Skocz do zawartości

kubsza17

Użytkownicy
  • Zawartość

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez kubsza17

  1. Historia UJ - próg punktowy

    Mam pytanie. Znam moja szacowane wynik z matur i chcę startować na prawo. Historia ok. 60%, WOS ok. 60% i ang. 80% - wszystko rozszerzone. Czy może mi ktoś powiedzieć gdzie z takimi wynikami mam realną szansę się dostać. Tzn. sprawdzałem różne uczelnie i ich przeliczniki, ale chciałbym też usłyszeć opinię ludzi i mieć coś więcej niż tylko moje własne przemyślenia.
  2. Matura z historii 2010

    Z chronologią jest ok. Teraz tylko na szybko głowne wątki, jakie zawarłem w pracy, przedstawiłem, które są ładnie ubrane w słowa. No, ale niestety we wstępie, później też nie, nie wspomniałem o Jagiellonach i licznych przywilejach, skupiłem się na XVII wieku, jako tym którym miałem opisywać, bo na próbnej napisali mi, że za bardzo cofnąłem się wstecz w czasie we wstępie i miałem mało punktów za to, więc tu starałem się jedynie opisać ten wiek XVII w taki sposób jak napisałem. 10 pkt będzie przy dobrych wiatrach czy to co napisałem to za mało?
  3. Matura z historii 2010

    Mam jeszcze jedno, dla mnie bardzo ważne, pytanie odnośnie wypracowania. Widziałem przykładowy konspekt i jestem zaniepokojony, bo moje wypracowanie wygladą w 70-80% inaczej. Mianowicie, teamt mówił, aby omówić funkcjonowanie władzy monarczej i porównać, więc opisałem sytuację w Polsce za panowania poszczególnych władców, wymieniając znaczące wydarzenia np. dymitriady, wojny ze Szwecją (wygrane pod Kircholmem, Oliwą i Trzcianą oraz pokoje z Altmarku i Sztumskiej Wsi z data i dowódcami), rokosz zebrzydowskiego, pokój w Dywilinie - to za Zygmunta, oprócz tego pokój w Polanowie i pozytywne nastawienie szlachty do Władysława IV, walki z kozakami, potop szwedzki, śluby lwowskie, ważne dla losów państwa traktaty welawsko-bydgoskie, zerwany sejm w 1652r. przez Sicińskiego oraz rokosz Lubomirskiego i ogólnie oceniłem rządy Jana Kazimierza za nieudane i kolejne, już tylko punktowe ważne bitwy i pokoje, tym samym przedstwaiłem Polskę w XVII w. jako kraj w nieustannej wojnie, gdzie król musi liczyć się ze szlachta, bo wybuchają rokosze itd. Potem krótka Francja, że byli kardynałowie i matki regentki a potem Ludwik XIV jako król-Słońce i że np zniósł edykt nantenski. Podsumowanie, że Polska to negatywny obraz państwa, trapionego nieustannymi wojnami, i nieporządkiem w państwie, gdzie jest wolna elekcja, liberum veto, pacta conventa, artykuły henrykowskie a Francja jako silny kraj z władzą absolutną, który umocnił się po sukcesie w wojnie trzydziestoletniej na mocy pokoju westaflaskiego. Sorry, że to takie długie. Mniej wiecęj tak przedstawiłem temat i moje pytanie - czy to za bardzo odbiega od tematu czy jednak w jakiś sposób, mimo że nie trzyma się konspektu będzie dobrze ocenionie, gdyż są nazwiska, daty, wydarzeni itd. Z góry dzięki za odpowiedź.
  4. Matura z historii 2010

    Jeśli chodzi o mnie, co do Irlandii, to nic o zarazie ziemniaczanej nie pisałem, bo nie wiedziałem, ale wspomniałem o emigracji do USA i też zwróciłem uwagę na to, że Irlandczycy ponosili straty w walce o suwerenność swego kraju. Wiem, że to głównie XX i Sinn Fein, ale XIX w. też już zawiera jakieś walki itp. Czy dostane za to punkt?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.