Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Qrosava

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Recommended Posts

Qrosava   

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE W WARSZAWIE

post-6008-1269105831_thumb.jpg

Tablica Informacyjna:

Dyrektor muzeum: dr Adam Czyżewski

Adres: ul. Kredytowa 1

00-056 Warszawa

tel: +48 22 827 76 41-46

fax: + 48 22 827 66 69

e-mail: sekretariat@ethnomuseum.pl

Dyrektor Muzeum: (22) 826 81 78 lub (22) 827 76 41-46, wew. 230

Zastępca Dyrektora Muzeum: (22) 827 66 69 lub (22) 827 76 41-46, wew. 231

Sekretariat: (22) 827 76 41-46, wew. 230 lub 231

godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek, środa, czwartek: 10:00 - 18:00

piątek: 12:00 - 20:00

sobota*, niedziela: 11:00 - 19:00

Cennik:

bilet ulgowy 4.00 PLN

bilet normalny 8.00 PLN

*w soboty wstęp bezpłatny

O muzeum:

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, założone w 1888 roku, jest najstarszym muzeum tego typu w Polsce. Może poszczycić się również największymi w kraju zbiorami etnograficznych obiektów i archiwaliów, które liczą ponad 76 tysięcy obiektów własnych, blisko 2,5 tysiąca depozytów i ponad 170 tysięcy różnych archiwaliów.

Wystawy stałe:

1.Podniebny lot. Magiczna broń Azji. Wg scenariusza Jacka Szelegejda (Rok powstania - 2007).

2.Afryka. Wg scenariusza Jolanty Koziorowskiej (Rok powstania - 2006).

3.Australia i Oceania. Wg scenariusza Roberta Andrzeja Dula (Rok powstania - 2006).

4.Galeria polskiej sztuki ludowej. Wg scenariusza Jagody Migdał (Rok powstania - 2008).

5.Rękodzieło i rzemiosło ludowe. Wg scenariusza Małgorzaty Jaszczołt (Rok powstania - 2006).

6.Polskie obrzędy doroczne. Wg scenariusza Barbary Ogrodowskiej (Rok powstania - 1973).

7.Zwykłe – niezwykłe. Fascynujące kolekcje Państwowego Muzeum Etnograficznego. Wystawa jubileuszowa z okazji 120.lecia Muzeum. Kurator wystawy: Małgorzata Orlewicz. Wg scenariusza: Joanny Bartuszek, Anity Brody, Roberta A. Dul, Rafała Gorczycy, Małgorzaty Jaszczołty i Jolanty Koziorowskiej (Rok powstania - 2008).

Krótko o zbiorach:

1.Kolekcja polska

Kolekcję polską tworzy zespół 54600 zabytków obrazujących najważniejsze dziedziny tradycyjnej kultury ludowej oraz dokumentacja współczesnej twórczości ludowej i naiwnej. Zbiory z zakresu gospodarki podstawowej i rzemiosła, liczą blisko 13500 eksponatów. Kolekcja folkloru to ponad 7200 muzealiów. Zbiór ten gromadzi przedmioty związane z wiejską obyczajowością doroczną i rodzinną oraz szeroko rozumianym życiem społecznym zbiorowości lokalnych. Zespół polskich strojów ludowych i tkanin należy do największych tego typu w Polsce. Liczy ponad 12500 obiektów.

2.Kolekcja europejska

Kolekcja europejska liczy ponad 3400 muzealiów. Najliczniejsze zbiory pochodzą z Ukrainy (z wyodrębnioną kolekcją huculską - 676 eksponatów) oraz krajów bałkańskich (Bułgarii i Albanii - 713 eksponaty). Ponadto w jej skład wchodzą także zespoły obiektów z Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Słowacji, Macedonii, Węgier, Rumunii, Danii oraz mniejsze z obszaru innych państw europejskich.

Q

Edited by Qrosava

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

W dniach 5-10 kwietnia 2010 roku Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Janusz Prusinowski, Stowarzyszenie Dom Tańca, Narodowe Centrum Kultury i Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny organizuje "Festiwal Wszystkie Mazurki Świata".

