glowas90
Użytkownicy-
Zawartość
34 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Kalendarz
Zawartość dodana przez glowas90
-
Polski wywiad w przededniu wojny i w jej trakcie
glowas90 dodał temat w II wojna światowa - Polska (1939 r. - 1945 r.)
Witam. Chciałbym rozpocząć z wami dyskusję na temat działalności polskiego wywiadu w Niemczech w latach przed wojną i w trakcie wojny. Co sądzicie na temat najlepszego polskiego szpiega Michała Sosnowskiego, działającego na terenie Niemiec do wojny??? -
"Biała róża" , "Krąg z Krzyżowej"
-
To nie wiem, poddaje się.... ;p;p
-
26 marca 1945 pozostało ich niespełna 1000.
-
16 marca 1945, do niewoli dostało się 1083 Japończyków.
-
Chodziło mi o dowódce frontu Kalinińskiego gen. płk. Koniewa, którego armia w dniach 5-6 grudnia 1941 roku uderzyła na siły niemieckie i odepchnęła je od Moskwy. Zadajcie pytanie.
-
Nie, to nie jest prawidłowe nazwisko.
-
Przepraszam ale nie było mnie:) Kto dowodził kontrofensywą radziecką pod Moskwą???
-
T-34 ("Pantera Komitet") - montowany poprzecznie silnik, napęd na tylne koła, amortyzowane koła jezdne, zawieszenie sprężynowe oraz kilka innych ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych, które jednak wymagały skomplikowanego procesu produkcji.
-
Specyfika: podobieństwa i różnice (TDW - Teatry Działań Wojennych)
glowas90 odpowiedział FSO → temat → Ogólnie
Może też weźmy pod uwagę rodzaje i kulturę wojsk które brały udział w poszczególnych TDW. -
GRU - radziecki wywiad wojskowy '39 - '45
glowas90 odpowiedział FSO → temat → Polityka, ustrój i dyplomacja
To, że nie został obwiniony może świadczyć o celowym manewrze wciągnięcia Niemców w głąb Rosji. Tak samo jak Napoleona. Stalin mógł liczyć na to, że zima może sparaliżować i wyczerpać Wermacht. -
Prawidłowo. Kolejne pytanie.
-
Część odpowiedzi jest poprawna.
-
GRU - radziecki wywiad wojskowy '39 - '45
glowas90 odpowiedział FSO → temat → Polityka, ustrój i dyplomacja
Co do tego, że Rosja nie wiedziała o niemieckim ataku się nie zgodzę. Richard Sorge, rosyjski agent w Japonii, dotarł do planów mobilizacyjnych operacji Barbarossa. Jednakże aby nie drażnić Stalina (pozornie niewierzącego w niemiecki atak) przy każdym raporcie Sorgego dopisywali: "zaprzedał się Anglikom". Swoją tezę opieram na książce Bogusława Wołoszańskiego - "Ten okrutny wiek" rozdział: Niemcy uderzą o świcie. -
Z kim starła się dywizja kościuszkowska podczas bitwy pod Lenino? Chodzi mi o dokładną nazwę poszczególnych formacji Wermachtu.
-
gen. płk. Wilhelm List
-
Nie książki "kompania Braci" nie czytałem, filmu też nie widziałem. Natchnąłem się na wzmiankę o Wintersie w Jednej z książek i zapamiętałem go.
-
Zaczynając od początku. Już 03.09.1939 alianci zachodni popełnili duży błąd. Wypowiedzieli wojnę Rzeszy a nie zrobili nic. Cały wermacht był zaangażowany w kampanii wrześniowej w Polsce, pozostawiając tylko kilka dywizji na granicy Niemiecko - Francuskiej. Francuzka armia liczyła o ile się nie mylę 1 400 000 żołnierzy. Gdyby nasi "sojusznicy" uderzyli we wrześniu na Niemcy, to zatrzymaliby się pod Berlinem. To, że nie uderzyli wynikało z tego, że widzieli w Hitlerze obrońce zachodu przed bolszewizmem. Woleli poświęcić Polskę, Czechy, Austrię byle by utrzymać status quo jaki obowiązywał wtedy w polityce zachodu wobec Niemiec.
