Skocz do zawartości

Zawisza Rudy 1

Użytkownicy
  • Zawartość

    24
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Zawisza Rudy 1

  1. Klęska polska pod Grunwaldem

    Odnośnie gdybania. Litwa mając za plecami Krzyżaków i nieprzyjacielską (pewnie) Polskę na pewno nie byłaby w stanie pobić Moskwy. Po Grunwaldzie, gdy Krzyżacy byli osłabieni a Polacy byli "przyjaciółmi" tego nie zrobili. Prawdopodobnie ok. 1500-1550 r. Litwa byłaby rozerwana pomiędzy Moskwę i Polskę. Ok 1600-1630 roku popadła by Polska w zależność od Rosji. Sto lat by historia przyspieszyła. To właśnie dzięki temu ,że Polska współpracowała z Litwą można było zatrzymać Iwana Groźnego i osłabić Moskwę na początku XVII wieku. Zatrzymać Moskwę w latach 1632-34 i 1654-67. Gdy graniczyliśmy z państwami nam przyjaznymi, panował pokój .Państwo się rozwijało gospodarczo i demograficznie ,od (przynajmniej)Kazimierza Jagiellończyka w zasadzie do Batorego i dłużej. Dopiero przemarsze wojsk zaczęły niszczyć gospodarkę i wprowadzać chaos (zaczynając od początków XVII wieku i naszych Lisowczyków poprzez Moskali,Kozaków,Szwedów,Siedmiogrodzian, naszego bohaterskiego wojska i innych.) Co prawda Tatarzy działali cały czas, lecz nie powodowali w XV i XVI wieku załamania gospodarczego. Reasumując. Unia z Litwą odwlekła rozbiory o 100-120 lat. Wątpię , czy nasza szlachta nie będąc w Unii z Litwą inaczej by się zachowywała.
  2. Klęska polska pod Grunwaldem

    Jagiełło wprowadza odwód i zatrzymuje wroga. Wielki Mistrz atakuje odwodem. Litwini "nie czując na sobie" Niemców wracają. Wygrywamy- za duża przewaga liczebna wojsk polsko-litewskich.
  3. Szabla vs Szpada

    Myślę, że przy wysokich umiejętnościach szermierzy i jakości materiału lepsza jest szpada. Trafisz dobrze raz i po przeciwniku. Szabla jest "wolniesza". Bogusław Radziwiłł pod Beresteczkiem używał podobno szpady w boju z Kozakami i Tatarami. A dobrym szermierzem był (jak i bogatym)i znał możliwości obu broni.
  4. RON była państwem którym rządził król uzależniony od parlamentu. Zatem od funkcjonowania parlamentu zależała potęga państwa. Jeśli posłowie i senatorowie reprezentowali odpowiedni poziom wykształcenia i moralności, było w miarę dobrze (czasy Zygmunta Augusta, Stefana Batorego)Potem, niestety coraz gorzej.W czasach stanisławowskich dzięki zwróceniu uwagi na oświatę RON doczekała się już większej ilości światłych senatorów i posłów. Niestety za późno...Cytując Jana Zamoyskiego "Takie Rzeczypospolite będą, jakie młodzieży chowanie" pamiętajmy o tym i dziś. Za największy błąd w RON uważam brak zorganizowanej i ukierunkowanej oświaty obejmującej naród szlachecki.
  5. Sarmatyzm

