Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
justyna16

Rożne systemy polityczne w starozytności

Rekomendowane odpowiedzi

Mam napisać wypracowanie o systemach ustrojowych w starożytności a nie mam pojęcia jak się za to zabrać :huh: Najbardziej interesuje mnie ustrój polityczny w Babilonii .Za pomoc z góry dziekuje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Najbardziej interesuje mnie ustrój polityczny w Babilonii .

Uważam, że to troche utopijny pomysł. Co jak co, ale ustrój Babilonii może być jednym z punktów z pracy, ale nie da rady stworzyć całej pracy- tak, sądzę ale moja wiedza o tym państwie jest skromna. :huh:

Z tematu, możemy wywnioskować, że głównym założeniem pomysłodawcy- są ustroje Grecji klasycznej, Sparty i Republiki Rzymskiej. Oczywiście sam, bym dodał kilka słów o ustroju Egiptu, Fenicji, Babilonii [ głównie o kodeksie Hammurabiego ], Indii, Chin, Persji.

największy problem mam z napisaniem wstępu

Jak w każdym eseju historycznym wstęp musi bazować na:

- ramach historycznych,

- może wspomnieć o rewolucji neolitycznej,

- podaniu kilku informacji, że zrozumiałaś temat,

- możesz rozwinać temat dodając państwa o których chcesz pisać,

- Scharakteryzować położenie geograficznę,

- w kilku zdaniach napisać coś o kulturach "wielkich rzek".

- podać jakieś założenia- sformułować tezy, które będziesz popierać w rozwinięciu [lub zaprzeczać, choć to troche dziwne :) ]

Oczywiście, gdybyś pisała na zapropowany temat przez moją osobę, to wstęp wyglądać będzie inaczej. :P

Żeby nie być gołosłownym dodam:

http://www.historia.org.pl/index.php?optio...&Itemid=401

Pozdrawiam Krzysiek,

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to troche utopijny pomysł. Co jak co, ale ustrój Babilonii może być jednym z punktów z pracy, ale nie da rady stworzyć całej pracy- tak, sądzę ale moja wiedza o tym państwie jest skromna.

wiem wiem :huh: w pracy będe charakteryzowała wszystkie systemy po kolei ale mam problem z Babilonia gdyz nie moge znalezc wystarczajacej ilosci informacji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Jeśli masz dość czasu na napisanie pracy to polecam:

Jaszczynowska M., Musiał D., Stępień M. - "Historia Starożytna"

Mrozewicz L. - "Starożytność"

"Encyklopedia historyczna świata" red. J. Kieniewicz

Z tym książek możesz spokojnie skorzystać. Z pewnością rozwiążą problem.

Jeśli nie masz dostępu do biblioteki, problem z czasem, podam kilka ważniejszych haseł dotyczących Babilonii:

- Założycielami Babilonii był lud Amorytów [ok. 1900 r. p.n.e. ]

- Hammurabi [ok. 1700 r. p.n.e. - pierwsze spisane prawo na słupie wysokości 2.25m w świątynii Babilońskiej] ponadto zjednoczył całę państwo.

- Politeizm - ogromny wpływ Boga Marduka [de facto opiekun całego państwa, a był przedstawiany jako bóstwo opiekuńcze]

- Państwo upadło 539r. p.n.e [podbite przez Persów]

- władca był despotą.

Mam nadzieję, że pomogłem.

wiem wiem w pracy będe charakteryzowała wszystkie systemy po kolei ale mam problem z Babilonia gdyz nie moge znalezc wystarczajacej ilosci informacji

Jeśli chcesz mogę Ci napisać jak powinien wyglądać konspekt pisania na temat Sparty, Aten, Rzymu. W końcu jakiś trening przed maturą :huh: Albo przedstaw swoją wizję tej pracy.

Pozdrawiam, Krzysiek.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest to moje pierwsze wypracowanie tego typu ,jestem dopiero w 1 kl więc nie mam doświadczenia w pisaniu takich prac więc jak możesz to napisz mi swój pomysł na napisanie tej pracy :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

To musisz znać:

Podstawy:

http://studente.pl/artykul.php?id=2876

a tu ciekawy artykulik o systemach ustrojowych

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/historia/...ch.html#forward

albo tu, porównanie Sparty, Aten i Rzymu

http://www.sciaga.pl/tekst/3373-4-porownan..._ustroju_sparty

Polecam też ,,Demokracja w Grecji klasycznej'' J.K.Davies'a - całkiem sympatyczna i niedroga lektura.

Ten post został edytowany przez coloman: Dzisiaj, 2:51

"Różne systemy ustrojowe w starożytnym świecie "

Więc, zabierzmy się do pracy:

We wstępie tak jak pisałem wyżej musisz napisać:

- O jakim okresie mówimy ( 4 tysiąclecie p.n.e do 476 r. n.e.)

- Wymienić Państwa o których chcesz pisać, ja proponuję Egipt, Spartę, Ateny, Rzym. Może uzasadnię dlaczego, tak wybrałem; Chodzi mi głównie o to, że większość cywilizacji z 4-2 tysiąclecia, miała podobny ustrój.

