Skocz do zawartości

whatfor

Użytkownicy
  • Zawartość

    20
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez whatfor

  1. Przebicie do Śródmieścia

    Te rzeczy wypływają stopniowo. Jest jasne, że nikt nie chwali się dobiciem kolegi z oddziału. Ale nawet we wspomnieniach "Czarta" jest o tym mowa, o jęczącym rannym: "Dobijcie mnie! Ktoś doskakuje i strzałem z pistoletu dobija". W książce Kledzika "Królewska 16" jest fragment, który nawet może wskazywać tego "kogoś" z Oddz. Dysp. A - oni (żyjący) to wiedzą, ale tego się nie mówi, dlatego nie będę tutaj snuł rozważań na ten temat.
  2. Przebicie do Śródmieścia

    Dostrzelony - czyli dobity przez swoich. To raczej nie Morro wysłał ludzi na poszukiwanie rannych. Jego rola jest po prostu wyolbrzymiana przez relacje "zośkowców", którzy praktycznie ludzi z oddziału "Śnicy" nie znali, lub znali słabo. Relacje ludzi z Oddz.Dysp. A są zupełnie odmienne. "Bor" był ciężko ranny (strzaskany pociskiem łokieć) już w opanowanym kościele św. Antoniego. Nie wykluczone, że ponownie ranny został już w okolicy Giełdy. W poszukiwaniu brakujących 4-5 ludzi poszli żołnierze "Śnicy", a nie "Morro", bo brakującymi byli tylko ludzie z Oddz.Dysp. A.
  3. już dra? Jeżeli na tylnej okładce jest przedstawiany jako dr historii - to mam prawo mniemać, ze ta praca nie powstał gdy chodził do podstawówki... À propos wspomnień "Szczerby" - to samo wydawnictwo Finna wczoraj podesłało mi nową pozycję "Batalion Bończa", i to są już w 98 % wspomnienia. Jest to pierwsza pozycja dotycząca tego baonu, ale pisana nie przez historyków lecz przez samych powstańców, głównie szeregowych, łączniczki i sanitariuszki. Z kadry baonu pojawiają się ponownie wspomnienia "Szczerby". Jak sami piszą we wstępnie ich oddział składał się z młodzieży robotniczej, wśród której nie było ludzi z zacięciem do pióra, a swoją historię zaczęli nieśmiało odtwarzać dopiero pod koniec lat 80...
  4. Kobiety w Powstaniu

    Uploaded with ImageShack.us Wyjście dziewczyn do niewoli. Wśród wielu zdjęć to jedno zwróciło moją uwagę... Przed wyjściem wszyscy starali się pozbyć elementów niemieckiego umundurowania. Tymczasem tutaj maszeruje dziewczyna w ... panterce SS.
  5. Witaj, Historia Powstania krzyczy o solidnych historyków od wielu lat - niestety, coraz ciszej... Ludzie czekali np. na porządną pracę o "Czacie 49" - ja też. Gdy kupiłem tę broszurkę dr Nowożyckiego (w Internecie wyglądała na opasłe tomisko!) i na str.36 wyczytałem: Dywizje SS "Hermann Göring" i "Wiking" to już wiedziałem z czym mamy do czynienia.... - wolałbym aby ukazały się jedynie porządnie zredagowane rozkazy... Podobnie jest z innymi pracami - choć są pozytywne wyjątki. Archiwa warszawskie (i nie tylko) są zawalone materiałami o PW, tyle, że nie ma kasy na porządną kwerendę. Temat "przebicia" zasługuje, moim zdaniem, na oddzielną publikację. Szkoda, że nie żyje płk. Adam Borkiewicz, bo jego mrówcza praca (wcale nie ułatwiana przez UB) do dziś jest dziełem z górnej półki. Gdyby On dziś miał dostęp do tych wszystkich materiałów, to sądzę, że nie było by kłopotów z ustaleniem wszystkich danych na temat tego wydarzenia. Tylko dwa baony doczekały się w miarę porządnych monografii - nie wolnych od błędów, ale stanowiących dla nas podstawę do dalszego grzebania w tym temacie. Bez solidnej monografii Czaty i Miotły trudno będzie ustalić skład osobowy desantu... Do tego dochodzą wspomnienia pisane po... 55 latach.
  6. Przebicie do Śródmieścia

