Skocz do zawartości

abm

Użytkownicy
  • Zawartość

    45
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez abm


  1. Czy moglibyście mi pomóc wymienić urzędy ziemskie na dworze frankońskim?

    Osobiście znalazłem takie:

    Stolnik -stał na czele dworu królewskiego

    Kameralnik(Komornik) -skarbnik

    Marszałek- Jazda królewska

    Cześnik-nadzorca królewskich piwnic

    Majordomus- z czasem, zarządzał majątkami, doradzał królowi,był jego zastępca,dowodził jazdą, przez uzyskane poparcie stanie się najważnieszy w państwie ( II połowa VIIw.n.e)


  2. Witam Was po mym jakże długim odpoczynku od historii! niespełna 4 mce!

    Proszę Was o pomoc w wyjaśnieniu wydarzeń powiązanych z datą 1066r.

    A więc tak, na wykładach padło słowo "1066" ... Oczywiście nie jest to data mi nie znana, ale nie do końca jasna, co wydarzyło się tak kluczowego że cała Europa musi o tym wydarzeniu wiedzieć ,czy tą datę uznajemy za początek państwa Anglia? Czy Wilhelm był pierwszym królem na tronie angielskim który uzyskał chrzest?

    Proszę abyście spojrzeli na to pod kątem "państwa i prawa " taki przedmiot ... Mam nadzieję ,że pomożecie raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości z tą datą

    Pozdrawiam!


  3. Witam ,

    Potrzebuje informacji czy maturę z historii mogę poprawiać w sierpniu?

    Bo niestety ale zabrakło mi wręcz garstki procentów aby zaliczyć rozszerzenie...

    Osobiście uważam ,że takie założenie jest absurdem i poprawą będzie matura 2011 ...

    No ale cóż , chce sprawdzonych informacji ,sam nie jestem w dn. dzisiejszym znaleźć odpowiedniej strony z informacją dlatego proszę o pomoc was.

    Pozdr


  4. Szczęście, że w ostatnie dni przed maturą "polubiłem" I Rzeczpospolitą . W każdym razie wypracowanie pisałem ok. 20 min. reszta czasu - zadania, bo były rzeczywiście trudne , a poniektóre dawały po 3 pkt.

    Na marginesie, opiszę wam ilustrację które mnie dość zaintrygowała.

    "Napisz jakie wydarzenie przedstawia poniższa ilustracja"

    Miałem przedstawionego Faraona, była to płaskorzeźba z jakiejś świątyni w Egipcie (kojarzy mi się, że jej nazwa rozpoczynała się na "i"), obok niego stały dwie (po lewo i prawo) kobiety, coś na rodzaj kapłanki ocierając się dłońmi o ramię i głowę Faraona. Na obrazku był najprawdopodobniej Ramzes II, gdyż nie był on przedstawiony z nemesem, a z wysokim nakryciem głowy, które wg mnie stanowiło myśl przewodnią obrazka. Zaryzykowałem i napisałem "koronacja Faraona " co o tym sądzicie?

    Pozdr


  5. Witam wszystkich będąc wreszcie po maturze zrelaksowany ahh! ;]

    Mam do was pytanie. Czy jest cień szansy że znajdę gdzieś w internecie maturkę z 8.06 ? - Dodatkowy termin

    Wydaje mi się, że jest to raczej nie możliwe, CKE ich nie opublikuje.

    Dla zainteresowanych mogę powiedzieć, że była prosta (o ile ktoś zdążył choć podstawowo powtórzyć,cały materiał). Trzeba było myśleć (historycznie), nie dało rady zadania robić hm. "automatem" ,łatwo można było wpaść na głupocie. Tematem przewodnim II części był kościół od 1569 do 1989.

    Temat pierwszy: (mniej więcej): Scharakteryzuj przemiany w kościele w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zwróć uwagę na wcześniejsze wydarzenia.

    Temat drugi: Scharakteryzuj przemiany w latach 1944-1989 wymień według ciebie najistotniejsze wydarzenia tego okresu. *Zwróć uwagę na rolę kościoła w tym okresie (temat banalny aczkolwiek trzeba było go powtórzyć [czego mi się niestety nie udało zrobić]).

    * - nie jestem pewien bo nawet go do końca nie doczytałem, po zobaczeniu lat stwierdziłem że to nie jest dla mnie.