    Pewnie typowy przedstawiciel kultury (chłop czy mieszczanin) to niewiele. Wyobrażano sobie niezmierne bogactwa Wschodu, ale to była wiedza wysoce bałamutna. Wśród średniej szlachty chyba też nie było dużo lepiej. Domyślam się,że wyobrażenia o Wschodzie kształtowali kupcy handlujacy z Turkami czy Tatarami i wojskowi z nimi walczacy. Prawdziwych znawców Wschodu ze świecą szukać. Mało kto znał turecki.(np w 1621r. pod Chocimiem trudno było się porozumieć z Turkami, zresztą dlatego Jakub Sobieski nakazał synom uczyć się tego języka jako rzeczy w przyszłosci przydatnej, lecz był to wyjątek). Kulturę Wschodu przyjmowano w sposób bardzo powierzchowny (elementy ubioru,broń,ozdoby). Dla mężczyzn swoją oryginalnością, przepychem, bezwzględnością był dość atrakcyjny. Nie bez znaczenia była pozycja mężczyzny wobec kobiety . Który z nas by nie chciał mieć własnego haremu? Sobieski zresztą podobno miał w swoim Jaworowie. Dla kobiet zauważmy, Wschód nie był taką atrakcją. Nie wojowały, więc łupów nie zdobywały.Broń i konie mniej je interesowały. Bardziej atrakcyjny był Zachód , szczególnie Francja. Damy tam prowadziły salony, obyczaje wobec kobiet były delikatniejsze. Słowem, mogły wyjść z cienia męża. Nawiązywać romanse (w XVIII wieku wśród arystokracji.Oczywiście to ostatnie preferowały "szczególnie wyzwolone" damy. Większość bała się raczej Pana Męża). Dlatego modnisie ubierały się na wzór zachodni, nigdy wschodni. Eksponowały urodę:głębokie dekolty,nagie łopatki, które gorszyły moralizatorów. Wreszcie za przystojniejszych uważały białoglowy mężczyzn ubranych na wzór zachodni. Zatem mozna przyjąć, że orientalizm był preferowany przez mężczyzn. Natomiast białogłowy bardziej orientowały się na Zachód. Tak zostało zresztą kobietom do dziś.Jeśli wychodzą za mąż za obcokrajowcow to prawie nigdy za Chińczyków, Japończyków, Hindusów czy nawet Rosjan. Mężczyźni nie mają z tym raczej problemu. Istnieją zwiazki Polaków z Azjatkami, Rosjankami, Ukrainkami itd. Coś w tym chyba jest i dziś.
  6. Bitwa pod Wiedniem

    Ten film to jedna wielka mydlana tragedia. Najgorzej mnie denerwuje nie trzymanie się zupełnie realiów historycznych. Sobieski jeden z najbardziej wykształconych monarchów ukazany jako żołnierz-cham. Sama scena narady wojennej,gdzie jakiś mnich decyduje kto ma dowodzic to kpina. Od poczatku było wiadomo, że dowodzić bedzie monarcha ,który będzie w obozie(czytaj Sobieski).Zresztą autorytet wojskowy Sobieskiego był niepodważalny. Leopold ukazny jako kompletny idiota (nie przesadzajmy na polityce trochę sie znał i wiedział co potrafi Sobieski).Inna :Sułtan wysyła Kara Mustafę na Wiedeń (błąd miał zdobyć Wielki Waradyn, na Wiedeń poszedł niejako samowolnie). Jakbym bardziej się skupił, to pewnie znalazłbym więcej błędów. Fikcja filmowa tez powinna mieć ograniczenia. Zrobić w tych pieniądzach takie dziadostwo to zbrodnia.
  7. Sarmatyzm

    Sarmatyzm należy uznać za ideologię stworzoną na potrzeby szlachty w RON. Działał on jako spoiwo narodu szlacheckiego. Łączył panów braci. Dowartościowywał ich. Był tym, czym dla starożytnych Greków przynależność do Hellady, dla Rzymian obywatelstwo,kult brytyjskiego stylu życia dla Anglików w XIX w.,nazizm dla Niemców. Jednym słowem pozwalał wywyższać się ponad inne narody. Rodził przekonanie,że reformy w ustroju idealnym są niepotrzebne. W konsekwencji w znacznej mierze przyczynił się do upadku RON
  8. Rzeczpospolita jako mocarstwo

