Wielkie dzięki a możesz wyjaśnić dlaczego tysiąclecia. I w takim razie w zadaniu Na górze zamkowej w Bieczu odkryto fragmenty ceramiki, które mają 2200 - 2300 lat. W którym wieku mogły powstać? Odejmujemy setki czyli wieki czy tysiąclecia. O rany.
A co z obliczaniem ile lat upłynęło pomiędzy wydarzeniem w naszej erze i przed naszą erą. Doszukałam się w Internecie ze trzeba od różnicy odjąć 1 bo nie ma roku zerowego.
Witam wszystkich i proszę o pomoc w wyjaśnieniu pewnej sprawy. Moje dziecko w na matematycew klasie 6 ma takie oto zadania.
Znalezione ślady pobytu człowieka w Biskupinie pochodza sprzed 10 000 - 14 000 lat. Z którego okresu przed naszą erą pochodzą te znaleziska. Odpowiedź podręcznikowa to 8000 - 12000. Wnioskuję więc, że dziecko ma sobie odjąć od XX w 100 wieków i 140 wieków i wyznaczyć okres.
Następne zadanie natomiast brzmi: Na kujawach 5500 lat temu wznoszono grobowce... Ile wieków przed narodzeniem Chrystusa powstały grobowce na Kujawach? Odpowiedź 34 wieki. NIe wiem czy dobrze rozumiem ale należałoby tu odejmować od XXI wieku żeby wyszło 34.
Jak więc prawidłowo powinno się obliczać upływ czasu w takich przypadkach bo już zupełnie nie wiem jak mam mu to wytłumaczyć. Odejmuje się od XX czy od XXI wieku?
Witam wszystkich
Poszukuję pilnie artykułów lub innych publikacji dotyczących Ziemi Sandomierskiej, jej historii, zmianach granic itp. Muszę napisać krótką pracę na ten temat, a moja wiedza historyczna jest dość ogólna. Jeśli ktoś posiadałby takie materiały byłabym wdzięczna.
Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.