    Po wojnie "London" przekazał te zdjęcia redakcji tygodnika "Stolica". Po jego likwidacji archiwum foto wyparowało... Nie umieszczono tego w żadnym z numerów? Pan Kledzik nie raczył nawet napisać kiedy to było. Być może chodziło o apel Stolicy o fotki z Powstania - przed wydaniem numeru specjalnego w 1957 r. Wiadomo jedynie że Stolica padła na początku lat 90. i wszystko wcięło. Czy zdjęcia się ukazały? - Raczej nie, bo "zośkowcy" wszystko zbierali, notowali, itd.
  7. Przebicie do Śródmieścia

    Pytałem się natomiast o to, czy te fragmenty, które podałeś, pochodzą właśnie z AHM, czy też z wcześniejszego okresu. Nie, one pochodzą z Kledzik - "Królewska 16". Ja na AHM opieram się tylko w ostateczności i nigdy nie szukam tam dat ani innych detali. Czyli dalej mam z tym zagwozdkę. Popatrz na plan Warszawy - gdzie trzeba stać aby kogoś widzieć na tle Hal Mirowskich? - na pl. Żelaznej Bramy. Dlatego dla mnie ta relacja jest mało wiarygodna. Pewne luki w pamięci zacierał innymi wspomnieniami. Czyżby desant kanałowy? Tego nie dowiemy się nigdy, bo skoro nie potrafimy ustalić tych, którzy do Śródmieścia żywi doszli przez Ogród Saski (Broda), to tym bardziej nie ustalimy składu desantu kanałowego, oraz losów jego poszczególnych członków. Być może ktoś jeszcze przeskoczył w ruiny, ale czy doszedł do Śródmieścia? Wątpię. Czemu? Bo było by o nim głośno w literaturze "Czaty" i "Miotły" - nie mówiąc już o "huku", gdyby z desantu doszło 4 ludzi.
  8. Przebicie do Śródmieścia

    Dlatego też jestem właśnie ciekaw, czy to mogło chodzić o tych wspomnianych przez Ciebie żołnierzy z przebicia. Jeżeli gość widział ich "na tle łuny Hal Mirowskich" - to raczej nie mógł siedzieć na Królewskiej 35...
  9. Batalion "Czata 49" - galeria zdjęć

    Ja to zdjęcie 2 lata temu opisywałem dla MPW do wydawanego albumu "Poznaj Warszawę 1939-1945". Nie wiem czy ostatecznie mój opis wszedł do druku (muszę sprawdzić). Ta podlinkowana galeria jest o tyle dobra, że fotki są w wersji full - i można oglądać szczegóły, choć to jedynie skany odbitek, a nie zawsze fotki z klisz.
  10. Przebicie do Śródmieścia

    Witaj Parę? Ze znanych mi relacji przebija się tylko nazwisko Jana Pęczkowskiego "Kamińskiego". mea culpa - też nie pamiętam wszystkich relacji Tak, masz rację, ukrywał się jeden z desantu z dwoma cywilami Kiedy były robione wywiady AHM? - odpowiedź jest na ogół na samym końcu każdego wywiadu, z podaniem daty i uczestników.
  11. Batalion "Czata 49" - galeria zdjęć

    http://old.1944.pl/album1944/displayimage....um=5&pos=34 To jest brama bloku Karolkowa 82 - vis a vis dziedzińca Domu Starców. Pod odezwą "Polacy!" widnieje afisz "Komisja poborowa dla ochotników". W tym bloku stacjonowała część "Zemsty", tam też prowadzili pobór - choć nie mieli broni... Później "Radosław" kazał rozpuścić tych ochotników, bo broni nie było nawet dla etatowych żołnierzy. Dlatego sądzę, ze jest to 4.08.1944 - żołnierz "Pięści"
  12. Przebicie do Śródmieścia