Przez sześć dni trwać będzie ten warszawski wielkanocny karnawał. Zainauguruje go 5 kwietnia Wielkanocny Poniedziałek Mazurkowy – otwarta impreza w Lasku Bielańskim, na terenach wokół Kościoła Pokamedulskiego. Od wtorku do piątku codziennie koncerty w Skwerze (filia Fabryki Trzciny, Krakowskie Przedmieście 60 a) i w Centralnej Bibliotece Rolniczej (Krakowskie Przedmieście 66). Codziennie od 22.00 w Skwerze klub festiwalowy – spontaniczne granie po koncertach i tańce, a w sobotę Noc Tańca – zabawa do rana, na której zagrają goście festiwalu.

W ciągu dnia podczas warsztatów w Państwowym Muzeum Etnograficznym będzie można nauczyć się tańczyć mazurki - polskie, szwedzkie, francuskie, z Wysp Zielonego Przylądka, a także śpiewać „wyrywasy”, grać mazurki na skrzypcach i bębnie.

Program warsztatów w Państwowym Muzeum Etnograficznym w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata:WARSZTATY MUZYCZNE

WARSZTATY ŚPIEWANIA MAZURKÓW

Prowadzenie: Ewa Grochowska, Agata Harz

Zajęcia warsztatowe poświęcone będą nauce krótkich śpiewanych form muzycznych, zwanych potocznie przyśpiewkami. Zależnie od regionu Polski nazywane są różnie, np. „wyrywasy”, „piosenki”, „kanareczki”. Z punktu widzenia wokalnej praktyki wykonawczej przyśpiewki, a wśród nich śpiewane mazurki, są dla ich wykonawców rodzajem sprawdzianu umiejętności i okazją do zaprezentowania swojej indywidualności muzycznej.

Warsztaty obejmą naukę mazurków z mazowieckiego mikroregionu kajockiego (pod Przysuchą) i różnych miejscowości po „tej” i „tamtej” stronie Pilicy (grupa prowadzona przez Ewę Grochowską) oraz naukę „piosenek polnych” z Roztocza i innych części Lubelszczyzny, a także z Kurpiów, w tym piosenek do przytrampywania (grupa prowadzona przez Agatę Harz).

Warsztat obejmuje cztery spotkania trwające po trzy godziny (wtorek 6.04, środa 7.04, czwartek 8.04, piątek 9.04), w godzinach 10.00–13.00.

WARSZTATY INSTRUMENTALNE (skrzypce)

Prowadzenie: Jan Gaca, Maciej Żurek

Skrzypce to podstawowy instrument do grania mazurków południowego Mazowsza. Podczas warsztatów uczestnicy będą uczyć się podstaw tradycyjnej techniki gry (takiej, jaką stosują mazowieccy muzykanci), poznają kilka prostych mazurków wraz z analizą ich możliwości rytmicznych i melodycznych oraz podstawy frazowania i ozdabiania melodii.

Wymagana jest podstawowa umiejętność gry na skrzypcach (trzeba umieć je nastroić i powtarzać ze słuchu proste melodie).

Warsztat obejmuje cztery spotkania trwające po trzy godziny (wtorek 6.04, środa 7.04, czwartek 8.04, piątek 9.04), w godzinach 10.00–13.00.

WARSZTATY INSTRUMENTALNE (bęben)

Prowadzenie: Jan Gaca, Marek Ruczko

Warsztaty obejmują podstawy techniki gry na bębenku obręczowym (drugim najważniejszym instrumencie do grania mazurków) oraz podstawową wiedzę na temat klasycznych ozdobników i przesunięć metrycznych, stanowiących klucz do głębszego poznania rytmów mazurkowych.

Udział w tych zajęciach nie wymaga przygotowania muzycznego ani wcześniejszych doświadczeń z instrumentami perkusyjnymi.

Warsztat obejmuje cztery spotkania trwające po trzy godziny (wtorek 6.04, środa 7.04, czwartek 8.04, piątek 9.04), w godzinach 10.00–13.00.

Ilość miejsc na warsztatach muzycznych ograniczona.

Rezerwacja: katarzyna.lindner@festivalmazurki.pl

WARSZTATY TAŃCA

Państwowe Muzeum Etnograficzne (6, 7, 8, 9 kwietnia) i Skwer (10 kwietnia)

TAŃCE POLSKIE

Prowadzenie: Piotr Zgorzelski, Grzegorz Ajdacki, Katarzyna Staniszewska

Celem zajęć jest nauka i opanowanie w stopniu podstawowym zasad polskich tańców, zwłaszcza w metrum nieparzystym - na trzy (rytmy mazurkowe) oraz nauka tańca w parze po kole, w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach). Zainteresowane osoby nauczą się m.in. kujawiaka, mazurka, oberka, walczyka poloneza oraz kilku zabaw tanecznych opartych o kroki w/w tańców.

