sobie sprawy, że zsyłano tam masowo obywateli państw Europy Środkowo-wschodniej" - zaznaczył. Dodał, że dzięki otwartemu wirtualnemu muzeum wielu Francuzów może sobie uświadomić, że tylko część zesłanych trafiła do obozów pracy, a najliczniejsza grupa została zmuszona do osiedlenia się na Syberii i w Azji Środkowej.

Przygotowując projekt, twórcy korzystali z doświadczeń warszawskiego Ośrodka Karta, zajmującego się od wielu lat gromadzeniem świadectw z historii najnowszej.

Jak podaje Centrum Badań, w latach 1940-1949 zesłano na Syberię i do Azji Centralnej w sumie około miliona obywateli państw Europy Środkowej i Wschodniej, m.in. Ukrainy, Polski, państw bałtyckich, Rumunii i Węgier.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.