Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Krzysztof M.

Kampanie galijskie Juliana Apostaty - T. Szeląg

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł: Kampanie galijskie Juliana Apostaty. Argentoratum 357

autor: Tomasz Szeląg

Wydawnictwo: Inforteditions

rok wydania: 2007

stron: 240

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa książka, o pogmatwanym ale ciekawym i raczej mało eksploatowanym przez autorów okresie historii Imperium, napisana w przystępny sposób (ale bez stylistycznych "piruetów" a'la Rochala), oparta na obszernej polsko- i anglojęzycznej literaturze (ponad 120 pozycji).

Narracja, zasadniczo obejmuje okres około 60 lat od abdykacji Dioklecjana do śmierci głównego bohatera - Juliana Apostaty, przy czym ok. 50 % książki poświecono opisowi tytułowych kampanii galijskich i bitwie pod Argentoratum (przyznam bez bicia, ze nigdy o niej wcześniej nie słyszałem).

Sporo miejsca (ok. 30 stron) przeznaczono na walczące strony, choć opis wojskowości rzymskiej to właściwie ewolucja armii od Augusta do IV w. (reformy kolejnych cesarzy, barbaryzacja armii, organizacja, taktyka, uzbrojenie armii późnorzymskiej itd). Szkoda, że dużo mniej miejsca poświęcił autor Germanom (gł. Alamanom) - no ale źródła są tu skąpe, gdyż jak pisze autor, rzymskich historyków te kwestie raczej nie interesowały.

Generalnie książka ma dość ciekawą konstrukcję - nie ogranicza się tylko do suchej faktografii, jest kilka podrozdziałów zdradzających zainteresowania autora sprawami prawnymi i administracyjnymi. Jest skromna polemika z autorami antycznymi i zachodnimi autorytetami, jest ocena wydarzeń. Autor czerpie ze źródeł, ale nie przesadza z ich cytowaniem, powołuje się także na innych badaczy (Mommsen, Delbruck, Goldsworthy, a nawet Razin i Michałek). Tło jest dość szerokie, ale bez popadania w przesadę.

Fajny jest też materiał ilustracyjny: rysunki żołnierzy autorstwa p. Jurgi, zdjęcia, mapy, schematy, wykresy, tablice - do wyboru do koloru.

W zasadzie same zalety (może poza tymi nieszczęsnymi przypisami na końcu książki, tym bardziej, że wiele z nich ma charakter informacyjny).

Błędów merytorycznych niech szukają eksperci

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.