-
GRU - radziecki wywiad wojskowy '39 - '45
glowas90 odpowiedział FSO → temat → Polityka, ustrój i dyplomacja
W czasie wojny agentom GRU udało się poprzez kontakty szwajcarskie przeniknąć do niemieckiego Sztabu Generalnego (Operacja – Dora – Lucy) oraz wykraść amerykańskie sekrety atomowe poprzez Kanadę. GRU kontrolowało też poczynania Richarda Sorgego, legendarnego agenta radzieckiego w Japonii. Działania radzieckich attaché wojskowych w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii przyniosły w efekcie ZSRR całe tony dokumentów dotyczących planów wojennych i uzbrojenia. Za zasługi wojenne tytuł Bohatera ZSRR otrzymało 121 osób związanych z GRU. W lutym 1942 roku wywiadowi nadano status Zarządu Głównego Wywiadu (GRU) wraz z czasowym podporządkowaniem mu służby kontrwywiadu, który podlegać miał bezpośrednio komisarzowi obrony, czyli Stalinowi. We wrześniu dokonano podziału kompetencji pomiędzy GRU a nowo utworzoną służbę kontrwywiadu wojskowego Sztabu Generalnego Smiersz. Do zadań pierwszego należał wywiad strategiczny, który rozumiano jako wszelką działalność zagraniczną i na zapleczu frontu na terenach okupowanych przez Niemców, łącznie jednak z werbunkiem agentury. Zarząd Wywiadu Sztabu Generalnego miał o wiele skromniejsze możliwości, koordynując aktywność oddziałów rozpoznawczych i wywiadowczych, działających na szczeblu frontów armii. Kolejną reformę przeprowadzono w kwietniu 1943 roku. Zarządowi Wywiadu podporządkowano cały wywiad taktyczny, łącznie z dywersją i partyzantką. GRU zajmowało się odtąd wyłącznie wywiadem zagranicznym. -
Rudolf Hess - negocjował z aliantami zachodnimi traktat pokojowy i wspólną wyprawę na bolszewicką Rosję.
-
Nie napisałem, że wiem to na pewno ale że spotkałem się z podejrzeniami na ten temat. Wypowiedziałem się na temat mitów, więc wiadomo że nie możemy brać ich całkiem poważnie.
-
Tak jest to postać autentyczna. Na dowód pokazuję zdjęcie majora obecnie, oraz zdjęcie jego kompanii obecnie podczas spotkania w Washingtonie. http://www.majordickwinters.com/images/dickwinters-11.jpg http://www.majordickwinters.com/Photos/110-1071_IMG.JPG
-
Przypomne ci kolego, że znajdujemy się w temacie mity i legendy więc takie rozmyślanie nad tego typu sprawami są tu jak najbardziej na miejscu.
-
Mogą świadczyć o tym słowa admirała Donitza: "Niemiecka flota podwodna jest dumna, że zbudowała furherowi w innej części świata Shangri-La, fortecę nie do zdobycia." Po drugie Amerykanie nie wyruszaliby na Antarktydę z taką ilością sprzętu wojskowego ( operacje "High Jump", "Deepfreeze"). Powszechnie znana była aliantom duża aktywność U-Botów w rejonach antarktycznych podczas wojny. Raportów nie ma, można się opierać jedynie na relacjach światków, którzy po wielu latach postanowili przemówić. Jest to jedna z wielu tajemnic poprzedniego wieku. Może kiedyś doczekamy się otwarcia archiwów i poznamy prawdę.
-
Wyszedłem z zalożenia, że za zbrodnie które popełnił powinien dostać stryczek, lecz jak sam napisałeś nie dostał więc mogł się na coś przydać aliantom. Wiemy także, że dożywocie trwało do amnestii w 1951 r.