Skocz do zawartości

Sirium

Użytkownicy
  • Zawartość

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Sirium

  • Urodziny 11/18/1978

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Starożytność

Kontakt

  • Strona WWW
    http://

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    KMłyn
  • Zainteresowania
    Historia rzecz jasna ;)
  1. Attyla-Bicz Boży

    Przykro mi, ale nie mogę się z Tobą zgodzić. W dziedzinie spraw wewnętrznych cesarstwo nie mogło sobie poradzić - za silne były już tendencje odśrodkowe, za dużo spraw wymagało natychmiastowej interwencji. Cofnij się parę wieków w tył, do epoki zmierzchu pryncypatu i kryzysu po śmierci Aleksandra Sewera, a w szczególności rządów Galiena, kiedy to w praktyce imperium rozpadło się na trzy niezależne części. Ile trzeba było wysiłku, aby jako tako przywrócić porządek. Tylko że jak spojrzeć na Cesarstwo Dioklecjana a Cesarstwo np. Trajana, to ogrom przemian, przemian in minus jest porażający. Upadek wolnego chłopstwa, rozwój latyfundiów, kryzys monetarny, zamierający handel, zmniejszający się udział obywateli w życiu państwowym, konflikty religijne. Państwo trwało, ale nie było już zdolne do niczego ponad to. Do tego powtarzające się uzurpacje, wojny domowe, bunty na tle fiskalnym. Hunowie to był tylko i wyłącznie proces poboczny, bardziej katalizator ostatecznego rozdziału historii Cesarstwa Rzymskiego niż jego kat. Długo bowiem Hunowie stanowili zagrożenie głównie dla wschodniej części Cesarstwa. Ba, Wizygoci zadali w 378 pod Adrianopolem upokarzającej klęski Walensowi, czyli jakby nie było cesarzowi wschodniej części Imperium. Do tego - ciągłe zagrożenie ze strony Persów. Gdyby więc przyjąć prymat zewnętrznych czynników, to późniejsze Bizancjum nie miało prawo bytu, musiało być zniszczone. A jednak stało się inaczej. Popatrz z kolei na część zachodnią - 453 rok i ostatni tryumf Cesarstwa. Hunowie pokonani. Rok później - śmierć Attyli i faktyczny koniec imperium Hunów. Daleko to jeszcze do umownej daty 476 roku. Co się w tym czasie dzieje? Choćby zabójstwo Aecjusza (przez Walentyniana III), zabójstwo Walentyniana (przez byłych żołnierzy Aecjusza), zamęt po śmierci prawowitego cesarza, który wykorzystują Wandalowie, potem faktyczne rządy Rycymera (chyba najbardziej złowroga i destrukcyjna postać końca Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie - patrz śmierć Majoriana), w końcu bunt wojsk cesarskich i detronizacja Romulusa Augustulusa.
  2. Las Teutoburski

    Na dłuższą metę podbój Germanii Rzymianom po prostu się nie opłacał. Innymi słowy lasy Germanii nie miały wiele do zaoferowania biorąc pod uwagę koszty i wysiłek, który trzeba byłoby włożyć w podbój, pacyfikacje i utrzymanie tego terytorium. W końcu przecież podejmowane w latach 10 - 11 kampanie Tyberiusza i Germanika w latach 14 - 16, mimo pewnych sukcesów, drogo kosztowały armie legionowe.
  3. Attyla-Bicz Boży

    Z Attylą czy bez Imperium było skazane na zagładę prędzej czy później. Hunowie byli jedynie czynnikiem, który proces ten zaktywizował i przyspieszył.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.