    Napisałeś: "Pani Halina Jędrzejewska "Sławka" z "Miotły" kiedyś wspominała mi, że w sytuacji, kiedy jest kilka różniących się relacji najlepiej zaufać tej najwcześniejszej. Metoda najlepsza już tak na logikę (rzecz jasna różnie z tym może być)" Oczywiście, że najlepsze są relacje najwcześniejsze, ale nawet dzienniki prowadzone podczas Powstania nie są wole od różnych "błędów". Pokazują nam jak dane wydarzenie widział ich uczestnik. Np relacje z akcji Kedywu składane przez ich poszczególnych uczestników już na drugi dzień - różnią się czasami bardzo; każdy to widział inaczej. W 1945 gdy "Anoda" namawiał kolegów do pisania wspomnień z Powstania - wykonał świetną robotę, choć oni jeszcze nie otrząsnęli się z tego wydarzenia. Wielu musiał wręcz zmuszać. Ale dzięki temu mamy prawie "gorące zapisy". Pamiętnik por. "Szczerby" (Zbigniew Blichewicz) z "Bończy", pisany 10 lat po wojnie, już zawiera sporo nieścisłości chronologicznych (min. wybuch na Kilińskiego autor lokuje "18 sierpnia, piątek") No, chyba że to mniej więcej ten sam okres (czyżby AHM?), wtedy siedzę już cicho." AHM działa od kilku ledwie lat. Te wspomnienia w wielu momentach zawierają już wiedzę nabytą po wojnie. Choćby słynni "własowcy" w co czwartej relacji... Podczas Powstania nikt nie słyszał o żadnym gen. Własowie, ani tym bardziej o jego armii - bo takowa nie istniała... O Własowie w Polsce zrobiło się głośno dopiero po jego powieszeniu w sierpniu... 1946 ("Kaci Warszawy zawiśli na szubienicy")
  13. Batalion "Czata 49" - biogramy

    Błąd: w akcji "Góral" brał udział "Doman" czyli jego brat.
  14. Batalion "Czata 49" - biogramy

    14 sierpnia Klimaszewski jeszcze palił trupy na Woli. Uciekł 23.08.1944 na terenie Ratusza przy pl. Teatralnym. Sam o tym wspomina pod tą datą. Potwierdza tę datę również relacja kpr. "Tadeusza" z 2. kompanii "Supraśl" batalionu "Łukasiński"
  15. Przebicie do Śródmieścia

    Kledzik napisał, że tych, którzy dotarli do Królewskiej 35 zapamiętali kpr. "Antonio" (Antoni Mikliński) i strz. "London" (Włodzimierz Wyganowski) z plutonu "Roberta" 1. (1114) kompania zgr. "Bartkiewicz". Rano wspólnie fotografowali się z nimi na podwórzu kamienicy. Po wojnie "London" przekazał te zdjęcia redakcji tygodnika "Stolica". Po jego likwidacji archiwum foto wyparowało...
  16. Przebicie do Śródmieścia

    W tym co zacytowałeś nie ma wzmianki o tym gdzie znajdował się opisujący. Jest faktem, ze parę osób z desantu na pl. Bankowy nie zdołało powrócić do kanału i ukrywali się w ruinach (np kościoła św. Antoniego i Galerii Luksenburga). Ja natomiast pisałem o zgr. "Bartkiewicza" - czyli vis a vis Ogrodu Saskiego (obsada Królewska 35 i dalsze)
  17. Przebicie do Śródmieścia