Istotne podczas zajęć będzie twórcze podejście, kreatywność czerpiąca z naszej – i nie tylko naszej - muzyczno-tanecznej tradycji, gotowość do improwizacji (tak charakterystycznej dla tradycyjnej kultury tanecznej), przy zachowaniu cech stylu danego regionu.

Podczas zajęć do tańca grać będą kapele: Janusz Prusinowski Trio, kapela Jana Gacy, kapela dudziarzy wielkopolskich.

Warsztat obejmuje jedno spotkanie trwające 2,5 godziny (wtorek 6.04, g. 15.30 – 18.00) oraz trzy spotkania po 30 min (środa, czwartek, piątek w g. 17.30 - 18.00) + sobota 10.04, g. 12.45–14.00.

TAŃCE Z WYSP ZIELONEGO PRZYLĄDKA („mazurca”)

Prowadzenie: Javelino Chantre, Joana Machado

Prowadzący warsztaty to wykwalifikowani specjaliści od tańców tradycyjnych z Wysp Zielonego Przylądka (m. in. funaná, colá, coladera, mazurca), tańców z krajów afrykańskich (m.in. kizomba i semba) oraz tańca współczesnego. Podczas warsztatów skupią się na nauce popularnego na wyspach tańca „mazurca”.

Do tańca grać będą Jon Luz na cavaquinho i gitarze oraz Sergio Figueira na gitarze.

Warsztat obejmuje jedno spotkanie: środa 7.04, g. 15.30-17.30.

TAŃCE SZWEDZKIE (taniec „polska”)

Prowadzenie: Pia Qvarnström

„Polska” jest popularna w Szwecji od XVII w. To zmysłowy taniec opierający się na improwizacji i komunikacji pomiędzy tańczącymi a grającymi muzykami, z powtarzającym się, wyraźnym rytmem na trzy. Aby przekazać uczestnikom warsztatów ogólną wiedzę o tym, czym jest „polska”, prowadzący będą uczyli tańców: „standard polska”, „slängpolska” i „värmlandspols”.

Do tańca grają skrzypkowie: Reine Steen i Sven Midgren.

Warsztat obejmuje dwa spotkania: czwartek 8.04, g. 15.30–17.30 i sobota 10.04, g. 10.00-11.15.

TAŃCE FRANCUSKIE (mazurka)

Prowadzenie: Dominique Mahé, Gilbert Hervieux

Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną tradycyjne tańce bretońskie (gavotte i passe-pied) oraz tańce nowe, wywodzące się z dworskiej kultury francuskiej (tańczone od połowy XIX w). Niektóre z nich, nazywane „tańcami salonowymi”, wywarły znaczący wpływ na kulturę taneczną całej Górnej Bretanii, wpłynęły też na kształt polki i mazurki tańczonych w Dolnej Bretanii. Warsztat poświęcony będzie przede wszystkim nauce tańców w parach: polki – ridée-polka, polka piquée, oraz mazurka.

Do tańca zagrają pozostali członkowie bretońskiego kwartetu Hervieux/Mahé.

Warsztat obejmuje dwa spotkania: piątek 9.04, g. 15.30–17.30 i sobota 10.04, g. 11.20–12.35.

"Popołudnie w Muzeum" - wydmuszki kurpiowskie.

31 marca 2010 (środa), godz. 16.30

Jajka na Wielkanoc mogły być zdobione w różny sposób w zależności od regionu Polski. Na Kurpiach jajka oklejano sitowiem i kolorową włóczką. Takiego sposobu ozdabiania jajek nauczy nas twórczyni ludowa z Kurpiów Białych Julianna Puławska.

Na warsztaty należy przynieść 2 wydmuszki.

Informacje i zapisy w Dziale Naukowo - Oświatowym, tel. (22) 6965380 lub (22) 8277641 do 46 wew. 218. Wstęp w ramach biletu do Muzeum (dzieci – 5 zł, dorośli – 10 zł).

