Skocz do zawartości

AnnaCz

Użytkownicy
  • Zawartość

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O AnnaCz

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Polska pod zaborami

Informacje o profilu

  • Płeć
    Kobieta
  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Zainteresowania
    Historia mojej rodziny :)
  1. Uwłaszczenie chłopów

    Dziękuję za odpowiedź, ale nie czuję niuansów - mam tylko średnie wykształcenie historyczne. Sytuacja opisana jest tu: - dla zaścianka Garszwinka (na 3 domy w 1852: 15 dusz rewizyjnych) http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XV_cz.1/488 - "dobra skarbowe" - i dla zaścianka Dojniszki (na 2 domy w 1852: 4 dusze rewizyjne) http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XV_cz.1/423 - "dobra skarbowe" Mieszkali tam moi pra-pradziadkowie, chłopi. Staram sie dowiedzieć, co oznaczało dla nich takie położenie - czy byli poddanymi Cesarstwa, czy jakiegoś szlachcica. Dla kogo musieli odrabiać/opłacać pańszczyznę i od kogo wykupić ziemię. Tak więc chodzi mi i o uwłaszczenie, i o pańszczyznę. Zakładając, że były to "dobra skarbowe", to czy taki uwłaszczający się chłop mógł zamienić je na dobra skarbowe w innym miejscu i po lepszej cenie (jeśli istniały jakieś przeliczniki?), czy też po to aby nabyć ziemie w innej miejscowości musiał dokonać sprzedaży/kupna. Ciekawi mnie to, ponieważ mój pradziadek (i przynajmniej dwóch szwagrów) wyniosło się stamtąd pod Krasław jeszcze przed 1900 rokiem (każdy miał sporo > 100 ha gospodarstwa). Mam wrażenie, że ta przeprowadzka dotyczyła większej ilości osób (te same nazwiska spotykane w obu okolicach mogą, ale nie muszą być przypadkiem). Dobra wokół Krasławia należały w większości do rodziny Plater-Zyberków, która również posiadała takowe w okolicy urodzenia moich pra-pradziadków. Acha... O co mi chodzi? Chcę zrozumieć sens przekazu rodzinnego, według którego, najstarszy brat (ur. 1849) mojego pradziadka (1855) miałby mieć korzyść z ożenku z prawosławną chłopką. Podobno ten czyn miał jakieś znaczenie materialne w sytuacji bliżej niekreślonego prześladowania Polaków lub katolików i związanej z tym możliwości kupna bądź dziedziczenia ziemi. Ten ożenek miał pomagać w przekazaniu ziemi najstarszemu synowi, który to potem dzierżawił ją na jakiś czas młodszym braciom, bo "nie mógł" inaczej. A może chodziło o unikanie jakichś podatków spadkowych? Nie wiem przy tym, czy ów najstarszy brat przyjął prawosławie. Historię tę znam z drugiej ręki, przekazaną mojej mamie przez ciotkę, córkę brata-dzierżawcy. Było to powodem niejakiego wstydu w rodzinie, ale było tłumaczone właśnie względami materialnymi. Dlaczego kojarzę to z uwłaszczeniem? Zbieżność czasowa "problemów z ziemią". Czy jakaś tego typu manipulacja mogła być z tym związana i wpłynąć na zmniejszenie obciążeń właściciela? W Słowniku geograficznym (ale to już w aneksie z 1900) nie ma żadnej wzmianki o "duszach": "wieś i dwa folwarki przy ujściu Oresy do Ptycza, pow. bobrujski, gm. Rudobiełka, 90 w. od Bobrujska. Wieś ma 11 osad i folwarki dwa, własność Cz, każdy po 20 włók".
  2. Uwłaszczenie chłopów

    Szanowni Państwo Chciałabym zrozumieć sytuację dwóch stron tego zagadnienia w kategoriach praktycznych, czyli: "co oznaczało zniesienie pańszczyzny?" Sytuacja 1 - w Gubernii Wileńskiej dla chłopa - nie bardzo wiem jakiego rodzaju, bo ziemie, o których myślę (powiat Święciański, własność Gasztołda odziedziczona przez Barbarę Radzwiłłównę) były od XVII wieku w posiadaniu Korony, ale mogły być "dzierżawione" potem, lub inaczej "nadawane" - same te zjawiska są dla mnie nieco tajemnicze w obecnym rozumieniu "prawa własności", Sytuacja 2 - w Gubernii Mińskiej dla udokumentowanego w 1832 (trochę późno) szlachcica - czy ożenek z kobietą prawosławną (i możliwe przyjęcie tej wiary - czy to było automatyczne?) mógł być jakimś rozwiązaniem w kwestiach majątkowych dla braci onego, ułatwiał jakieś operacje związane ze sprzedażą/kupnem ziemi i/lub dziedziczeniem majątku? Szukam i szukam, ale - poza ogólnikami - nie znajduję odpowiedzi na te pytania. Bardzo proszę o wskazówki, gdzie szukać odpowiedzi na te pytania.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.