Skocz do zawartości

GuLaSh

Użytkownicy
  • Zawartość

    7
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O GuLaSh

  • Tytuł
    Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Epoka napoleońska
  1. Zakaz kandydowania do sejmu żołnierza

    Przeczytać ordynacje to jedno a dowiedzieć się do kiedy obowiązuje to inna sprawa. Dlatego też zadałem pytanie wśród fachowców którzy w tym siedzą z nadzieją że ktoś akurat tą tematykę opanował bezbłędnie
  2. Zakaz kandydowania do sejmu żołnierza

    Problem taki że to jest przedmiot Historia Ustrojów Politycznych. Podręcznik: "Historia ustroju państwa" Krzysztof Krasowski, Marek Krzymkowski, Krystyna Sikorska-Dzięgielowska, Jerzy Walachowicz na ten temat milczy. To jest przedmiot na prawie więc akurat nie zaopatrzeni jesteśmy w encyklopedie. Na około 200 pytań opracowanych na tym poległem. Egzaminator potrafi zadać bardzo szczegółowe pytania, które wykraczają poza książkę niestety a i w internecie jest trudno je znaleźć.
  3. Zakaz kandydowania do sejmu żołnierza

    Ok czyli okres Drugiej RP od 28 listopada 1918 do wybuchu wojny, a następnie od 2 kwietnia 1997, był okresem kiedy żołnierzom nie wolno było kandydować. Rozumiem że Małą konstytucja z 1992 roku nie zmieniała niczego w tym zakresie? Jeszcze takie pytanie jak określić do kiedy obowiązywała ordynacja z 1918 roku? Powiem tak chodzi o pytania które pojawiają się na egzaminie gdzie pytanie brzmi dokładnie: "W jakich latach żołnierzom nie wolno było kandydować do sejmu" i obok tego 15 dat od rozbiorów aż po czasy Trzeciej RP. Więc mówiąc najogólniej nie wiem czy zaznaczyć daty typu 1940, 1946, 1951. Na zdrowy rozum w czasie okupacji nie było mowy o wolnych wyborach, ale jak historia podchodzi do okresu zaraz po kiedy formalnie nie było jeszcze uchwalonej konstytucji nowej?
  4. Zakaz kandydowania do sejmu żołnierza

    Ale czy ta ordynacja też zabraniała kandydowania ? I jak to oficjalnie w PRL wyglądało?
  5. Kiedy Polska była państwem konstytucyjnym? Zasadniczo jeśli podejść do tematu w sposób jeśli kraj ma konstytucje to jest państwem konstytucyjnym to wystarczy odwiedzić wikipedię i wypisać daty konstytucji. Konstytucja 3 Maja 3 maja 1791 Konstytucja Księstwa Warszawskiego 22 lipca 1807 Konstytucja Królestwa Polskiego 27 listopada 1815 Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa i jego okręgu z 1815 3 maja 1815 Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa i jego okręgu z 1818 11 września 1818 Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa z 1833 29 lipca 1833 Statut Organiczny dla Królestwa Polskiego 14/26 lutego 1832 Statut Krajowy Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim 26 lutego 1861 Mała Konstytucja z 1919 20 lutego 1919 Konstytucja marcowa 17 marca 1921 Nowela sierpniowa 2 sierpnia 1926 Konstytucja kwietniowa 23 kwietnia 1935 Mała Konstytucja z 1947 19 lutego 1947 Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1952 Ustawa Konstytucyjna o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji RP 23 kwietnia 1992 Mała Konstytucja z 1992 17 października 1992 Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej 2 kwietnia 1997 I teraz nie wiem czy Statut Organiczny jak i liczne nowele uznać za okres w którym nasz kraj był Państwem konstytucyjnym. Jeśli podejść to tematu od strony ścisłej to niektóre konstytucje jawnie łamały zasady państwa konstytucyjnego i tutaj nie wiem który okres można by uznać za moment kiedy nie byliśmy państwem konstytucyjnym. Nie wiem też jak się miałby okres wojen oraz stanu wojennego kiedy mimo istnienia konstytucji zostają zawieszone jej prawa.
  6. W jakich latach konstytuowały się w Polsce parlamenty bikameralne. Z Definicji wynika iż parlament bikameralny to parlament gdzie występuje izba niższa i wyższa można by powiedzieć że na polskie warunki byłby to Sejm i Senat. Nie wiem czy dobrze myślę ale na pewno monokameralny był w czasie PRL senatu jako takiego nie było. Ale gubię się w okresie do rozbiorów praktycznie do rozbiorów. Senat z tego co czytałem wykształcił się z rady królewskiej i zajmował się udzielaniem rad królowi i z końcem XV wieku Rada Królewska przekształciła się Senat.
  7. Witam, jak w temacie nie umiem znaleźć aktu który zabrania kandydowania do sejmu żołnierzom a takie jest pytanie. Jaki akt i kiedy zabraniał kandydowania żołnierzom do sejmu. Google nic nie odpowiedziały w książkach też nic nie umiem znaleźć. Na taką logikę bym odpowiedział że był to okres po PRL i strzeliłbym że być może Mała konstytucja z 1992, bo w PRL wydaje mi się że stanowiska w rządzie zajmowali wojskowi. Ale z drugiej strony rząd to nie sejm.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.