    Ilu doszło... Im więcej źródeł - tym gorzej... "Morro" o 23:30 meldował telefonicznie: przebiła się 2. kompania Rudy "w składzie 40 ludzi plus kpt. Trzaska bez oddziału". "Bogna" zapamiętała zbiórkę zarządzoną przez por. "Jerzego", który chciał wszystkich zobaczyć: "odliczyli do trzydziestu" (czyli 60). Natomiast "Kryst" ta samą zbiórkę sumuje "odliczono do czterdziestu dwóch" (84!) ... W wojsku na ogół staje się w dwuszeregu... Z kolei "Czart" wyraźnie pisze: "Dwuszereg prostuje się coraz bardziej." Poranny meldunek kpt. Jura" do dowódcy I baonu "Rum": "do mojego rejonu przeniknął oddział AK ze Starego Miasta w składzie 6 oficerów i 53 szeregowych" (59). Na tym nie koniec, bo w nocy przeniknęło kilku (?) powstańców na odcinek "Bartkiewicza" broniony wtedy przez pluton "Roberta" (Królewska 35 róg Marszałkowska). Ilu? - nie wiadomo.
  18. Przebicie do Śródmieścia

    Moje ustalenia (daty są datami śmierci): 01 por. Ryszard Białous "Jerzy" baon "Zośka" - dowódca 02 ppor. Bolesław Stańczyk "Xen" - baon "Zośka" - poczet dowódcy 03 łączn. Maria Całka "Wika" - baon "Zośka" - poczet dowódcy 04 kpt. Eugeniusz Konopacki "Trzaska"- baon "Wigry" - dowódca 05 ppor. Andrzej Romocki "Morro" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - dowódca kompanii 06 plut. pchor. Jan Więckowski "Drogosław" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - szef kompanii 07 ppor. Witold Morawski "Witold Czarny" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - szef wyszkolenia 08 ppor. Jerzy Weil "Jerzyk" baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - I pluton "Sad" - dowódca 09 ppor. Jacek Majewski "Sielakowa" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - I pluton "Sad" - p.o. dowódcy, 31.08.1944 - Bielańska 10 ppor. Jerzy Grundman "Jurras" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - I pluton "Sad" - z-ca dowódcy 11 plut. Stanisław Lechmirowicz "Czart" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - I pluton "Sad" 12 plut. NN "Odwet" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - I pluton "Sad" 13 sierż. pchor. Zbigniew Biliński "Bill" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - I pluton "Sad" 14 st. sierż. Czesław Nantel "Kolka" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek" - dowódca, 31.08.1944 podwórze na Senatorskiej 15 sanit. Ewa Ott "Ewa" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek" 16 łączn. Barbara Gac "Bogna" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek" 17 łączn. Zofia Kasperska "Wanda" ("Zosia Żelazna") - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek" 18 kpr. Piotr Kaltenberg "Luty" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek" 19 sierż. pchor. Andrzej Wolski "Jur" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 20 sanit. Lidia Daniszewska "Lidka" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 21 łączn. Stefania Grzeszczak "Stefa"- baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 22 sierż. Edward Drac "Edek" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek", 31.08.1944 - rejon Bielańskiej 23 plut. Tadeusz Sumiński "Leszczyc" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 24 ppor. Jerzy Gawin "Słoń" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 25 plut. Jerzy Kobza-Orłowski "Pingwin" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 26 kpr. Wojciech Markowski "Sęp" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" 27 kpr. NN "Ziutek" - baon "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - III