Skocz do zawartości

JakmanAlan

Użytkownicy
  • Zawartość

    8
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez JakmanAlan


  1. Szanowni Państwo,

    poszukuję osób, które znają się na dawnym umundurowaniu wojsk z okresu II RP, Austro-Węgier, Prus oraz carskiej Rosji. Prowadzę jedyny w Polsce periodyk genealogiczny More Maiorum (www.moremaiorum.pl). Podczas poszukiwań rodzinnych genealodzy często natrafiają na zdjęcia wojskowych w "nieznanych" mundurach. Chciałbym, aby w miesięczniku pojawiły się artykuły, dzięki którym rodzinni badacze dowiedzieliby się jak rozpoznawać mundury z konkretnych armii, jakie są ich typowe cechy, na co zwracać szczególną uwagę, gdzie szukać informacji, etc., etc.

    Dlatego bardzo proszę o kontakt zainteresowane osoby. Mail - redakcja(at)moremaiorum.pl Zamiast (at) trzeba wstawić @

    Pozdrawiam,

    Alan Jakman


  2. Grudniowy numer More Maiorum zawiera:

    • Wywiad z panem Tomaszem Michałem Dąbrowskim, który opowiada o swoich poszukiwaniach genealogicznych oraz priorytetach w dalszym badaniu rodzinnej historii.
      Jeden z artykułów został poświęcony rodzinom przemysłowców, które mieszkały w Białej i Bielsku (dzisiaj Bielsko-Biała) na przełomie XIX i XX wieku.
    • Fabrykanci przybywali głównie z terenów dzisiejszych Niemiec i Austrii. Nie zabrakło też tutejszych przedsiębiorców. Dzięki temu, że przez pokolenia budowali i unowocześniali swoje fabryki – w szczególności przemysłu włókienniczego, przemysł Bielska i siostrzanej Białej stał na bardzo wysokim poziomie. Pozwoliło to wówczas na rozbudowanie miasta, w którym wiele budowli – w tym kamienic niemieckich i austriackich przedsiębiorców, wybudowali znani światowi architekci. W artykule została również przybliżona bardzo enigmatyczna i zaskakująco intrygująca postać jednego z najbogatszych bielszczan XIX wieku – Theodora Sixta.
    • Jak w każdym numerze i w tym przedstawiona została genealogia znanej Polki. Tym razem zdecydowaliśmy się opisać przodków podwójnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Jej rodzina wywodzi się z majątku Skłody Piotrowice. Dziadek naszej noblistki – Józef Skłodowski brał udział w powstaniu listopadowym, jako artylerzysta. Ponadto był dyrektorem gimnazjum wojewódzkiego w Lublinie i inicjatorem budowy nowego budynku tej szkoły. Pasjonował się naukami przyrodniczymi, zgromadził bibliotekę szkolną liczącą dziesięć tysięcy pozycji, szeroko udostępnianą mieszczanom. Drugi dziadek – Feliks Boguski, za wsi Jarnuty koło Śniadowa pod nieobecność komisarza zarządzał majątkiem składającym się z Czerwina, Grodziska, Styląg, Zaorza, Aksamitów i Trojan. Boguscy herbu Topór pochodzili z Mazowsza, wywodzili się z Boguszyc, niedaleko Łomży, leżących w gminie i parafii Szczepankowskiej.
    • Krótko i zwięźle zaprezentowaliśmy historię świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze źródła pochodzą z 204 roku, gdzie w Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) Hipolit Rzymski pisał: Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia). Wskazaliśmy również kilka podobieństw świąt bożonarodzeniowych do świąt, które obchodzili nasi przodkowie Słowianie w czasie przesilenia zimowego. Jedną z kolejnych ciekawostek jest historia, która wydarzyła się na froncie I wojny światowej. W czasie wigilii Bożego Narodzenia niemieccy żołnierze wyszli z okopów i zaczęli zbliżać się do aliantów krzycząc po angielsku „Wesołych Świąt”. Żołnierze zaczęli składać sobie życzenia i ogłosili bożonarodzeniowy rozejm. Wymieniano się nawet papierosami, co symbolizowało wręczanie podarków świątecznych. W niektórych miejscach rozejm trwał do 31 grudnia.
    • W periodyku można również odnaleźć poradnik, który tłumaczy jak można uzyskać dokumenty i informacje o naszych krewnych, którzy dostali się do niemieckich obozów pracy. Miliony dokumentów znajdują się w biurze ITS Arolsen, z którego za darmo potomkowie ofiar mogą uzyskać cenne wiadomości.
    • W numerze umieściliśmy pomocnik genealoga, czyli tłumaczenie aktu ślubu z języka rosyjskiego na język polski – wraz z transkrypcją.

    Serdecznie zapraszamy do przeczytania miesięcznika More Maiorum. Z pewnością każda osoba znajdzie temat, który ją interesuje.

    Nowy numer dostępty tutaj

    More Maiorum nr 11


  3. Witam,

    od lutego br. w sieci każdego 10 dnia miesiąca ukazuje się periodyk genealogiczny More Maiorum. W każdym z numerów można znaleźć:

    • Wywiady z genealogami,
    • Opisy wydarzeń historycznych, życia XIX wiecznych ludzi, mini monografie wsi II RP
    • Opis przodków znanej Polki/Polaka - do tej pory Pola Negri, Władysław Reymont oraz Joanna Chmielewska
    • Poradniki dla początkujących genealogów
    • Tłumaczenie aktów chrztu(wkrótce śluby i zgony) z rosyjskiego, niemieckiego i łaciny na język polski
    • Kalendarium, humor genealogiczny, artykuły z pierwszych stron gazet polskich z lat 1918-1945, nowości w świecie genealogicznym

    Najnowszy, listopadowy numer dostępny jest pod tym adresem: http://moremaiorumgen.wix.com/moremaiorum#!aktualne-wydanie

    Wszelkie pytania proszę pisać w tym temacie lub wysyłać przez formularz kontaktowy na stronie More Maiorum.

    Pozdrawiam,

    Alan Jakman

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.