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

DKF Celuloid i Państwowe Muzeum Etnograficzne

zapraszają na kwietniowe pokazy filmowe:

>15 kwietnia /czwartek/, godz. 20.00

“Ghost Dog - droga samuraja”, reż. Jim Jarmusch, 1999

>29 kwietnia /czwartek/, godz. 20.00

“Lwica”, reż. Pablo Trapero, 2008

„Ghost Dog – droga samuraja”

Wiosnę z DKF-em Celuloid rozpocznie perełka zaczerpnięta z twórczości filmowej Jarmuscha: "Ghost Dog - droga samuraja". To historia czarnoskórego zawodowego zabójcy, żyjącego w nieokreślonym amerykańskim mieście i wykonującego zlecenia swojego szefa – gangstera Louie, któremu zawdzięcza życie. Zetkniemy się więc nie tylko z filmową alternatywą, ale także ze sporą dawką energetyzującego hip-hopu (ścieżkę dźwiękową opracował raper RZA).

„Lwica”

Kolejny pokaz DKF-u Celuloid będzie powrotem do egzotyki oraz historii opowiedzianych z perspektywy kobiet. Przeniesiemy się do Ameryki Południowej. Tym razem rewolucja, której staniemy się uczestnikami, będzie dotyczyła tylko jednej osoby – ciężarnej Julii, która, skazana za morderstwo, trafia za kratki. Jak udaje jej się przetrwać w żeńskim zakładzie karnym? Co łączy młode matki z buntowniczą tematyką tegorocznego przeglądu? Argentyńska "Lwica" w reżyserii Pabla Trapero to film przyprawiony nie tylko wyśmienitą muzyką, ale i wysmakowanymi zdjęciami. Jeśli jednak ktoś obawia się mrocznych akcentów rodem z rodzimej "Symetrii", uspokajamy: film o więzieniu może nieść z sobą sporą dawkę pozytywnej energii.

Oprócz filmów w programie ciekawa prelekcja, dyskusja oraz goście specjalni.

Wstęp wolny

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

21 marca 2010 (w niedzielę) – jak, co roku o tej porze, odbył się w naszym Muzeum Kiermasz Wielkanocny.

Na rozstawionych przed budynkiem oraz całym holu i Sali kinowej PME stoiskach (w ilości ok. 90) twórcy z różnych regionów Polski: Podlasia, Mazowsza: Łowicza, Kurpi, Lubelszczyzny, Warmii, Kaszub, Sądecczyzny, Beskidu Śląskiego, Dolnego Śląska prezentowali swoje bogate okołowielkanocne wyroby: serwety haftowane, pisanki, kraszanki, palmy, rzeźby, obrazy na szkle, zabawki, baranki, ceramikę, wycinanki, wyroby z wosku, wiejskie jadło, miody, pieczywo.

Kiermasz trwał do godziny 17.00 i odwiedziło go ok. 3.000 osób.

Liczba osób odwiedzających całkiem przyzwoita. :) Może ktoś brał udział w tegorocznym lub dawiejszym kiermaszu? :)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

Kolejna garść nowości z PME. :D

1.MISTERIA WIELKANOCNE

Do końca kwietnia mamy okazję oglądać trwającą już od 30 marca wystawę Misteria Wielkanocne. Wystawa, wykorzystując fotografię, film i prezentacje multimedialne, stara się pokazać wyjątkowość widowisk ukazujących Mękę Pańską w Polsce.

Na wystawie można oglądać trzy misteria. Są to misteria z Kalwarii Zebrzydowskiej, Górce Klasztornej i Kalwarii Pacławskiej. Każde z nich jest niepowtarzalne. Organizatorzy starają się zawsze zachować wierność w odwzorowaniu scenografii i kostiumów, a nawet otoczenia w ten sposób, by uczestnicy tych misteriów czuli się jakby towarzyszyli Chrystusowi w jego drodze na Golgotę niemal 2000 lat temu w Ziemii Świętej. Szczególnie da się to zauważyć w Kalwariach, gdzie najdrobniejsze szczegóły mają być jak najbliższe biblijnym realiom. Stacje Drogi Krzyżowej rozciągają się na odległość nawet kilku kilometrów. Żeby do nich dojść aktorzy i pielgrzymi muszą pokonywać bariery naturalne - skały, na które trzeba się wspiąć, czy strumyki, przez które trzeba przejść.

Misteria wspaniale urozmaicają obchody świąt Wielkanocy i są swoistym widowiskiem ocierającym się o teatralny spektakl, gdzie widzowie, uczestnicy misteriów, niejednokrotnie stają się aktorami. Misterium to także nabożeństwo, któremu artystyczna oprawa ma pomagać przekazywać wiernym symbolikę i wagę wydarzeń sprzed niemal 2000 lat. Misteria sprawiają, że historia Męki Pańskiej jest nie tylko ustnym przekazem, ale także zmaterializowaniem tych wydarzeń.