pluton "Felek" (dołączył na Woli) 28 ppor. Bolesław Górecki "Śnica" - Oddział Dyspozycyjny "A" - dowódca 29 kpr. Zdzisław Skotnicki "Skowroński" - Oddział Dyspozycyjny "A", 31.08.1944 ruiny Giełdy 30 kpr. pchor. Stanisław Likiernik "Staszek" - Oddział Dyspozycyjny "A" 31 kpr. pchor. Jan Bagiński "Socha" - Oddział Dyspozycyjny "A" 32 kpr. Zygmunt Siennicki "Bor" - Oddział Dyspozycyjny "A", 31.08.1944 - Ogród Saski (dostrzelony) 33 ppor. Leon Zubrzycki "Lech" - Oddział Dyspozycyjny "A", 31.08.1944 - ciężko ranny podczas skoku przez Bielańską, zostawiony na zapleczu przy garażach - relacja "Danusi" AHM 34 plut. pchor. Witold Piekarski "Zbylut" - Oddział Dyspozycyjny "A", 31.08.1944 - kościół św. Antoniego 35 plut. pchor. Jan Kulczycki "Argos" - Oddział Dyspozycyjny "A" 36 plut. pchor. Kazimierz Pindelski "Kaper" - Oddział Dyspozycyjny "A" 31.08.1944 zastrzelony przez czujkę powstańczą, gdy wskakiwał do korytarza piwnicy przy ul. Alberta 37 ppor.cz.w. Aleksander Kabański "Brzozowski" - Oddział Dyspozycyjny "A", 31.08.1944 - rejon Senatorskiej 38 sanit. Danuta Mancewicz "Danusia" - Oddział Dyspozycyjny "A" 39 sanit. Barbara Niklewska "Wanda" - Oddział Dyspozycyjny "A" 40 łączn. Irena Wnęk "Irys" - Oddział Dyspozycyjny "A" 41 sierż. Włodzimierz Cegłowski "Sońka" - Oddział Dyspozycyjny "A" 42 kpr. pchor. Zdzisław Kierzkowski "Zdzich" - Oddział Dyspozycyjny "A" - 31.08.1944 - Ogród Saski 43 sierż. Jan Dryla "Tońko" - Oddział Dyspozycyjny "A" 44 kpr. Zenobiusz Popko-Popkowicz "Mikołaj" - Oddział Dyspozycyjny "A" 45 kpr. Zygmunt Szczepański "Żero" - Oddział Dyspozycyjny "A" 46 kpr. Wacław Tkaczyk "Olszewski" - Oddział Dyspozycyjny "A" 47 st. strz. Józef Tomaszewski "Klemens" - Oddział Dyspozycyjny "A" 48 st. strz. Czesław Kraśniewski "Kryst" - Oddział Dyspozycyjny "A" 49 kpr. Lucjan Kuberski "Wicek II" - Oddział Dyspozycyjny "A" 50 kpr. pchor. Lech Rytarowski "Leszek" ("Topór") - Oddział Dyspozycyjny "A" To jest 50 nazwisk ludzi, którzy brali udział - oczywiście nie wszyscy doszli do polskich pozycji przy Zielnej i Królewskiej, do tego dochodzą jeszcze osoby "niepewne" - główne z "Zośki". Jednak biogramy Oddz. Dysp. "A" są lepiej opracowane przez Rybicką i wiadomo, że w przebiciu brało udział 23 ludzi. Natomiast biogramy "zośkowców" opracowane przez Wł. Trojana ("Ci, którzy przeżyli...) bardzo często szlak bojowy opisują "Wola, Starówka, Czerniaków" - nie podając jak dostał się "ze Starówki na Czerniaków". Dlatego bez listy rannych - wyprowadzonych przez "Śwista" kanałami - pełne OdB przebijających się jest trudne do stworzenia. Moja lista ukazuje 40, którzy dotarli do Śródmieścia - 10 poległo podczas przebicia.
  19. Przebicie do Śródmieścia

    Ja również z nieśmiałością podzieliłem się swoimi uwagami
  20. Przebicie do Śródmieścia

    Witam Bardzo śliczna jest ta lista, i już zrobiła w sieci karierę (niestety)... Na początek proponuję popatrzeć na poz. nr 5: plut. pchor. Józef Nycz "Ziutek", III pluton "Felek" 2. kompanii "Rudy" Co on robił podczas "przebicia"? Ubezpieczał od pl. Teatralnego?! Sądzę, że nic nie robił... Nie żył już od trzech tygodni: poległ 9.08.1944 - ul. Spokojna 13 (szkoła)... Kolejna pozycja godna uwagi: 19. Sierż. pchor. Stanisław Sieradzki "Świst", III pluton "Felek" 2. kompanii "Rudy" Dodam: ranny, przebywał w szpitalach na Starówce. Późnym wieczorem 30.08.1944 otrzymał polecenie przeprowadzenia rannych "zośkowców" kanałami do Śródmieścia...
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.