Skocz do zawartości

Filek

Użytkownicy
  • Zawartość

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Filek

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Inna
  1. Witam ponownie. Oznaczyłem sobie od ostatniego razu ten temat jako zakładka i chętnie przeglądam wpisy. A że przyszło mi być redaktorem pewnej strony o tabace, chętnie się udzielę znowu. Tutaj ewidentnie musiało dojść do jakiejś pomyłki, jeśli chodzi o podanie wieku. Fabryki w tych miastach postawały w wieku XIX w. Lublin i Warszawa należały do monopolu tytoniowego Królewstwa Polskiego, zaś Monastrzyki i Winniki do Królewsko Cesarskiego Monopolu Tytoniowego. Pełen opis o tych trzech postaciach można znaleźć w "Opisie obyczajów za panowania panowania Augusta III": http://literat.ug.edu.pl/kitowic/043.htm Troszkę wyszło niechronologicznie. Najpierw była tabaka prosta, potem kafelkowa, a potem nastał czas włoskich manufakturzystów. Takie drobne sprostowanie,żeby przyszli przeglądający naszych postów mogli to wiedzieć - resztę można doczytać w linku powyżej. Tak właściwie to najprostszy składał się z 7 kroków, a dopiero z czasem doszło do 12 (można by jeszcze policzyć wersję 13-punktową, ale raczej nie zyskała sobie takiej sławy jak podany przez Ciebie). Jestem tylko ciekaw, gdzie jest podane, że opis ten pochodzi z czasów Ludwika XV - niestety najdalej dokopałem się do książki Andrzeja Steinmetza z roku 1857. Tak swoją drogą nie spotkałem się, żeby którykolwiek z tych sposobów, czy to 7, 12, czy 13 krokowych, został opisany jakoby były używane na ziemiach polskich.
  2. Możliwe, że bardziej mogła trafiać do ogółu pozycja napisana przez polskich jezuitów pt. "Antimisokapnos", którą to wydali w celu wyśmiania króla za nakazanie Zygmuntowi III spalenie wszystkich egzemplarzy "Alloquia Osiecensia" będącym dziełem jednego z nich, a złorzeczącym na Jakuba I. Mało kto podejmował temat negowania właściwości leczniczych tytoniu w Polsce. Większość tektów raczej miała charakter umaralniający, nakazując do odpowiedniego korzystania z używki, jak np. wspomniany przez Ciebie "Poswarek tabaki z gorzałką", ale także "Nauka jako o dobrym także o złym używaniu proszku Tabakowego, przy tym żart piękny o Tabace dymney”, "Proces między Włoczęgą Actorem a Tabakiem Pozwanym". Myślę, że wartym wspomnienia jest fakt gdzie znajdowały się fabryki (bo głównie magazyny wspomniałeś), a mianowicie w Poznaniu, Warszawie, Korcu i Kielcach. A co z faktem założenia pierwszej fabryki tabaki na ziemiach polskich w 1704, w Sandomierzu?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.