    W latach 0k.1579-1621 RON była mocarstwem nr 5 w Europie po Francji,Turcji,Hiszpani,Cesarstwie. Moskwa,Szwecja czy Anglia były państwami zdecydowanie słabszymi. 1. Zamoyski rozbija państwo Michała Walecznego opierając władztwo o Dunaj 1600 r. 2. Polacy osadzają Dymitra na tronie w Moskwie,okupuja potem Moskwę. Ostatecznie potwierdzają swoją wyższość nad Moskwą w Deulinie. 3. Lisowczycy ratują Cesarstwo od kłopotów w 1620 r. 4. RON bieże na siebie ciężar wojny z Turcją, ostatecznie w 1621 broniąc się skutecznie. Skuteczna walka na wielu frontach z potężnymi państwami to przywilej mocarstwa. Niestety Gustaw Adolf znalazł receptę na armię RON i od jego czasów już nas Szwedzi bijali. Mocarstwem na większą skalę RON była do 1648 r. potem już tylko regionalnym do końca XVII w.
  9. Najlepszy film historyczny

    Film historyczny obok przedstawiania faktów, postaci itd. powinien oddawać klimat epoki. Są takie filmy,które mogą stanowić uzupełnienie wiedzy z zakresu obyczajów, zachowań ludzkich czy sposobu myślenia. Ważne by film był ciekawy,poruszał. Wymienię następujące filmy: 1 Róża i miecz (ciało i krew)- epopeja najemnicza z okresu wojen włoskich. Europa na przełomie średniowiecza i renesansu.Świat okrutny.Wyraziste postacie, zwłaszcza Martin (kapitalnie się uczy,przyswaja wiedzę wojenną), młody Arnolfini (renesans)kapitan ( super twardziel ze średniowiecza)i inni. 2. Germinal- film o górnikach w XIX wieku. Niezwykle barwne przedstawienie życia, strajk, anarchiści. 3. Królowa Margot -świat zbrodni i polityki we Francji XVI wieku. Obejrzenie tych pozycji więcej nam powie, niż zwykła lekcja historii. Takie filmy się po prostu zapamiętuje.
  10. Czy była szansa na zwycięstwo pod Legnicą?

    Szansa na zwyciestwo była. Choć było ono mało prawdopodobne gdyż -Mongołowie mieli przewagę liczebną i byli bardziej mobilni -większą dyscyplinę w armii -wieksze doświadczenie w dowodzeniu -narzucili swoją taktykę ale... ...można było się pokusić o zwycięstwo, gdyż w podobnych warunkach rycerstwo europejskie potrafiło pokonać przeciwnika walczacego dość podobnie np. bitwa pod Antiochią I krucjata Henryk musiał znać taktykę Mongołów, bo mu donieśli o niej rycerze z Małopolski. Powinien znać też przebieg bitwy pod Kałką (o Antiochi mógł nie słyszeć), gdzie Mongołowie nie byli w stanie zdobyć obozu wojsk ruskich (co zrobili dopiero używając podstępu). wnioski: 1. W otwartym boju zwycięstwo jest raczej niemożliwe 2. Należy bitwę prowadzić w oparciu o miasto i obronny tabor. 3. Zadać straty przeciwnikowi za pomocą łuczników i kuszników. Stosować zdecydowane, lecz na krótkiej odległosci wypady jazdy ( pod osłoną łuczników najlepiej) 4 Nie ufać w układy z Mongołami Wymęczeni i ze stratami Mongołowie mogli by "odpuścić" i się wycofać.
  11. Dagobert to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się z połączenia słów degr ("dzień") oraz beracht ("jasny, błyszczący"). Oznacza więc: "jasny jak dzień". Więc istnieje możliwość,że Mieszko był wodzem germańskim. Przodkowie Mieszka bynajmniej nie są pewni,gdyż Gall mówi o nich zdawkowo,być może specjalnie "wydłużył" czas panowania Piastów. Swoją drogą o Polanach nie mówią współczesne źródła. Więc istnienie tego "plemienia" też jest niepewne. Reasumując, Mieszko i jego kompani mogli przybyć jako drużyna (choćby przez Ruś), podporządkowali sobie ludność i utworzyli państwo.Mogli także być wezwani przez miejscowych do obrony i "już zostali". Co jest pewne Mieszko wiedział jak się rządzi i utrzymywał stosunki ze Skandynawią ( wydał tam swoją córkę).Oczywiście to tylko hipotezy.
  12. Wazowie - dlaczego są tak surowo oceniani?

