Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Qrosava

Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich.

Recommended Posts

Qrosava   

Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich.

Do 16 maja 2010 roku Muzeum Narodowe w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3) zaprasza na wystawę Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich. W polskich kolekcjach znanych jest 66 majolik istoriato. Aż 65 z nich możemy podziwiać na ekspozycji w warszawskim Muzeum Narodowym.

Majolika to rodzaj fajansu produkowanego we Włoszech od XIV do XVII wieku. Jest to ceramika o bogatej kolorystyce. Majolika dekorowana w stylu istoriato stała się popularna na przełomie XVI i XVII wieku. Posiadanie jej wyznaczało status społeczny, jej właścicielami byli arystokraci, książęta.

Na wystawie zobaczymy naczynia wykonane przez m.in. Nicola da Urbino, czy Fontanę. Eksponaty pochodzą z bardzo ważnych w dobie renesansu ośrodków europejskiego garncarstwa – m.in. z Gubbio, Fenzy i Deruty. Najstarsza w zbiorach majolika powstała około 1510 roku.

Będziemy mogli podziwiać majoliki udekorowane postaciami antycznych bóstw i bohaterów, proroków, a nawet sceny z historii starożytnej. Ponadto na ekspozycji znajduje się wiele ceramik z malarskimi reinterpretacjami opowieści biblijnych i mitologicznych.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.