Skocz do zawartości

Stefanerio

Użytkownicy
  • Zawartość

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Stefanerio

  1. Nauczanie w czasach nowożytnych

    Chciałbym jeszcze dodać a pro po szkoły parafialnej " Funkcję nauczyciela pełnił tzw. klecha. Najczęściej był to student zmuszony do opuszczenia uniwersytetu, niewyświęcony kleryk bądź wydalony z klasztoru zakonnik. Podlegał on proboszczowi parafii, który wypłacał mu skromną pensję. Nauka w szkole parafialnej na wsi ograniczała się zazwyczaj do nauki śpiewu kościelnego i służenia do mszy." Ferenc M., Czasy nowożytne, [w:] Obyczaje w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych, pod red. Andrzeja Chwalby, Warszawa 2008, s.124.
  2. Nauczanie w czasach nowożytnych

    z kolei ja mogę zgodzić się na Twoją konkluzje i tym sposobem wypracowaliśmy jakiś konsensus...
  3. Nauczanie w czasach nowożytnych

    Zgadzam się, że chłopi uczeni byli w szkołach parafialnych, z tym, że pamiętajmy jaka to była skala, parafia jako najmniejsza jednostka administracyjna łączyła w sobie szereg funkcji, po za tym pamiętajmy, że kościoła nie było w każdej wsi na terenie Rzeczypospolitej to już wpływa na ilość chłopów, którzy mogli podjąć naukę, po za tym aby przejść na wyższy poziom nauczania często trzeba było przyjąć niższe święcenia kapłańskie i biorąc to pod uwagę czy dalej mamy do czynienia z chłopem czy raczej już z osobą duchowną?
  4. Nauczanie w czasach nowożytnych

    Raczej nie, po pierwsze nie umiał czytać i pisać, nie znał łaciny to po drugie, kolejne skąd środki, ponadto z dydaktyzmem i uczeniem szerokich rzesz mamy do czynienia dopiero w Oświeceniu, a i wtedy to były postulaty.
  5. Koszt i wartość ziemi w XVI w.

    Moim zdaniem chodzi pewnie o "czerwonego złotego" a to już można sprawdzić, gdyż zmieniał wartość dwa razy w przeciągu XVI w., poza tym jak już wspomniał Secesjonista zależy przede wszystkim w jakim rejonie Rzeczypospolitej
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.