    Na ocenę Wazów na pewno wpływa ujemny bilans wojen, straty terytorialne i kryzys gospodarczy. W znacznym stopniu winę za to ponoszą Wazowie. Przede wszystkim zaniedbano oświatę. W kraju gdzie o najważniejszych sprawach decydowano na sejmach, wypadało zadbać o stan umysłowy braci szlacheckiej. Brak nowego spojrzenia na zmieniającą się rzeczywistość musiał doprowadzić do marazmu reformatorskiego. W konsekwencji: dyplomacja bez polotu, wojsko coraz bardziej odstające technicznie od czołowych armii europejskich, o tempie rozwoju gospodarczego szkoda mówić, skarb pusty. Pewne ruchy reformatorskie owszem były inspirowane przez dwór, lecz z reguły były one źle wprowadzane (ok 1607,1667). W zasadzie dziwię się zachowaniu Władysława IV (próba wojny z Turcją)czy Jana Kazimierza (elekcja vivente rege). RON nie była monarchią absolutną, a oni o tym zapominali. Władysławowi IV natomiast udała się reforma armii.
  13. Wojna trzydziestoletnia, a Polska

    RON odgrywała pewną rolę w wojnie. W pewien sposób szachując Turcję czy Szwecję. W obu przypadkach wspierając Habsburgów. w 1635 r wyrażnie wykorzystano zaangażowanie Szwedów w wojnie 30-letniej. Można jednak odnieść wrażenie, iż nie zyskano wiele na tym konflikcie ( nie licząc chwilowych małych koncesji dla Wazów na Śląsku). Biorąc pod uwagę mocarstwową pozycję RON w tym rejonie można było się pokusić o większą aktywność dyplomatyczną. Można było zyskać jakieś nabytki terytorialne np. Prusy Książęce.
  14. Najsłabszy z Jagiellonów

    Zaspokoję trochę Twoją ciekawość Wołodia. Muszę stwierdzić,że kwestionowano ojcostwo Jagiełły. Nawet zebrała się komisja pod przewodnictwem Witolda, co badała sprawę niewinności królowej oskarżanej o zdradę. Sprawa dosyć głośna, ale nie znam szczegółów.
  15. Unia Polski z Litwą

    Myślę, że na unii skorzystały i Korona i Litwa. Ze wskazaniem na Litwę. Na plus 1.Uzyskała pomoc w walce z Zakonem, który jej bardziej zagrażał. 2. Przyjęła chrzest w obrządku katolickim (bez unii prawdopodobnie byłoby to prawosławie, co w konsekwencji ułatwiłoby wchłonięcie Litwy przez Moskwę) 3.Zabezpieczała granicę zachodnią przed Polską ( a były zakusy na Wołyń). 4.Wsparcie w wojnie z Moskwą i Tatarami. Potem i Szwedami. 5.Polskie osadnictwo na terenie Litwy, kultura, rozwój społeczny itd. Minus 1. Utrata terenów na rzecz Korony w 1569 r. 2. Mimo wszystko pewna zależność w polityce międzynarodowej (dotyczy obu stron) Korona 1. Zabezpieczenie granicy wschodniej. 2. Ekspansja bez wojny na wschodzie w roku 1569. 3. Wsparcie ze strony Litwy w walkach z Turkami, Szwedami i Kozakami Minus 1.Rozproszenie elementu polskiego na wschodzie. 2.Rezygnacja z aktywniejszej polityki na zachodzie. Ostatecznie wzrosła siła połączonych państw, dzięki czemu przetrwały one do roku 1795. Śmiem twierdzić, że bez unii Litwa by została wchłonięta przez Moskwę ( może już za Iwana Groźnego), a osamotniona Polska, niedługo potem.
  16. Najsłabszy z Jagiellonów

