Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Nurt historii mówionej

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

W wydanym przez Muzeum Historii Polski albumie [Wojenne rozstania, pod red. Kałwa D., Klich-Kluczewska B., Warszawa 2009], znalazłem w przedmowie dyrektora Kostro coś takiego [s. 7-8]:

Współczesna historiografia - czy nam się to podoba, czy nie - podąża za demokratyczny duchem czasów. Jest w tym może mniej namaszczenia i celebry, ale za to więcej realizmu i szacunku dla osoby. Wyrazem tej przemiany jest między innymi rozwijający się nurt historii mówionej, w której ramach nie dochodzimy do precyzyjnych dat i danych, ale odtwarzamy emocje i doświadczenia ludzi, którzy byli uczestnikami i świadkami historii.

Czy faktycznie można powiedzieć, że w ostatnich latach ten nurt historii rozwija się, czy jest to raczej proces, który trwa niezmiennie od lat a ze względu na większą dostępność do różnych materiałów, dopiero teraz go zauważamy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To jest proces. Nurt tzw. historii mówionej to najstarszy (i lekko prymitywny) sposób przekazywania swoich doświadczeń, historii itp. Tak, wkomponowuje się to w tradycję ustną.

Problem jest skomplikowany, ponieważ nasza pamięć jest zawodna. Nasze wspomnienia przy odtwarzaniu ulegają zmianom ze względu na nasz obecny stosunek do nich, a nie na to jak pamiętamy. Przekładamy nasze wartości z teraźniejszości na przeszłość. To pogląd wyrażony w książce Ph. Zimbardo i J. Boyda "Paradoks Czasu".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Historia mówiona w dzisiejszym rozumieniu[1] dopiero zaczyna raczkować w Polsce, a i to raczej poza środowiskiem historyków akademickich[2]. W historiografii światowej funkcjonuje już od ponad 50 lat, przechodząc po drodze kilka ewolucji, z których najważniejsze polegały na zwrocie ku opowieściom "zwykłych ludzi" i zmianie statusu relacji świadków historii, traktowanych nie jako źródła dostarczające informacji faktograficznych, co materiału otwierającego badania nad doświadczaniem przeszłości, pamięcią jednostkową i zbiorową, ich rolą w procesie budowania tożsamości itd. W efekcie badania koncentrują się obecnie na analizie znaczeń, emocji i subiektywnego doświadczania rzeczywistości historycznej itd.

Jak napisału Narya, problem jest skomplikowany, tym bardziej, że historia mówiona znajduje się w opozycji do pozytywistycznego i modernistycznego paradygmatu badań historycznych, a w dodatku jest szalenie podatna na interdyscyplinarność, co rozmywa jej status "poważnej" subdyscypliny historycznej.

A poza tym, historia mówiona jest równie stara, a może nawet starsza, niż historia. Greccy historycy-założyciele odwoływali się do wiedzy naocznych świadków, których wiarygodność zakwestionowali dopiero historycy w XIX wieku, odstępując przekazy ustne etnografom ;-)

Pozdrawiam i znikam

D.K.

1] jako subdyscyplina interdyscyplinarnych badań nad przeszłością, której fundament stanowią m.in. wypracowane metody przeprowadzania wywiadów (wbrew pozorom, to wcale nie jest łatwe), narzędzia interpretacyjne i standardy archiwizacji źródeł mówionych.

[2] z małymi wyjątkami (UJ, UAM) w Poslce to głównie stowarzyszenia i instytucje pozauniwersyteckie przyczyniają się do rozwoju historii mówionej (np. Karta, Teatr NN-Brama Grodzka)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.