Witam Znawców.
Mam dwa pytania:
1. Wg Gembarzewskiego w okresie 1815-1817 gwardia miała organizację dywizyjną w składzie dwóch brygad - piechoty i jazdy. Po likwidacji we wrześniu 1817 batalionu strzelców pieszych i szwadronów ułanów gwardia utraciła organizację dywizyjną.
Jednak w roczniku wojskowym za rok 1825 gwardia dalej jest zwana jako "Dywizja Gwardii" z własnym sztabem (szef sztabu Milberg).
Z tym że na wypadek wojny Gwardia Królewsko Polska miała wejść w skład powstałego w 1823r. mieszanego polsko-rosyjskiego Rezerwowego Korpusu Wojsk, który również miał własny sztab (na czele którego stał również Milberg).
To jak to było z tą Dywizją Gwardii Królewsko Polskiej? Czy była ona dywizją w sensie jednostki administracyjno-gospodarczej czy też związkiem taktycznym (przynajmniej do roku 1817 lub 1823)?
2. Czy nazwa "dywizja" pada w rozkazie Konstantego z dnia 20 stycznia 1815 r. w sprawie organizacji wojsk polskich? Początkowo przyszłe jednostki gwardii zwane były jako "instrukcyjne", następnie "wzorcowe" (rozkaz z dnia 25 marca 1815), a dopiero rozkazem z dnia 20 czerwca 1815 otrzymały tytuł Gwardii Królewsko Polskiej. Czy w tym samym okresie dywizja zwana była odpowiednio jako "instrukcyjna" i "wzorcowa"?