    Słabymi królami byli Aleksander, Jan Olbracht i Władysław Warneńczyk 1 Aleksander , przywilej mielnicki król stawał się w zasadzie tylko pierwszym senatorem, Nihil novi szlachta obala przywilej króla i ogranicza zupełnie jego władzę prawodawczą, brak potomka. 2. Jan Olbracht nadał tyle szlachcie przywilejów co chyba żaden król w tym gospodarcze (zwolnienie z ceł, zakup soli itd), dalsze upośledzenie mieszczan i chłopów. Sprowokował wojnę z Turcją, która nic Polsce nie dała. Nie próbował nawet mieć potomka,nie ożenił się. 3. Władysław zmiana decyzji w sprawie wojny z Turcją w 1444 r.Długi skarbu polskiego. Natomiast Zygmunt Stary nie absolutnie był władcą słabym.Trochę humoru - żył najdłużej z władców Polski - miał dwie żony i kilkoro dzieci, także nieślubne - rozrywał talię kart Jak widać siła w lędźwiach byla, że zazdrościć.
  17. Kazimierz Jagiellończyk

    Myślę, że Kazimierz Jagiellończyk należał do najwybitniejszych władców Polski. Oto jego sukcesy: - pokonanie Zakonu i odzyskanie Pomarza (okna na świat, większa możliwość eksportu zboża) - uzyskanie tronów czeskiego i węgierskiego ( gdy panowali tam Jagiellonowie państwa te były przyjazne Polsce, czyli zabezpieczenie granicy na wiele lat) - relatywne zmniejszenie pozycji możnowładztwa na rzecz szlachty mniej niebezpiecznej dla króla - rozwijanie związków dynastycznych z dynastiami europejskimi- wzrost autorytetu państwa - Litwa za jego panowania bardziej się integruje i nie traci terenów na wschodzie - po wojnie trzynastoletniej Polska nie prowadzi zasadniczo ciężkich wojen zwłaszcza na swoim terenie. - pokój sprzyjał temu by " Polska i Litwa rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej" - niezależność wobec papieża (wojna popia) Minusy; -osłabienie władzy królewskiej ( przywileje cerekwicko-nieszawskie) - wzmocnienie stanu szlacheckiego względem innych stanów - "zezwolenie" na rozwój potęgi Moskwy kosztem np. Nowogrodu - brak konkretnych reform w skarbowości, zarządzie dóbr,wojskowych (brak wojska stałego) - utrata wpływów nad Morzem Czarnym (to chyba cena za spokój z tureckiej strony) Generalnie bilans na dobry z plusem.
  18. W III RP mamy do czynienia z rozwojem kulury. Jestem ciekaw opinii Państwa na temat rozwoju kultury. Społeczeństwo staje się bardziej kulturalne i wykszałcone czy też ordynarne i chamskie. Jakie są generalne tendencje? Czym one są spowodowane? Zapraszam do dyskusji.
  19. O ile chodzi o oświatę w III RP, to dotknęła ją makdonaldyzacja ( stawianie na przewidywalność,ilość a nie jakość). Statystycznie się poprawiło. Dostęp do matury i studiów jest ułatwiony. Inna rzecz, że trudniej niejednokrotnie zdobyć pracę po studiach niż szkole zawodowej. Dostęp do kultury tzw. wyższej z jednej strony jest utrudniony poprzez likwidację części nierentownych instytucji kultury, z drugiej poprzez rozwój środków masowego przekazu ten dostęp jest ułatwiony. Ogromnie wzrosła "dostępność" wiedzy ( nowe książki, Internet) Zachowania ludzkie się zmieniają, zwłaszcza wśród ludzi w średnim wieku (dbałość o zdrowie,czystość i estetykę,kulturalniejsze picie alkoholu, stosunek do klienta w sklepie i petenta w urzędzie). Wśród części młodzieży natomiast widać wzrost zachowań agresywnych, wulgaryzmy i ogólne "zdziczenie" obyczajów. Bardzo dużą rolę pełnią tutaj media kreując wulgarne i agresywne zachowania ( filmy, talk showy itd )
  20. Jak to z tymi chłopami było?

    Chodzi o wolność od kościoła i nadmiernych danin (tzw.powstanie ludowe).źródło zasadniczo Gall Anonim
  21. Jakie popełniono błędy w latach po 1989?

