Witam wszystkich bardzo serdecznie! Nie będe ukrywał, że moja rejestracja związana jest z tym postem.
Zdaje sobie sprawe, że na forum są osoby świetnie znające historie, więc ja jako student prawa chciałbym was prosić o pomoc
Przede wszystkim nie wiem czy jest to własciwe miejsce do zadania tego pytania, ale prosze moderatorów o nie usuwanie posta, jest to dla mnie bardzo ważne. Ewentualnie prosze o powiadomienie mnie gdzie ten post jest przeniesiony. Z góry dziekuje i prosze o wyrozumiałośc
Niedługo mam egzamin i mam duże wątpliwości w następujących zadaniach. Są to kazusy z histori państwa i prawa polskiego :
1.Wczesną zimą 1399 średniowieczny rycerz Karol z Rajewa postanowił porwać urodziwą, niezbyt mu jednak życzliwą Annę, córkę cześnika inowrocławskiego Zbyluta. Pannę porwano. Zbylut wraz z sąsiadami ścigał jednak porywaczy. Udało mu się córkę odbić, Karola zaś- zabić. Krewni tego ostatniego chcą od Zbyluta odszkodowania. Czy maja rację? Dlaczego?
Moje pytanie brzmi, czy istniał w tym przykładzie przypadek eliminujący przestępczość czynu czyli początek albo odwet? Czy porwanie córki szlachcia było traktowane jako jeden z tych przykładów?
2.Wczesną zimą 1399 średniozamożny rycerz Karol z Rajewa postanowił porwać urodziwą niezbyt mu jednak życzliwą Annę, córkę cześnika innowrocławskiego Zbyluta. Ponieważ panna wyrwała się porywaczom i uciekła do ojcowskiego domu trzeba było atakować dom. Tak też zrobiono, dom podpalono, pannę porwano. Zbyluta wraz z sąsiadami zdołał jednak córkę odbić. Jaka kara grozi Karolowi, któremu mściwy Tatuś obiecał nie zapomnieć krzywdy? Jaki sąd wyda wyrok?
3.Konrad Mysłowiecki herbu Jelita od dawna toczył spór z zamieszkałymi w województwie kaliskim Gniewoszem Dalewskim herbu Lubicz. Po wielu latach miarka sąsiedzkiego sporu przebrała się. Konrad zebrał czeladz i czerwcową nocą najechał na dom Geniwosza. napastnik został rozpoznany przez obecnych. Gniewosz postanowił oddać sprawę do sądu. Jaki sąd był włąsciwy w tej sprawie, jaka kara może czekać Konrada.
Tu akurat wiem, ze to był jeden z artykułów grodzkich, które sądził sąd grodzki. Nie wiem jaka kara groziła za napad na dom szlachcica.
4.W lipcu 1935 r. starosta powiatowy we Włodzimierzu Wołyńskim otrzymał wiarygodne dane policyjne o współpracy tamtejszego lekarza Arseniusza Ryczyńskiego z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów. Informacje te uzyskane drogą agenturalną – nie nadawały się jednak do przedstawienia w sądzie. Czy starosta miał jakieś prawne możliwości przetrwania, lub chociaż utrudnienia współpracy Ryczyńskiego z OUN? Jakie?
5. W którym roku dokładnie zniesiono urząd Namiestnika Królestwa Polskiego?
Wiem, ze po 1826 roku urząd był opróżniony, ale formalnie nie zniesiony.
Bardzo dziękuje za ewentualne odpowiedzi i prosze tylko o pewne informacje.