Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Przystanek_Historia

co nam dała Solidarność?

Rekomendowane odpowiedzi

4-28 stycznia Wystawa Co nam dała solidarność? »Solidarność« oczami młodych. W dorosłe życie wkraczają pokolenia, dla których „Solidarność” jest faktem historycznym. Prezentowana wystawa zawiera prace gimnazjalistów, wypowiedzi absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Młodzi ludzie dostrzegają, że mogą się cieszyć wolnością dzięki ryzyku i wysiłkowi podjętemu przez dziadków i rodziców. Opinie obcokrajowców pokazują, że chcą się od nas uczyć i skłaniają do zastanowienia, na czym polega solidarność dziś. Wystawa Co nam dała solidarność? »Solidarność« oczami młodych została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku z okazji trzydziestolecia „Solidarności” w ramach projektu edukacyjnego „Polanki 124 b”.

Wystawa »Zwycięska dekada«. Region Bydgoski NSZZ »Solidarność« w ikonografii (1980–1990) przedstawia najważniejsze wydarzenia w dziejach NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego, począwszy od strajków sierpniowych, kryzys bydgoski, Walne Zebranie Delegatów, udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów, poprzez stan wojenny, aż po wybory czerwcowe oraz II Walne Zebranie Delegatów.

11 stycznia [wtorek] godzina 16:00 Seminarium Kultura na emigracji. Temat: W kręgu paryskiej „Kultury”: Józef Czapski i Gustaw Herling-Grudziński – dwa doświadczenia z pobytu w Związku Sowieckim. Wykład wygłosi dr Małgorzata Ptasińska-Wójcik, warsztaty przeprowadzi Wiesława Młynarczyk.

11 stycznia [wtorek] godzina 17:00 Zbrodnia bez kary. Grudzień1970 w Gdyni. Prezentacja książki Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego i Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat. Książka autorstwa trójki młodych historyków jest najnowszą próbą spojrzenia na grudniową tragedię. Album zawiera informacje na temat życia w mieście w latach 60, przebiegu gdyńskiego Grudnia, represji które spadły na jego uczestników, a także wieloletniej, zwycięskiej walki gdynian o godne upamiętnienie ofiar „czarnego czwartku”. Książka przybliża także problem systematycznego zakłamywania pamięci o Grudniu ’70 przez władze komunistyczne oraz historię śledztwa i procesu osób odpowiedzialnych za tę zbrodnię.

13 stycznia [czwartek] godzina 17:00 Seminarium „Spacerkiem po Warszawie”. Oblicza stołecznych dzielnic w XX w. – Ochota. Wykład wygłosi Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów. Zapraszamy nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów.

17 stycznia [poniedziałek] godzina 12:00 Promocja książki Jerzego Jabrzemskiego Harcerze Szarych Szeregów. Podczas II wojny światowej pod kryptonimem „Szare Szeregi” kryła się jedyna w Europie zakonspirowana organizacja harcerska. Autor – były instruktor Kwatery Głównej Szarych Szeregów, dokumentuje i opisuje w barwny sposób historię Szarych Szeregów na obszarze całej Polski, oddając hołd odwadze i poświęceniu młodych ludzi spod znaku harcerskiej lilijki i krzyża.

17 stycznia [poniedziałek] godzina 17:00 Seminarium popularnonaukowe Polskie kino powojenne: twórcy i filmy to nowa edycja wykładów Z kamerą po PRL-u, przedstawiających wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięcia artystyczne na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Tematem spotkania będzie twórczość Wojciecha Jerzego Hasa. 20 stycznia [czwartek] godzina 16:30 Spotkanie z książką Proboszcz Getta, która opisuje niezwykłe losy księdza Marcelego Godlewskiego, proboszcza kościoła Wszystkich Świętych. Po utworzeniu warszawskiego getta jego kościół znalazł się w obrębie murów. Proboszcz nie uciekł – zdobywał jedzenie, pocieszał, fałszował dokumenty i pomagał w ucieczce. Stał się symbolem katolickiego kapłana ratującego Żydów. W programie spotkania: pokaz filmu Oaza Wszystkich Świętych oraz rozmowa z autorami książki Karolem Madajem i Małgorzatą Żuławnik.

24 stycznia [poniedziałek] godzina 16:00 Spotkanie filmowe Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Pokaz filmu Macieja Drygasa Jeden dzień w PRL.

26 stycznia [środa] godzina 15:00-18:30 Seminarium Śladami powojennej historii Żydów skierowane do nauczycieli języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, etyki, religii. Wykład Społeczność żydowska w polityce władz PRL po szoku marcowym wygłosi dr hab. Grzegorz Berendt.

27 stycznia [czwartek] godzina 13:00-14:30 Cykl Historia oczami bezpieki. Spotkanie „Rozbrajanie terenu” – dokumentacja walk z podziemiem niepodległościowym poprowadzi Kazimierz Krajewski.

31 stycznia [poniedziałek] godzina 15:00-17:30 Seminarium „Czy się stoi, czy się leży…”. Rzecz o gospodarce PRL. Cykl dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów. Wykład Życie na kredyt, czyli Polska epoki Gierka wygłosi dr Paweł Sasanka.

ZAPRASZAMY!

Wstęp wolny

pn - pt 11:00 - 18:00

so 09:00-14:00

ul. Marszałkowska 21/25

00-628 Warszawa

tel. 022 576 30 01

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.