- Żeby egzaminator zauważył, że zrozumiałaś temat, podać Jak rozwijały się cywilizacje Wschodu (Nil; Eufrat i Tygrys; Huang-ho, Jangcy; Ganges;)

- Egipt. Jego powstanie datuje się na 4 tysiąclecie p.n.e. Wyróżniamy w tym czasie Egipt Górny (południe) i Egipt Dolny (północ). Zjednoczony ok. 3100 r. p.n.e. przez Menesa. Wtedy zaczyna się wytwarzać ustrój.

- Władza despotyczna Faraona,

- Ustanawiał prawo, ale mu nie podlegał,

- Jego zadaniem była ochrona ludu, przed zagrożeniami z zewnątrz.

- W Egipcie wyróżniamy już podział na klasy społeczne: Faron (despota), Kapłani i Dostojnicy (możni i wpływowi), Chłopi (fellahowie), niewolnicy. Im bardziej w dół tym mniej praw. (można to troche zgłębić, a mianowicie kto, jakie miał prawa)

Możemy jeszcze pisać o zmianach w Egipcie, ale to jest już wyższa szkoła :huh: (sam pewnie bym poległ)

Można już w tym miejscu postawić pierwszą tezę brzmiącą coś w deseń tak: Ustrój starożytnego Egiptu, różni się od ustrojów Aten (demokracja) i Sparty (oligarchia). Choć do podobieństw można dodać, że W większości państwa świata starożytnego państwem rządziła wązka grupa ludzi.

Teraz przejdzmy do Sparty.

- w II tysiącleciu p.n.e na tereny Peleponezu przybywają Dorowie.

- VII-VI w. p.n.e zjednoczenie małych państwewek/osad, w wyniku czego powstała Sparta. Później zjednoczenie całej Lakonii (kraina geograficzna) w Zwiazek Peloponeski(przestał istnieć w 366 r. p.n.e w wyniku nieudanej wojny z Tebami), którego hegemonem jest Sparta.

- Państwo podzielone na:

- Spartan (Spartiata) który dzierżył tytuł Homoioi.

- Periojkowie, czyli wszyscy wokół, pozbawieni praw politycznych, ale obdarzeni wolnością osobistą.

- Heloci, przywiązani do ziemi, traktowani prawie jak niewolnicy, ale nie można było ich sprzedawać, a tym bardziej zabić.

Władzę sprawowało dwóch (2) dziedzicznych królów (z rodów Agiadów, Eurypontynów ) - Władzę mieli ograniczoną; najwyżsi kapłani, dowódcy w czasie wojen (znany powszechnie Leonidas).

- Zgromadzenie Ludowe (apella)

Wszyscy obywatele powyżej 30 roku życia. Uchwały, inicjatywy, wypowiadanie wojen. Wybór (eforów, gerontów). Jedynie głosowali, bez dyskusji (debaty)

- Geruzja czyli rada starszych ( 28 gerontów, 2 królów) Zatwierdzanie inicjatyw apelli, sądy.

- eforowie (5) kadencja 1 rok. Ich zadaniem było pilnować wychowania (agoge), administracja, finanse.

- Wychowanie spartańskie (agoge)

Ateny- Podobny opis jak Sparta. Musisz napisać o reformach Drakona (621r.p.n.e.), Solona (594r. p.n.e) Pizystrata(561-527) i jego synów (do 510) - tyrania. Reformy Klejstensa (508/07). No i oczywiście rządy Peryklesa (ok. 500-429) . O tym Wszystkim znajdziesz informacje na wikipedii. Sprawdzałem.

Porównanie Sparty do Aten, wypada róznie. Ja skłaniam się do twierdzenia, że Demokracja Ateńska (arystokratyczna)była lepszym ustrojem od Oligarchii Spartańskiej. Przykłady można mnożyć.

Jeśli to mało możesz jeszcze opisać Republikę Rzymską.

- Powstanie ( 753 r.p.n.e Romulus i Remus), 6 królów etruskich. Obalenie w 509 Tarkwiniusza Pysznego.

- Walki w V w. p.n.e między patrycjuszami, a plebejuszami - comitia trybuta (zgromadzenie trybusowe), trybuni ludowi, spisanie prawa- XII Tablic 451 r. p.n.e.

Senat, jak to wszystko kształtowało się na przełomie dziejów. (reformy braci Grakchów - Tyberiusz i Gajusz). Można wspomnieć o walkach publikanów z optymatami. Dyktatura Sulli (82- 79 p.n.e).

- proletariat,

- bunt Spatrakusa,

- Wojny Punickie,

Plusy i minusy.

I Triumwirat.

II Triumwirat

Dyktatura Gajusza Juliusza Cezara.

Ocenić ustroję. Który według Ciebie lepszy, a który gorszy. Każdy wyzyskiwał podannych( najuboższych) -wiadomo.

Myślę, że tyle wystarczy.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.