Skocz do zawartości

Sabaoth

Użytkownicy
  • Zawartość

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Sabaoth

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Inna

Kontakt

  • Strona WWW
    http://danzig-online.pl

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Stockholm
  1. Huzarzy Śmierci

    Trochę więcej o Leibhuzarach jest na mojej stronie www.danzig-online.pl w dziale Inne informacje / 1. Leibhusaren Brigade. Temat ciekawy ale mnie bardziej interesuje późniejszy okres czyli Wolne Miasto.
  2. Huzarzy Śmierci

    I jeszcze jedna pamiątka po dziadku z tego okresu. Odznaka pułkowa wykonana przez zakład J. Wilmana we Lwowie (uszkodzona) oraz najprawdopodobniej przedwojenna kopia z nakrętką bez oznaczeń. Czy ktoś potrafiłby stwierdzić, czy jest to kopia, czy może oryginał?
  3. Huzarzy Śmierci

    Na zdjęciu mojego dziadka z późniejszego okresu, kiedy to szwadron "szedł na Kowno" nie widać już czaszki na czapce. W tym czasie dziadek pełnił obowiązki oficera zaopatrzeniowego. Po zakończeniu działań wojennych zaproponowano słuchaczom studium nauczycielskiego kontynuację nauki w szkole oficerskiej. Część skorzystała z tej propozycji (wszyscy ci dziadka koledzy zostali później rozstrzelani w Związku Radzieckim), pozostali (w tym mój dziadek) kontynuowali naukę w seminarium nauczycielskim i zostali nauczycielami.
  4. Huzarzy Śmierci

    Witam wszystkich forumowiczów. Chociaż najbardziej interesuję się historią Gdańska, a szczególnie okresem istnienia Wolnego Miasta i jestem autorem znanej pewnie wielu forumowiczom strony www.danzig-online.pl nie będę pisał o gdańskich huzarach śmierci. Mój dziadek, Adolf Mazurek, ur. 14 czerwca 1897 r. w czasie I wojny światowej zaciągnął sie do legionów Piłsudskiego. Po wojnie wstąpił do seminarium nauczycielskiego w Lublinie (ale nie mam 100% pewności, dziadek zmarł 15 lat temu, a pamięć jest zawodna). Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej wszyscy słuchacze seminarium nauczycielskiego zaciągnęli się na ochotnika do wojska. Dziadek służył w 18 wołyńskiej brygadzaie kawalerii (tu też nie mam pewności, czy chodzi o brygadę czy inną jednostkę taktyczną). Pamiętam z dziciństwa, że dziadek wspominał o szwadronach śmierci. Pośród pamiątek po moim dziadku mam zdjęcie pierwszego szwadronu z wcześniejszego okresu (prawdopodobnie lato 1920 r). Na zdjęciu widać, że dowódca szwadronu i jeszcze kilku innych żołnierzy, m.in. mój dziadek mają na czapkach trupie główki. Na odwrocie dziadek zapisał ołówkiem kopiowym nazwiska dowódcy, porucznika, jego zastępcy podporucznika i kilku innych żołnierzy, niestety nazwiska są bardzo słabo czytelne. Dziadek wspominał, że walczył razem z kawalerią tatarską i opowiadał, że żołnierze tej jednostki nosili na czapkach, pod orłem, półksiężyc. Poniżej załączam zdjęcie pierwszego szwadronu (001), powiekszenie centralnego fragmentu (002), fragment odwrotnej strony z zapisanymi nazwiskami dowódcy i jego zastępcy (003), powiększenie dowódcy (004) - widać trupią główkę na czapce i powiększenie twarzy mojego dziadka (005) - również z trupią główką na czapce.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.