Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Qrosava

Rzecz Małopolska.Etno Dizajn Festival, 6-23.05.2010

Recommended Posts

Qrosava   

RZECZ MAŁOPOLSKA.ETNO DIZAJN FESTIVAL

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie "Rzecz Małopolska. Etno Dizajn Festival".

Celem festiwalu jest przyjrzenie się związkom łączącym etnografię i dizajn.

PROGRAM FESTIWALU:

WYSTAWY:

1.RZECZ MAŁOPOLSKA. PARK DOŚWIADCZEŃ KULTUROWYCH

Bulwar Poleski w Krakowie (zakole Wisły)

6-23 maja 2010

W trakcie kilkumiesięcznej pracy projektantów oraz rzemieślników rzeczy nieprawdopodobne staną się możliwe. Wykonane przez nich wspólnie interaktywne „mega-zabawki” dla dzieci i dorosłych pozwolą na inspirującą zabawę dizajnem i etnografią. Poprzez zabawę nauczą rozumieć tradycję oraz świat współczesny. To przecież od zabawek zaczyna się proces poznawania i uwrażliwiania na formę rzeczy, materiał, z którego powstają oraz kolor, dzięki któremu je zapamiętujemy. Wszystkie realizacje to wynik przetworzenia motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. To również wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację posłużyły projektantom obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone i przeniesione na grunt współczesności mają pokazać, jak inna może być przestrzeń miejska, gdyby w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią.

Po wystawie w Krakowie, instalacje zostaną zaprezentowane także w Tarnowie i Nowym Sączu.

Kurator:

Olaf Cirut

Projektanci:

Katarzyna Wojtyga

Krzysztof Radoszek

2.WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA

plac Wolnica w Krakowie

6-18 maja 2010, 11.00-20.00

Do udziału w wystawie WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA zaproszeni zostali polscy projektanci, przed którymi postawiono odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na obserwację i uruchomić wyobraźnię. Czas i uwaga, jakie projektanci poświęcili dawnym rzeczom z obszaru Małopolski zgromadzonym w krakowskim Muzeum Etnograficznym – zdobnictwu i formie ludowych mebli, budowie narzędzi gospodarstwa domowego, urodzie drobnych przedmiotów użytkowych i strojów, ich funkcji i znaczeniu – pozwoliły poruszyć istotne cechy etnodizajnu. Wystawa pokazuje, jak w rzeczach współczesnych odciśnięty może być ślad myślenia dawnego wytwórcy – forma uwzględniająca mechanikę ludzkiego ciała, dopasowanie materiału do funkcji, a nade wszystko respekt dla wartości płynących z natury, ekonomii i estetyki.

Powstałe specjalnie na wystawę projekty mebli, ubrań oraz miejskich rozwiązań przestrzennych stworzyły alternatywny świat rzeczy i przestrzeni codziennych wywiedzionych z etnografii. Nie stanowią one jednak ukłonu w stronę przeszłości, ale są jedną z form, przez którą silnie wyraża się teraźniejszość.

Kurator:

Anna Zabdyrska

Projektanci:

Anna Komorowska, Michał Rokita (pracownia k.)

Bartosz Mucha (Poor Design)

Dominik Lisik

Jan Kallwejt

Karolina Pięch

Katarzyna Herman-Janiec (Protein Design)

Marta Rowińska, Lech Rowiński (Beton)

Sebastian Łowkis, Alex Schwarz, Szymon Sławiec (Lasek Concept)

INNE WYDARZENIA:

1.TARGI ETNODIZAJNU

ul. Centralna 41a, siedziba Targów w Krakowie

14-16 maja 2010, 11.00-18.00

Celem targów jest podsumowanie dotychczasowych i rozpoznanie nowych trendów, jakie w polskim dizajnie wyznacza zainteresowanie projektantów tematyką etno – tradycyjnym zdobnictwem, technikami rękodzielniczymi, naturalnymi materiałami, ale i mniej dosłownymi odniesieniami do treści lokalnych, które przekładają się na wykorzystanie nowych technologii czy innowacyjnych materiałów.

Naszym zamiarem jest prezentacja przedmiotów sztuki użytkowej wchodzących w zakres wyposażenia domu, wyposażenia środowiska pracy oraz przedmiotów użytku osobistego (odzieży, akcesoriów itp.), które zostały wykonane z respektem dla tradycji, natury i kultury.

Przygotowano miejsca dla pięćdziesięciu wystawców (laureatów konkursu). Autorzy zainteresowani zaprezentowaniem swoich prac proszeni są o zapoznanie się z regulaminem konkursu i wypełnienie formularza zgłoszeniowego (on-line).Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Targami w Krakowie – liderem w branży targowej, organizatorem m.in. krakowskich Targów Książki.*

2.WARSZTATY

plac Wolnica w Krakowie

8-9 maja 2010

Podczas Festiwalu Etnodizajnu odbędą się warsztaty i spotkania z projektantami zaproszonymi przez Annę Zabdyrską do udziału w wystawie WOLNOŚĆ, WOLNICA, WYOBRAŹNIA. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję porozmawiać z projektantami o obszarach ich inspiracji. Zastanowią się wspólnie nad możliwością funkcjonowania na co dzień w alternatywnym świecie rzeczy etnodizajnerskich. Będą mieli także okazję do samodzielnego wykonania projektów pod okiem profesjonalistów.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.