2.TRADYCJE ŚWIĘTA PESACH

W środę 7 kwietnia o godzinie 16.30 w PME rozpoczną się warsztaty przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Uzmysłowią nam one znaczenie chleba i jego odmian w judeochrześcijańskiej tradycji i przybliżą jakie rytuały, czy obrzędy są z nim związane.

Pod koniec warsztatów wszyscy uczestnicy sporządzą i skosztują charoset, czyli słodką potrawę typową dla święta Pesach podczas wieczoru sederowego.

Wstęp w ramach biletu (dzieci - 5 zł, dorośli - 10 zł)

3.WARSZTATY GRY NA DJEMBE.

W weekend 10 i 11 kwietnia br. w godzinach od 10 do 16 w PME odbędą się warsztaty gry na djembe - afrykańskich bębnach. Poprowadzi je Kuba Pogorzelski, który jest ekspertem ds. perkusyjnej muzyki afrykańskiej, zwłaszcza z regionu Afryki Zachodniej.

Uczestnicy poznają podobieństwa i różnice w rytmice utworów ludowych i klasycznych oraz zachodnioafrykańskich utworów perkusyjnych, które pomogą w wyjaśnieniu zagadnienia, jakim będzie rytmiczność w muzyce Fryderyka Chopina.

Wstęp bezpłatny.

4.PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU "SZERMIERZE DLA PALESTYNY"

10 kwietnia 2010 w sobotę o godz. 17:00 odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Szermierze dla Palestyny.

Pokazowi będzie towarzyszyć spotkanie z autorami i bohaterami filmu, pokaz slajdów z terenu Autonomii Palestyńskiej oraz wykłady i prezentacje specjalistów d/s rozwoju.

Wstęp wolny

5.Wykład Jacka Drozdy (doktorant Kulturoznawstwa, SWPS)

"Możliwa polityczność antropologicznego myślenia.

Czy krytyka kultury to już opór?"

13 kwietnia 2010, wtorek, godz. 19:00

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

W środę 14 kwietnia o godz. 16:30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie rodzice wraz z dziećmi mogą pod opieką pani Marty Walczak-Stasiowskiej wykonać obrazek namalowany na szkle.

Wstęp w ramach biletu.

16 kwietnia zaś w PME odbędzie się projekcja filmu At the death house door

W dniach od 12 kwietnia (otwarcie o godz. 18) do 15 maja w PME odbędzie się wystawa „Świetnograficzne. Polska grafika reklamowa 1918-1989". Została ona przygotowana w ramach Polskiego Festiwalu Reklamy.

Na wystawie zobaczymy efekty pracy twórców polskiej reklamy okresu międzywojnia i Polski Ludowej.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

PME w hołdzie tragicznie zmarłym w katastrofie Tupolewa:

Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w imieniu własnym i wszystkich pracowników, poruszony wiadomością o tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej i całej towarzyszącej im Delegacji składa wyrazy współczucia i kondolencje wszystkim rodzinom zmarłych, łącząc się z nimi w bólu i smutku po tej ogromnej stracie.

W osobach Marii Kaczyńskiej i Ministra Tomasza Merty żegnamy wielkich przyjaciół naszego Muzeum.

Adam Czyżewski

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

W związku z siedmiodniową żałobą narodową wszystkie wydarzenia, zaplanowane w dniach 12-18 kwietnia (do niedzieli włącznie) w PME, zostają odwołane.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

W związku z zaplanowanymi na dzień 17.04.2010 r. uroczystościami żałobnymi poświęconymi pamięci tragicznie zmarłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej i wszystkich poległych w dniu 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego oraz zaplanowanymi na dzień 18.04.2010 r. uroczystościami pogrzebowymi Pary Prezydenckiej, w dniach 17-18 kwietnia 2010 roku Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie będzie zamknięte dla zwiedzających.

Adam Czyżewski,

Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego

w Warszawie

Muzeum wznowi swą standardową działalność w poniedziałek 19 kwietnia 2010r.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

W środę 21 kwietnia od godziny 16.30 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na zajęcia, które poprowadzi Rajmund Kicman. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie wykonać i ozdobić gliniany gwizdek. Wstęp w ramach biletu do muzeum.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

STRUNY - MUZYCZNE WARSZTATY W PME

22-25 kwietnia 2010, czwartek – niedziela

Warsztaty adresowane są do muzyków folkowych, klasycznych, jazzowych, uczniów średnich szkół muzycznych, studentów akademii, uniwersytetów.

