Serdecznie Panu dziękuję za wzmiankę o książce "Zdrada" Antoniego Subocza ps. "Kozietulski". Był dowódcą plutonu 320, w którym walczył mój dziadek cioteczny sierż. Franciszek Szadkowski ps. "Dziobaty", "Willen" (widnieje na grobie), "Willy" (widnieje na murze pamięci). Jego wspomnienia okazały się bardzo cenne. Książkę kupiłem tutaj. Z tego co sprawdzałem obecnie nikt inny jej przez internet nie sprzedaje. Zostało 15 sztuk.
"Dziobaty" został poważnie ranny podczas akcji w nocy z 10 na 11 sierpnia, na Zamku, broniąc Starego Miasta. Trafiono go z broni maszynowej czołgu, gdy prowadził ostrzał z karabinu. Zmarł 12 lub 13 sierpnia w szpitalu mieszczącym się w Archiwum Akt Nowych przy ul. Kilińskiego. Miał 32 lata. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Powstańców na Woli.
Niedługo udam się do Muzeum PW w celu sprostowania i uzupełnienia kilku informacji.
Podczas pierwszego pochówku, pod ścianą szpitala od strony ulicy Kilińskiego, plutonowemu o nazwisku Smolny ps. "Rygiel" wręczono woreczek z dokumentami Franciszka. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, co się z nimi mogło potem stać? Córka Franciszka nigdy żadnych dokumentów nie otrzymała. Gdybym chciał je odnaleźć, to gdzie powinienem zacząć poszukiwania?
Jeśli ktoś posiada zdjęcia oddziału lub inne informacje o moim dziadku, uprzejmie proszę o podzielenie się nimi. Interesują mnie także jego dowódcy oraz koledzy:
chor. "Zbroja" - Brzozowski - d-ca kompanii kadrowej II Zgrupowania Wola (później "bat. im. gen. Sowińskiego" lub "bat. Sowiński") III Obwodu Wola
ppor. "Harry" - Stanisław Frey-Kułakowski - z-ca d-cy kompanii kadrowej
sierż. "Jaśmin" - Władysław Kulasek - d-ca plut. 319
ppor. "Kozietulski" - Antoni Subocz - d-ca plut. 320, autor książki
st. sierż. "Orzech" - E. Olszewski - d-ca plut. 321
plut. "Rygiel" - Smolny
plut. "Róża" - M. Bednarkiewicz
plut. "Plichowski" - Piotr Żak
kpr. "Gienek" - G. Sympatyński
st. strzel. "Pol I" - Ignacy Wocial
st. strzel. "Teofil" - T. Ruszczak
łączniczka "Las" - W. Cendrowska
łączniczka "Józiowa" - St. Tomyślak
łączniczka "Iza" - I. Chudzikowska
sanitariuszka "Sława" - J. Frey-Kułakowska
sanitariuszka "Miła" - St. Wocial
(?) "Cygan"
Również w II zgrupowaniu, ale podczas konspiracji:
por. "Gromada" - Płoński
por. "Kotarba" Pałka
ppor. "Muda"
ppor. "Lech" - Wł. Lutomski
Dziękuję także wszystkim innym, którzy aktywanie działają na tym i innych forach. Książkę polecam (również ze względu na zawartą w przytaczanych wypowiedziach powstańców gwarę warszawską).
Pozdrawiam