Skocz do zawartości

didl

Użytkownicy
  • Zawartość

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez didl

  1. Pod takim tytułem ukazała się książka Jacka Good`ego, dostępna też w czytelni internatowej ibuk http://www.ibuk.pl/fiszka/1557/kradziez-historii.html Przedmiotem niniejszej książki jest to, jak Europa skradła dzieje Wschodu, narzucając swoją własną wersję przestrzeni oraz czasu historycznego (zasadniczo chrześcijańską) reszcie świata eurazjatyckiego. (fragment Zakończenia) Książka Jacka Goody’ego jest wspaniałą syntezą dotychczasowych zmagań myśli intelektualnej Zachodu z samym sobą i kulturowym zewnętrzem, które od XVI wieku określało kontynentalną tożsamość i naukę tej części świata. Goody prowokująco podważa przekonanie, że Europejczycy zawsze byli w awangardzie najbardziej istotnych wynalazków kulturowych, które później jedynie – na drodze dyfuzji – rozprzestrzeniły się w drugim i trzecim świecie. (fragment recenzji prof. Wojciecha Józefa Burszty)
  2. Oryginalny wykład

    Książka "Niemcy w średniowieczu 500-1500" Stefana Weinfurtera dostępna też na http://www.ibuk.pl/fiszka.php?id=2092 jest zwartym, przystępnym i oryginalnym wykładem dziejów średniowiecznego państwa niemieckiego na tle historii ówczesnej Europy. Autor porusza kwestie ustrojowe, kulturowe i polityczne. Przedstawia i objaśnia politykę władców niemieckich, systemy władzy i zmiany dominującej ideologii. Omawia m.in. problem relacji między cesarstwem a papiestwem, okres tzw. renesansu XII wieku, tendencje uniwersalistyczne oraz czynniki prowadzące do decentralizacji Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Barwny, przystępny język, pełen anegdot wywód, liczne odwołania do źródeł oraz interesujące charakterystyki wybranych cesarzy powodują, że książka jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wczesnej historii Niemiec, ale także pasjonującą lekturą dla wszystkich miłośników historii.
  3. Literatura - średniowiecze

    Nowoczesny podręcznik historii powszechnej średniowiecza to Historia powszechna. Średniowiecze Romana Michałowskiego. Publikacja przedstawia dwanaście wieków dziejów Europy i regionów z nią związanych, od późnego cesarstwa rzymskiego do epoki wielkich odkryć geograficznych. Autor ukazuje procesy, które formowały społeczeństwa, narody i państwa oraz wydarzenia, które bezpośrednio oddziaływały na losy ludzi. Łączy perspektywę ogólną, opisującą zjawiska długiego trwania, z perspektywą ukierunkowaną na prezentację pojedynczych wydarzeń. Przedstawia kulturę życia codziennego, ukazuje kształtowanie się społeczeństw, opisuje zjawiska, które zaciążyły na późniejszym rozwoju Europy. Podstawowa lektura studentów wydziałów historii, prawa i administracji, dziennikarstwa i nauk politycznych, socjologii, filologii obcych i polskiej dostępna też na: http://www.ibuk.pl/fiszka.php?id=1377
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.