22 kwietnia 2010, czwartek

10.00 – 12.00 Maciej Filipczuk: warsztaty improwizacji skrzypcowej w mazowieckiej muzyce – wprowadzenie / teoria i praktyka (nauka na podstawie oberków z Mazowsza)

12.00 – 13.00 Zbigniew Butryn i Krzysztof Butryn – budowa i rekonstrukcja suki biłgorajskiej (z perspektywy ludowego lutnika i muzyka)

13.00 – 14.30 Maciej Filipczuk: warsztaty improwizacji skrzypcowej w mazowieckiej muzyce – teoria i praktyka (nauka na podstawie oberków z Mazowsza)

14.30 – 16.00 Maria Pomianowska: warsztaty gry na polskich historycznych instrumentach strunowych - suce biłgorajskiej i fideli płockiej (nauka 2 utworów: mazurka i tańca historycznego) - wprowadzenie /teoria i praktyka

23 kwietnia 2010, piątek

10.00 – 12.00 Maciej Filipczuk: warsztaty improwizacji skrzypcowej w mazowieckiej muzyce – teoria i praktyka (nauka na podstawie oberków z Mazowsza)

12.00 – 14.00 Maciej Filipczuk: warsztaty improwizacji skrzypcowej w mazowieckiej muzyce – c.d. - oberki z Mazowsza

14.00 – 16.00 Maria Pomianowska: warsztaty gry na polskich historycznych instrumentach strunowych - suce biłgorajskiej i fideli płockiej (nauka 2 utworów: mazurka i tańca historycznego) - c.d.

24 kwietnia 2010, sobota

10.00 – 12.00 Maciej Filipczuk: warsztaty improwizacji skrzypcowej w mazowieckiej muzyce - teoria i praktyka (nauka na podstawie oberków z Mazowsza)

12.00 – 13.00 dr hab. Ewa Dahlig–Turek – polskie i mazowieckie instrumenty strunowe

(wykład z pokazem multimedialnym)

13.00 – 13.45 Matthias Loibner – lira korbowa (prezentacja)

14.00 – 16.00

Maciej Filipczuk: warsztaty improwizacji skrzypcowej w mazowieckiej muzyce (nauka na podstawie oberków z Mazowsza) - c.d.

Maria Pomianowska: warsztaty gry na polskich historycznych instrumentach strunowych - suce biłgorajskiej i fideli płockiej (nauka 2 utworów: mazurka i tańca historycznego)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

Szkoła jakiej nie znacie - szkolna rzeczywistość kenijskiego slumsu

W programie znajdą się prelekcje na temat złożonych problemów edukacji i wspierania talentów w Afryce oraz pokaz zdjęć prezentujących codzienność uczniów i nauczycieli ze szkoły św. Filipa w Mathare – dzielnicy biedoty w stolicy Kenii, Nairobi.

Wstęp wolny

(27 kwietnia 2010, wtorek, od godz. 17:00)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

W piątek 7 maja od godziny 18 PME zaprasza na warsztaty taneczne dla młodzieży i dorosłych. Będzie można podszkolić się w polskich mazurkach i oberkach oraz węgierskich korowodów i czardaszów. Wstęp wolny.

5 maja od godziny 16.30 do PME zawita pani Marta Walczak-Stasiakowska, artystka ludowa z Zakopanego. Przybliży nam podhalańską tradycję malarstwa na szkle. Każdy będzie mógł wykonać tradycyjną techniką swój włany obrazek. Wstęp w ramach biletu do muzeum.

Warto też wspomnieć, że nowy sezon programu TVP Kocham Cię Polsko! wzbogacił się o nową rundę "Tajemniczy przedmiot". Polega ona na odgadnięciu przeznaczenia niecodziennych przedmiotów pochodzących ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W programie znalazło się kilkanaście przedmiotów wybranych przez produkcję programu oraz kustoszy z CMZ Państowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

Spotkanie z irlandzką muzyką ludową.

5 maja 2010, środa, godz. 18.00

Wstęp: dr Tomasz Nowak, muzykolog, Uniwersytet Warszawski

Wystąpią: Mary Mitchell-Ingoldsby (dudy uileann)

oraz Aoife Granville (flet irlandzki, skrzypce)

Wstęp wolny

"Spotkanie..." jest organizowane przez PME, BP UW i Ambasadę Irlandii w Polsce.

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.