    Podstawowe błędy to: a. spłata zadłużenia zagranicznego (PRl -bankrutuje) b. rozleniwienie społeczeństwa zbyt wiele kuroniówek ,rent i młodych emerytów c. późna i łagodna lustracja i dekomunizacja d. zła reforma ubezpieczeń społecznych (jak mają pieniądze przepaść to lepiej w budżecie-zostały z niej już strzępy) e. fatalna reforma oświaty (wiele programów ,podręczników, zła praktyka wychowawcza w szkole gdzie nauczyciele ze strachu przed bezrobociem stawiają tylko minimalne wymagania wychowawcze i w nauczaniu - zwłaszcza w "słabych" szkołach. Nowy szlif reformy zrobił tylko koszty i większe zamieszanie. f. niepotrzebny rozwój biurokracji gdzie szefowie robią PR i pod tym kątem nastawiają urzędników zadając im niepotrzebnej roboty. g. zbytnie "rozhistoryzowanie" społeczeństwa w krótkotrwałych celach politycznych h. brak konkretnej polityki kulturalnej i oświatowej, za to eskalowanie różnic i wrogości.
  22. Jak to z tymi chłopami było?

    Chłop polski starał się walczyć o wolność np. w XI w, powstanie Kostki- Napierskiego,potop, rabacja itd. Postępował racjonalnie walcząc z uciskiem. Tak samo walczył po I wojnie, w czasie II wojny tylko...że wróg się zmienił. Tzn. obcy stał się groźniejszy od panów. Tak naprawdę świadomy polskości chłop stał się wtedy gdy poszedł do szkoły ( zwłaszcza w Galicji)a to przełom XIX i XX wieku. Pan Frasyniuk zatem podaje tezę, która jest w zasadzie bez sensu.
  23. Twoja orientacja polityczna

    Generalnie w dzisiejszej Polsce trudno mówić o realizowaniu przez partie polityczne jakiejkolwiek ideologii. Większość społeczeństwa nie zna programów partii, dlatego patrzy na nie jako pewne symbole. Zresztą partie wewnątrz nie są demokratyczne tylko reprezentują wolę liderów. Z grubsza należy wyodrębnić 3 najważniejsze "ideologie" propagowane z uporem przez większość mediów ( którym marzy się dwupartyjna Ameryka) a. tuskizm- poparcie dla PO b. pisizm - poparcie dla PiS c. tumiwisizm- spontaniczna reakcja społeczeństa tracącego wiarę w możliwość wpływu na politykę. Ja osobiście popieram chrześcijańską demokrację. gdyż jest oparta na solidnych zasadach religijnych. Problem w tym,iż partie popierające niby chrześcijaństwo "zieją nienawiścią" i wydaje się im ,że grupują prawdziwych chrześcijan. Podobnie jest z innymi partiami opartymi rzekomo na jakiś ideologiach. Niestety zostały z nich jedynie strzępy. Prawdziwymi programami są ,programy wodzów", którym trzeba się podporządkować, by osiągnąć cel najważniejszy.Zwycięstwo. By żyło się dobrze wszystkim... kolegom.
  24. Jan Zamoyski królem Polski.

    Faktycznie z Tatarami sobie podczas najazdu nie za bardzo radził. Warto zaznaczyć, że i Żółkiewski też nie szło z nimi. Tak naprawdę dobrze sobie z nimi radził dopiero Sobieski. Jako król Zamoyski raczej by się nie uganiał po stepach za Tatarami. Natomiast czytałem ,ale niestety nie pamiętam źródła , że Zamoyski był z początku przeciwny unii, potem jak została zawarta to już licząc się z racją stanu poparł ją. Co sądzisz o gospodarczych umiejętnościach Zamoyskiego. Wprawdzie dorabiać się majątku w Rzeczpospolitej mając poparcie króla było łatwejsze niż podniesienie dochodów skarbu. Jednak nie tylko łaską królewską , ale i dobrym gospodarowaniem dorabiał się. Pozdrawiam serdecznie
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.