  6. Witajcie,

    Tak dawno tego nie robiłem że po prostu wyleciało mi to z głowy ...

    A jutro Matura...

    Ogromnie proszę was o rozpisanie konspektu wykształcenie się stanu szlacheckiego w Polsce i najważniejszymi etapami (wydarzeniami), do hm. uznajmy pełnej demokracji szlacheckiej kiedy to szlachta posiada większość władzy w państwie ( Artykuły Henrykowskie1574)

    Kiedy możemy powiedzieć że nastąpił podział na stany? (Duchowni, szlachta, mieszczanie ,chłopi).

    "zaznaczam że nie jest to żadne odrobienie pracy domowej "za mnie" szkołę już ukończyłem pozostała tylko jutrzejsza matura..."

    Jest to tylko pomoc naukowa dla mnie w zrozumieniu i potwierdzeniu czy dobrze ten temat rozumiem.

    Dziękuje z góry uprzejmym ludziom którzy będą w stanie coś dopomóc.

    Pozdr


  7. Jak uważacie Unia Lubelska była unią realną, czy pół-realną?

    Unia realna - "Związek dwóch lub większej liczby państw, oparty na wspólnych instytucjach państwowych. Unia realna rozwinęła się z unii personalnej."

    Unia pół-realna - związek równorzędnych państw, które posiadają jednego wspólnego władcę, instytucje polityczne i wspólną politykę zagraniczną, a mają odrębne wojsko, skarbiec i urzędników.

    Osobiście stawiam na Unię pół realną ,bo nie była Unią realną w pełni. Gdyż posiadała wspólnego monarchę herb, sejm, walutę, polityką zagraniczną i obronną ale zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

     


  8. Cześć,

    Mam pytanie a zarazem prośbę .Czy moglibyście mi dopomóc w "kolekcji" średniowiecznych postaci drugoplanowych ,które miały bezpośredni wpływ na władzę i ważniejsze wydarzenia?

    Osobiście kojarzę takie:

    Wójt Albert i jego bunt (1311-12) przeciw rządom Władysława Łokietka, przy pomocy mieszcz. Niem.

    Brzetysław ks. Czeski ,który w 1039 roku wywozi ciało św.Wojciecha do Czech

    Bolesław I(Bolko) Książę śląski,lennik króla CZ. W 1311 r. opanował Krk.

    w imieniu króla Czech, jednak już po roku wycofał się z miasta,

    uciekając przed Władysławem Łokietkiem.

    Jan Muskata bp. kra. za rządów Wł. Łokietka ,stronnik dwóch Wacławów królów PL i CZ. Przeciwnik Łokietka.

    Jakub Świnka Z jakim wydarzeniem go kojarzyć, pamiętam że żył na przełomie XIII i XIV w. (popierał Wł .Łokietka w dążeniu do zj. Polski?)

    Paweł Włodkowic-Rek. Akad. Krk. /Sobór w Konstancji (1414-1418) negocjację w spr. Krzyżaków,

    Zbigniew Oleśnicki-bp. pełnił władze regencyjną ,za okresu rządów małoletniego Wł. III Jagiellończyka

    Janko z Czarnowa za czasów K III Wlk. ,urzędnik nadworny , popierał sukcesję Kaźka Słupskiego(przyrodniego syna K III W)

    Sieciech (było ich paru i już sam nie wiem z czy byli powiązani,potrzebuje tego najbardziej zasłużonego dla historii... TUTAJ PROSZĘ O WASZĄ INTERWENCJĘ ;] )

    Elżbieta Łokietkówna Córka Wł. Łokietka, żona K.R.Andegaweńskiego, sprawująca regencję po zmarłym bracie K III W ,za swego syna L.Węg.

    Czy czegoś w opisach nie brakuje , nie brakuje jakieś ważnej postaci?


  9. Kalki.

    Na marginesie, mam pytanie: Czy będziesz zakładał kolejne bezsensowne tematy, aby się dowiedzieć o mało istotnym szczególe?

    Na początek chciałem zaznaczyć ,że sam zadałeś mi pytanie a więc z szacunku do Ciebie Drogi Kolego na nie odpowiedziałem w w/w. poście.

    Kolenie muszę obalić twoje założenie dot. "mojego nic nie dawania na forum" -spójrz na to inaczej .Właśnie dzięki mnie ,masz możliwość podzielenia się z nami swoją wypowiedzią .

