Skocz do zawartości

stork

Użytkownicy
  • Zawartość

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O stork

  • Tytuł
    Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    II wojna światowa
  1. Prezentacja. Wschód - Zachód 1948-1989

    Dodam może jeszcze coś o NATO i Układzie Warszawskim i chyba będzie okej.
  2. Witam, mam przygotować prezentację i mini wykład, temat ćwiczeń to: Konfrontacja i odprężenie w stosunkach Wschód-Zachód 1948-1989. I mam pytanie, o czym powinienem mówić? - kryzys kubański - inwazja w Zatoce Świń - lot Powersa - budowa i upadek muru berlińskiego - wojny w Wietnamie, Korei, Afganistanie - rywalizacja USA i ZSRR w kosmonautyce Coś pominąłem lub coś jest niepotrzebnego? To ma być krótki wykład (15-20 minut) połączony z prezentacją zdjęć, map itp.
  3. Identyfikacja

    Na ostatnim zdjęciu - numer 3. Z przodu jest mapa europy z zaznaczonymi miastami i tekst "Król zawołał? i wszyscy przybyli". Na środku mapy jest również wieniec z czymś co przypomina szable które przechodzą przez ten wieniec tworząc X. Tekst jest po niemiecku. Na odwrocie również tekst po niemiecku który brzmi po Polsku następująco: Mobilizacja przy granicy zakończona Z bezprzykładną pewnością i niezłomnością przeprowadziły niemieckie koleje żelazne te kolosalne ruchy transportowe, myślę, że przede wszystkim dzięki ludziom, którzy od wojny 1870/71, w bezgłośnej pracy, stworzyli organizacje, która teraz tak znakomicie przeszła swa poważną probe. Wszystkim, którzy za moim głosem współdziałali, by naród Niemiecki mógł swa bron na szynach wrogowi rzucić naprzeciw , w szczególności, komendantom linii, pełnomocnikom kolei, a także Zarządowi Kolei Niemieckich, od pierwszego urzędnika, do ostatniego robotnika, za Wasze wierne poświęcenie i wypełnienie obowiązków, chciałbym wyrazić moje cesarskie podziękowanie. Dotychczasowe osiągnięcia dają mi najpewniejsza gwarancje, ze kolej, także w dalszym przebiegu wielkiej walki, zawsze sprosta najwyższym wymaganiom sztuki wojennej. Kwatera Główna dnia 22 sierpnia 1914. Podpisano: Wilhelm I.R. Jest to chyba medal który ma podziękować kolejarzom za ich dotychczasowe działania i zmobilizować ich do walki.
  4. Identyfikacja

    Z tego co pamiętam to była, chyba właśnie po to żeby można ją było przypiąć do munduru. Niestety nie mam przy sobie większości sfotografowanych przedmiotów. Dzięki wszystkim za pomoc. Gdybyście jeszcze wiedzieli jakie przedmioty są na zdjęciach to piszcie. Czy PCK nadaje/nadawał jakieś odznaczenia? Chodzi mi o numer 2 na ostatnim zdjęciu.
  5. Identyfikacja

    Witam, prosiłbym o pomoc w identyfikacji: Jeżeli chodzi o to zdjęcie to chciałbym wiedzieć po czym jest ta łuska/pocisk którą widać po lewej stronie zdjęcia, niestety nie widać tego w całości. Na tym pocisku/łusce napisane było: 37-606-71 Wiem, że jest to beznadziejna jakość ale na tym odznaczeniu(?) było napisane tylko Spedpol. Nic więcej. Nie mam pojęcia co to może być. To jest może jakaś książka graniczna? Paszport? Były tam wpisane dane właściciela i różne pieczątki. 1. ? 2. Na odwrocie jest napis PCK. 3. Beznadziejna jakość, jutro będę dysponował zdjęciem normalnej jakości gdyż to zdjęcie zrobiłem aparatem w telefonie. Cały odwrót zapełniony jest dość długim tekstem po Niemiecku. Prawdopodobnie moneta/odznaka pamięta jeszcze czasy zaborów. 4. Czy ta gapa jest jakaś unikatowa czy jest to raczej dość pospolita rzecz? 5. Już zidentyfikowałem 6. j.w 7. j.w 8. Pod orłem jest napis Zuch, na odwrocie jednej z wpinek jest rzecz przypominająca monetę która ma dziurkę i jest wkręcona w drucik wystający z wpinki, napis na tej "monecie" to Mennica Polska. 9. Napis na odwrocie to: Pozamet Poznan. Jeżeli wkleiłem temat w zły dział to proszę o przenoszenie i poinformowanie na pw jeżeli byłaby taka możliwość gdyż ciężko będzie mi odnaleźć temat w takim ogromie działów. Z góry dziękuję za pomoc.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.