Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich.

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich.

Do 16 maja 2010 roku Muzeum Narodowe w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3) zaprasza na wystawę Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich. W polskich kolekcjach znanych jest 66 majolik istoriato. Aż 65 z nich możemy podziwiać na ekspozycji w warszawskim Muzeum Narodowym.

Majolika to rodzaj fajansu produkowanego we Włoszech od XIV do XVII wieku. Jest to ceramika o bogatej kolorystyce. Majolika dekorowana w stylu istoriato stała się popularna na przełomie XVI i XVII wieku. Posiadanie jej wyznaczało status społeczny, jej właścicielami byli arystokraci, książęta.

Na wystawie zobaczymy naczynia wykonane przez m.in. Nicola da Urbino, czy Fontanę. Eksponaty pochodzą z bardzo ważnych w dobie renesansu ośrodków europejskiego garncarstwa – m.in. z Gubbio, Fenzy i Deruty. Najstarsza w zbiorach majolika powstała około 1510 roku.

Będziemy mogli podziwiać majoliki udekorowane postaciami antycznych bóstw i bohaterów, proroków, a nawet sceny z historii starożytnej. Ponadto na ekspozycji znajduje się wiele ceramik z malarskimi reinterpretacjami opowieści biblijnych i mitologicznych.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.