Skocz do zawartości

Solo

Użytkownicy
  • Zawartość

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Solo

  • Tytuł
    Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Okres międzywojenny
  1. W takim razie co to ten post? Czemu on ma służyć i co on ma w ogóle znaczyć? "Mógłbym dać ale nie dam." Ostatecznie w końcu znalazłem odpowiednią mapę.
  2. Witam. Czy mógłby mi ktoś wskazać gdzie znajdę szczegółową mapę z okresu wycofywania się z Kijowa 3. Armii z przybliżongo czasu 10 czerwca 1920 roku, lub posiada takową? Pozdrawiam
  3. Przyjmuję do siebie wszystkie uwagi. Mój profesor zaproponował mi, bym zajął się 3. Armią zapewniając że materiałów trudno pozyskać nie będzie, a temat nie jest wyeksploatowany przez studentów, i dlatego jest to odpowiedni temat. Zgodziłem się. Pierwszy człon dopisał mój profesor na listę zatwierdzonych tematów prac, żeby nadać jej większy charakter "pod kierunek". Ja to zaakceptowałem (chodź nie miałem większego wyboru), i rozumiem to w taki sposób, że 3. Armia była właśnie jedną z części składowych do wykonania całego planu, wizji koncepcji federacyjnej, i była właśnie jednym z wielu narzędzi do wykonania tego zadania, na zasadzie "Nie w jeden dzień Rzym zbudowano".
  4. Prawdę powiedziawszy chciałem żeby tematem mojej pracy była wojna polsko-bolszewicka, jako, że moim promotorem jest historyk. Zaproponował mi żebym skupił się na 3. Armii, jako że zagadnienie całej wojny jest oczywiście zbyt obszerne. Temat sformułował mój promotor. Tak, chodzi o wykorzystanie 3. Armii do wyzwolenia Ukrainy w celu utworzenia konfederacji z państwami-sąsiadami Rosji. Tak, zgadza się, ale 3. Armia stanowiła główną, forntalną siłę uderzeniową wtej operacji. Prawda?
  5. Jasne, mój błąd. Niestety nie mogę zmienić nazwy tematów, jedynie posty (albo nie wiem jak to zrobić). Niestety nie mogłem nigdzie znaleźć tej książki, a na pewno się to przyda, dziękuję. Mógłbym prosić jeszcze tylko o numer strony na której umieszczono ten szkic? Szukałem w bibliotekach i nie znalazłem ani jednej z podanych wyżej prac. Tak, zgadza się, ale też o ile pamiętam to napisał że mimo tych błędów przyjęła się nazwa Wyprawy Kijowskiej i dlatego również jej używał jako nazwy ogólnoprzyjętej wśród Polaków.
  6. Witam serdecznie! Jestem studentem III roku Bezpieczeństwa Narodowego i jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej. Temat mojej pracy: "Polskie wizje bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. III Armia WP w walce o Kijów w 1920 roku". Zatrzymałem się w pisaniu na rozdziale który roboczo nazwałem "III Armia w liczbach". Z powodu trudności w precyzowaniu informacji, oraz ich niedostatku postanowiłem zaczerpnąć pomocy na tymże forum, od specjalistów w dziedzinie. Liczę, że ktoś mógł by mi pomóc w pozyskaniu potrzebnych informacji. Głównie w literaturze opieram się na książkach prof. Lecha Wyszczelskiego. Próbowałem znaleźć w internecie jakieś dzieła dotyczące wyłącznie III Armii, ale bez skutku. Ogółem potrzeba mi dokładnych danych o stanie armii, o ilości żołnierzy (w tym tych narodowości polskiej, oraz żołnierzy obcych narodowości), o uzbrojeniu i o umundurowaniu żołnierzy. Fotografie mundurów mogłyby się okazać bardzo pomocne. Zdaję sobie sprawę, że stan ten ulegał ciągłej zmianie podczas działań wojennych, dlatego pomyślałem, że w rozdziale tym skupię się w głównej mierze na stanie początkowym, tuż po sformowaniu. Oczywiście nie zabraknie w rozdziale wspomnień o najważniejszych zmianach podczas Kampanii na Ukrainie (uszczuplających,jak i tych wzmacniających z pozyskanego uzbrojenia). Z góry dziękuję za wszelką pomoc, i liczę na ciekawą dyskusję na temat III Armii WP. Pozdrawiam
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.