Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lasalle

Pierwsze banki w Mezopotamii

Recommended Posts

lasalle   

Interesuje mnie powstanie pierwszych banków w Mezopotamii ,zwłaszcza w mieście Ur.

Jakie informacje posiadacie na ten temat? Z góry za wszystkie dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   

Pytanie niby już nieaktualne, ale jakieś informacje może się jeszcze komuś przydadzą.

Wg Karola Polanyego, ówcześni kupcy którzy zajmowali się m.in. powiernictwem pieniędzy (z tym że z tego tytułu profitów nie pobierali) nazywali się "tamkarumami" . Tamkarumowie płacili podatek od obrotu świątyni, kapłai byli na tyle cwani, że już wtedy wypełniało się w dwóch kopiach druczki kupna-sprzedaży. Sumeryjskie świątynie gromadziły pieniądze a także przechowywały towary podczas nieobecności kupca, aby zminimalizować ryzyko kradzieży, a zarabiały m.in. na marży z udzielanych pożyczek na przedsięwzięcia. Niejaki Ilabrant-mani otrzymał radę od przyjaciela:

Dwa talenty ołowiu znajdują się u Hura-Sanum, dwa talenty u Amur-Asura, syna Szu-Istora, a 100 sztuk materiału jest do dyspozycji. Domagaj się dobrego ołowiu. Usłuchaj mnie i weź ołów i materiały na kredyt krótkoterminowy. Jeżeli zamierzasz przesłać swe pieniądze tutaj, ażeby za nie nabyć towary, to może jeszcze przed nadejściem twoich pieniędzy przyjść twoje pisemne zlecenie, a ja nabędę z własnych środków towar, który mi wskażesz i prześlę ci.

Procent od kredytu był straszliwie wysoki, dzisiaj nazwalibyśmy taką działalność lichwą. Kredyt spłacało się po żniwach/zbiorach w ilości np.:

jęczmień - o 33% więcej

daktyle - 20%

srebro pożyczano na 20-30%

Reformę antylichwiarską przeprowadził ponoć w XXIVw p. Chr. król Urukagina (Uruinimgina), na czym dokładnie ona polegała tego nie wiem, prawdopodobnie umożył część długow i ustalił jakiś górny limit oprocentowania kredytu.

W państwie starobabilońskim znano już takie pojęcia jak:

bubullum - pożyczka oprocentowana, qaqqadum - kwota podstawowa od której nalicza się odsetki(tzw. principal), tapputum - odpowiednik naszej spółki

Informacje czerpałem z ksiązki: "Nieco inna historia cywilizacji" Stefana Bratkowskiego

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.