Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Stefan Mrozowski "Pik"

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Stefan Janusz Mrozowski "Pik", "165K", "Tyrański", "Tyran", urodzony 17 lutego 1914 r. Z wykształcenia technik-mechanik, porucznik rezerwy piechoty. Udziału w walkach września '39 nie brał, był reklamowany. W podziemiu od września 1940 r., od lipca '41 oficer informacyjny rejonu w TOW. Był również Delegatem Komendy Okręgu do Podokręgu Wola. Przez spory okres czasu dowódca oddziału wolskiego Grupy "Andrzeja", oraz dowódca oddziału kolejowego (to od września '43). Na pewno od maja 1944 roku pełnił funkcję dowódcy Oddziału Dywersji Bojowej "16", czyli wolskiego. W lutym 1943 był zameldowany na Grzybowskiej 31 (na podstawie kennkarty nr 205543, Warschau 18 August 1942). Do stopnia porucznika z dn. 3 maja '44 awansowany przez "Bora" rozkazem nr 400/BP z dn. 25 lipca '44 (informacja przekazana w dniu 1 sierpnia). W Powstaniu Warszawskim dowodził plutonem osłonowym "300" dowództwa obwodu III AK Wola (później wchodzącego w skład Zgrupowania "Leśnik"). Ranny w pierwszych dniach walk, trafił do szpitala Karola i Marii, gdzie został najprawdopodobniej 6 sierpnia zamordowany przez Niemców. Miał zostać odznaczony VM V kl. oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Informacji nt. "Pika" jest zastraszająco mało. Kompletnie nic nie wiem o okresie przedwojennym. Tak samo nt. walk w Powstaniu wiem tyle, co napisałem. Dlatego też będę wdzięczny za wszelkie wskazówki co do dalszych poszukiwań :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jedną z ciekawszych dla mnie spraw związanych z por. Mrozowskim - także w kontekście T. Wiwatowskiego - jest bez wątpienia kwestia przejęcia przez niego dowodzenia nad ODB-16. Jeszcze na początku roku dowodził grupą kolejową z Woli w OD "A", a jak wiemy dzięki raportowi z wyjazdu służbowego z dnia 7 maja '44, co najmniej do tego czasu kierował już obwodowym oddziałem wolskim. I teraz rodzi się pytanie, kiedy dokładnie to nastąpiło i w jakich okolicznościach. Najprawdopodobniej związane jest to z osobą wcześniejszego d-cy ODB-16 Juliusza Sieradzkiego "Bombowca". Jeszcze pod koniec lutego '44 "Bombowiec" pełnił tę funkcję. To wiemy z pism "Andrzeja" i "Kosy". Ale później ślad się urywa. Pozostaje cały marzec i kwiecień. Sprawa z "Bombowcem" jest na tyle skomplikowana, że jej wyjaśnienie zostawię sobie na później. Wystarczy powiedzieć, że popadł on w lekki konflikt z "Andrzejem". Tak czy inaczej został odwołany, albo sam zrezygnował. Na jego miejsce "Pika" powołano najprawdopodobniej dlatego, że znał teren. Ale kiedy to się dokładnie stało oraz czy odejście z OD "A" było efektem właśnie tego przesunięcia go do ODB-16, to już niestety nie wiem. Za wszelkie informacje w tym temacie będę wdzięczny. Choć prawdę mówiąc wątpię, czy zachowało się poza dokumentacją KeDywu OW AK cokolwiek, co mogłoby tutaj w jakikolwiek sposób pomóc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.