Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Geruzja

Sztandar/chorągiew z krzyżem

Recommended Posts

Geruzja   

Już raz to pisałem, ale w niewłaściwym dziale.

Mam pytanko, które, zdaje się najlepiej skierować tutaj - zarówno na filmach jak i na niektórych grafikach pojawia się sztandar w polskiej kolorystyce - a więc : dwudzielny, biało - czerwony, ale wpisany jest w niego równoramienny krzyż, nieco przypominający kształtem niemiecki krzyż żelazny. Kolorystycznie jest przedzielony w połowie i odwrotny do pola na którym jest, a więc górna część jest czerwona, a dolna - biała. Widać kilka takich chorągwi (też nie wiem czy to sztandar czy chorągiew) w Panu Wołodyjowskim , w ostatniej scenie, podczas szarży kawalerii, a dziś taka to chorągiew powiewa w Warszawie u szczytu hotelu Jan III Sobieski.

Przykład tutaj:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../89/Husarz1.jpg

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć chociaż nazwę, a jeśli łaska to także historię i znaczenie tego symbolu? Z góry dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.