Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bavarsky

Insurekcja Warszawska 17-18. IV. 1794 r.

Recommended Posts

bavarsky   

Insurekcja Warszawska 17-18. IV. 1794 r.

„Bitwa o Warszawę doprowadziła do klęski Rosjan i to tak dotkliwej, że nie można jej nawet porównywać z ich porażkami pod Zieleńcami i Racławicami. Z 7,5 tysięcznej załogi Warszawy ocalało tylko 2438 ludzi, których wyprowadził Nowickij, oraz 640, którym udało się wyjść z Igelstromem; reszta, tj. mniej więcej około 4400 ludzi, poległa lub dostała się do niewoli. Niepodobna dziś stwierdzić, ilu z nich zginęło, gdyż cyfrę 2265 trupów rosyjskich, o której mówią oficjalne źródła polskie, ustalono dopiero 29 kwietnia już po pogrzebaniu ich, na zasadzie danych bardzo niepewnych, do niewoli wziąć miano 161 oficerów i 1764 szeregowych, lecz i ta cyfra, późniejsza, nie obejmuje bardzo licznych jeńców rannych, którzy zmarli w arsenale zaraz w pierwszych dniach po insurekcji.

Rosjanie stracili następnie 28 dział, tj. jedno 12-futnowe, jedno 6-funtowe, siedem 3-funtowych, osiem jednorogów 6-funtowych, 6 moździerzyków małych i 5 rur działowych, zakopanych w odwrocie spod Pragi, a które odnaleziono i odkopano od razu.”

Tak pisał wybitny historyk dziejów powstańczych profesor Wacław Tokarz, w swojej pracy Insurekcja Warszawska.

Zachęcam do dyskusji.

Pozdr.

B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.