    Następnie jeżeli już tak Cię nie zadowala ma wypowiedz i zarzucasz mi to i owo , to pamiętaj ,że nie każdy ma czas tym bardziej Ja. Bo jeżeli już Cię to tak interesuje ,to powiem Ci że za parę dni ,stricte aż 6 piszę maturę i czasami potrzebuję szybkiej odpowiedzi ,wręcz natychmiastowej odpowiedzi bo "gnam" z materiałem ile sił ,dlatego je upubliczniam zakładając nowe tematy,gdyż logicznie myśląc liczę na większe zainteresowanie ze strony użytkowników . Bo tak jak już napisałem "nie każdy ma czas" więc równie dobrze potencjalne osoby z którymi poprzez "PW" miał bym kontakt też mogą go nie mieć aby mi odpisać.

    Zaznaczę też ,że gdy tylko napiszę maturę to wręcz obiecuję Ci ,że zapewne będę "chciał dać coś od siebie" na tym jakże wspaniałym forum ,robiąc to co lubię a przy okazji dalej poszerzając swoją wiedzę ;]

    Pozdrawiam zainteresowanych ;]


  10. Wyobraź sobie że zanim coś tu napiszę ,zarówno jak i Ty sprawdzam to na Wikipedii lub innych pomocach .

    Ale czasami jest tak ,że czegoś nie rozumiem , zapomnę lub najzwyczajniej w świecie "potrzebuje oświecenia" związanego z danym tematem .Chciałbym też wspomnieć ,że celem owego forum jest dyskusja na różne tematy powiązane z historią .Więc naprawdę nie musisz mi wypominać moich pytań i powiązanych z nimi tematów . Jeżeli coś cię nuży , nie odpisuj oraz nie komentuj ,omiń temat zostaw go innym. ;]

    A i uwierz mi ,wolę założyć jak to sam określiłeś "bezsensowne tematy" i się czegoś dowiedzieć ,czego jak w przypadku powyżej zabrakło mi określenia, niż milczeć.

    PS. Jeżeli skupiał byś się tylko na ważnych tematach ,to za wiele wiedzy byś nie posiadał , i raczej to forum już dawno nie miałoby "prawa bytu". ;]


  11. Witam ,

    Chciałbym się dowiedzieć czy od przywileju Jedleńsko - Krakowskiego (1430/33) ,kiedy to Wł.Jagiełło ustanowił wyłączność szlachty na piastowanie godności kościelnych, rzeczywiście wszyscy duchowni w Polsce ,z pochodzenia byli szlachcicami ? Pragnął bym też się dowiedzieć do kiedy taki stan rzeczy trwał ,czy nie czasem do zaniknięcia warstwy szlacheckiej? Czyli I poł XX wieku.


  12. Jakie są różnice pomiędzy tymi pojęciami? Jak wiadome każde z nich jest zbrojnym wystąpieniem ludności danego państwa przeciwko władzy. Rebelią nazywamy ludność biorącą udział w powstaniu (powstańców) ?

    Bardzo proszę o wytłumaczenie tych pojęć i różnic pomiędzy nimi.

    Pozdr


  13. Opis Stelli Merenptaha - "Według datowania sotisowego, rok sporządzenia dokumentu przypada na lata 1236—1233 p.n.e., lecz powszechnie stelę datuje się na okres 1224—1208 p.n.e. (...) Dla uproszczenia przyjmuje się datowanie inskrypcji na 2. połowę XIII wieku przed Chrystusem."

    2 połowa XIII to chyba lata 1251-1300?

    Czy przed naszą erą jest odwrotnie? że I poł np: 1300-1250 a druga 1250-1201 ?

    Pozdr


  14. Witam ,

    Chciałbym się dowiedzieć skąd "tyle zachodu " z tym całym prawem Magdeburskim ? Dlaczego dotyczy tak wielu wydarzeń i jest to zagadnienie nie do pominięcia w Średniowieczu?

    Ja rozumiem to jako prawo lokacji wsi i miast na perfekcyjnym przykładzie ,początkowo stosowanym w Magdeburgu,który na przełomie XII / XIII pojawił się w Polsce.

    A coś więcej?

    Pozdr


  15. Heh, prawda taka że nie pierwszy dzień tak "lecę" z historią ,bo od końca matur z przedm. obowiązkowych. Naprawdę wystarczy tylko dobra motywacja ,chęci i powiedzmy wzmocnienie Żeń-szeniem ;]

    A Jasienica? Właśnie jego RON mam w domu ,co więcej trochę już poczytałem ,ale uważam że w 60 godz. 3 tomów nie przerobie (czytając ze zrozumieniem) ...

