Witam ponownie. Oznaczyłem sobie od ostatniego razu ten temat jako zakładka i chętnie przeglądam wpisy. A że przyszło mi być redaktorem pewnej strony o tabace, chętnie się udzielę znowu.
Tutaj ewidentnie musiało dojść do jakiejś pomyłki, jeśli chodzi o podanie wieku. Fabryki w tych miastach postawały w wieku XIX w. Lublin i Warszawa należały do monopolu tytoniowego Królewstwa Polskiego, zaś Monastrzyki i Winniki do Królewsko Cesarskiego Monopolu Tytoniowego.
Pełen opis o tych trzech postaciach można znaleźć w "Opisie obyczajów za panowania panowania Augusta III": http://literat.ug.edu.pl/kitowic/043.htm
Troszkę wyszło niechronologicznie. Najpierw była tabaka prosta, potem kafelkowa, a potem nastał czas włoskich manufakturzystów. Takie drobne sprostowanie,żeby przyszli przeglądający naszych postów mogli to wiedzieć - resztę można doczytać w linku powyżej.
Tak właściwie to najprostszy składał się z 7 kroków, a dopiero z czasem doszło do 12 (można by jeszcze policzyć wersję 13-punktową, ale raczej nie zyskała sobie takiej sławy jak podany przez Ciebie). Jestem tylko ciekaw, gdzie jest podane, że opis ten pochodzi z czasów Ludwika XV - niestety najdalej dokopałem się do książki Andrzeja Steinmetza z roku 1857.
Tak swoją drogą nie spotkałem się, żeby którykolwiek z tych sposobów, czy to 7, 12, czy 13 krokowych, został opisany jakoby były używane na ziemiach polskich.