Witam. Zgłaszałam się już na shoutboxie, ale z racji zaśmiecania go w ten sposób, napiszę tu (chociaż zapewne odzew będzie o wiele mniejszy, dlatego pierwotnie wybrałam shoutboxa. Będę tu na bieżąco zamieszczać moje pytania, w miarę postępów w prezentacji. Sama również szukam odpowiedzi, jednak wy jako pasjonaci historii na pewno skojarzycie pewne fakty szybciej Prosiłabym o pomoc, ponieważ jako osoba, która wszystko robi w ostatniej chwili, i za to wzięłam się odrobinę za późno
Temat mojej prezentacji maturalnej jest taki, jak Tytuł tematu. Do pracy wybrałam następujące teksty (trochę bezmyślnie, bo teraz mam problem, ale dobra):
1. Grzesiuk Stanisław, Niech żyje wojna, słowa: Szenwald Lucjan.
2. Izabela Trojanowska, Pieśń o cegle.
3. Chór Czejanda, Budujemy nowy dom.
4. Ballada o Janku Wiśniewskim, słowa: Dowgiałło Krzysztof.
5. Kaczmarski Jacek, Kołysanka.
6. Raport z oblężonego miasta, słowa: Herbert Zbigniew.
7. Rozmowa przez ocean, słowa: Sikorowski Andrzej.
8. Do prostego człowieka, słowa: Tuwim Julian.
Sytuacja polityczna jako taka, ma wpływ również na konflikty, sytuację gospodarczą oraz konkretne wydarzenia, więc jest to dosyć luźny temat.
PYTANIE 1:
W utworze "Do prostego człowieka", Tuwim mówi "że im gdzieś nafta z ziemi sikła i obrodziła dolarami", oraz "Twoja jest krew a ich jest nafta". WIersz ukazał się w roku 1929. Czy orientuje się ktoś, jakie były konflikty "o ropę" przed II WŚ?
Chodzi o działania Brytyjczyków w Iraku podczas I WŚ czy może były jakieś "ropne" konflikty, w które zaangażowały się Stany?