    Może polecicie jakieś fragmenty?

    Osobiście czytałem rozdział o Walezym ,gdyż zawsze Mnie jego "kolorowa osoba " interesowała, całkiem fajnie się czyta ,ale jest czasochłonne .

    Na maturze jednak ważniejsze jest podać : Datę,osobę,przyczynę i skutek danego wydarzenia ,odwołując się do bliższej i dalszych dziejów .A jest to tylko 60 min. wiadome że w takim czasie "Pracy magisterskiej" na dany temat nie napisze ...

    Proszę piszcie zagadnienia ,daty, nazwy ,co wam się tylko do głowy nasunie :] Może się coś uzbiera ,coś się dowiem ,mam nadzieje, że inne osoby też z tego skorzystają .

    Dzięki.


  16. Witam,

    W związku ze zbliżająca się maturą z historii(czerwcową) , mam ogromną prośbę o pomoc do osoby biegle znającej dzieje RON .

    A więc według mojego "grafika naukowego" przeznaczyłem na RON 4 dni po 14-16 godz. co daje mi 56-64 godzin na naukę. Proszę o rozpisanie najważniejszych zagadnień tego okresu które mogą przydać mi się przy pisaniu wypracowania ,aczkolwiek też do części zadaniowej.Na czym skupić głównie uwagę? Tak, żeby nawet nie mając dużej wiedzy na główne zagadnienie wypracowania coś zaprezentować .wiadome ok. 60 godzin to mało jak na ok.250 lat historii ...

    Pisząc ogólnikowo ,zamierzam skupić się na :

    - Przywilejach;

    - Uniach z Litwą ,poczynając od Unii Krewskiej (1385);

    - Wolnej elekcji , daty panowania danego władcy to raczej za mało .Co jeszcze? Ważniejsze bitwy ,syt. zagraniczna w danym okresie wystarczy?

    - kultura, wzrost znaczenia nauki w tym okresie;

    - Powolny upadek władzy kościoła;

    Proszę jeżeli ktoś jest w stanie rozpisać szczegółowiej Politykę zagraniczną polskich władców i sytuacje związane z kościołem w tym okresie ,bo na tych zagadnieniach "leże" .

    Podajcie również PRZEŁOMOWE wydarzenia tego okresu , jak w każdej innej zapewne coś i tutaj się znajdzie ;]

    OGROMNIE DZIĘKUJE ZA ZAINTERESOWANIE SIĘ I WSZELAKĄ POMOC ! ;]

    Pozdr


  17. Dobrze to rozumiem?

    Bracia Polscy inaczej Antytrynitarze ,Arianie wspólnota religijna skupiona głównie w Małopolsce i na Wołyniu. Wykształcili się w drugiej połowie XVI w. (1562).Tolerancyjni wobec innych wyznań . Powiązani z ruchem Kalwinistycznym .Reprezentowali najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce gdyż odrzucali trójcę święta , dogmaty uznając tylko biblie jako źródło wiary .Unitaryści wierzyli w Boga pod jedną postacią . Opowiadali się za zniesieniem pańszczyzny , przywrócenia wolności chłopskiej. Założyli Akad. Rakowską .Wybitniejszymi postaciami byli Szymon Budny i Faustyn Socyn . W 1658 zostali wygnani z Polski.


  18. A co tam.

    Pomyślałem sobie ,że posiadam już taką wiedzę ,i może bym coś napisał na maturce o jakiś przeczytanych książkach ,coś o autorze . I tutaj moje pytanie CZY POCZET KRÓLÓW POLSKI ;wyd. Czytelnik ;1980 pod red. Andrzeja Garlickiego ; jest dobrym źródłem do "cytowania " wiedzy ,czy lepiej nie pisać ,że w ogóle coś takiego się przeczytało. Fajnie się to czyta ,autorzy m.in. A. Zahorski ; B.Zientara piszą to tak "od siebie " popierając się faktografią.

    Jak uważacie może jakieś rady?

    Pozdr

    PS: Jak bym jednak zdecydował się pisać o poczcie, to którą osobę wymienić ? danego rozdziału np: Benedykt Zientara (K. I Odnowiciel) ; głównego red. czy kogo?

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.