Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
harry

Uzbrojenie szwedzkiej i rosyjskiej piechoty 1807-1812

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

Przy okazji pracy nad tekstem o testach celności broni gładkolufowej "wyszło" mi, że badana była broń szwedzka i rosyjska, niestety 200 lat temu teoretycy nie zawracali sobie głowy terminologią i modelami, więc mam mały problem, co tak naprawdę było badane.

Potrzebuje się pilnie dowiedzieć, jakiego rodzaju i jakiej produkcji karabinów używali piechurzy w armii szwedzkiej i rosyjskiej u schyłku epoki napoleońskiej, albo jaka broń była w tych krajach produkowana, bo i tak można zrozumieć autora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Lecę drogi Harry z pomocą. Otóż nie wiem czy zapoznałeś się z publikację Nafzigera, Imperial Bayonets ? Są tam dość interesujące testy dokładności, z diagramami i statystykami dla broni gładkolufowej, wykorzystywanej przez główne potęgi okresu (naturalnie z podaniem modelu bronii)

Odnośnie przepisów i w sukurs robionym testom na dokładność w prowadzeniu ognia, przez moskiewskie pułki piechoty, poszperam dokładniej w historiach regimentów, wiem że co poniektórzy wyżsi oficerowie (np. w pułku finlandzkim lejb-gwardii), eksperymentowali z ich użyciem.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

He, he. Nie zrozumieliśmy się. Ja mam dość dokładny opis testów z 1810 roku, przeprowadzonych przez Scharnhorsta. Mogę go co najwyżej zderzyć z Nafzigerem, którego faktycznie gdzieś mam, a w każdym razie zerknę na kogo on się powołuje. I tu dzięki za inspirację, bom o nim zapomniał.

Problem z Sharnhorstem mam taki, że nie pisze dokładnie jaki modele badał ograniczając się do określeń: francuski, angielski, szwedzki, rosyjski. Francuza i Anglika rozpoznałem po parametrach. O szwedzkiej czy rosyjskiej broni mam blade pojęcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jutro odkopię książkę Fiedorowa o Uzbrojeniu ruskiej armii w XIX wieku.

Mogę dla ciebie zreferować dane które on w niej zawarł na temat typów moskiewskiej broni.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.