Skocz do zawartości

JaRas

Użytkownicy
  • Zawartość

    12
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O JaRas

  • Tytuł
    Ranga: Uczeń
  • Urodziny 04/09/1990

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    II wojna światowa

Kontakt

  • Strona WWW
    http://

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    3miasto
  1. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    No i już po maturze ustnej z polskiego Zaliczone na 70%. Dziękuję wszystkim za pomoc, a w szczególności Tofikowi, który znacznie mi pomógł jeżeli chodzi o Grunwald
  2. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    "Dalej w prawo znów błyskają hełmy, zniżają się kopie. W pierwszym szeregu, jak przystało najprzedniejszym rycerzom królestwa, atakują Zawisza z Garbowa i Domarat z Kobylan. Zawisza, mocna osadzony w siodle, baczny, uważny, lekko podaje się do tyłu pod naporem kopii, którą ugodził komtura gniewskiego Jana von Wende (czy to ten spadający z konia z odsłoniętą klatką?). Zlany śmiertelnym potem Krzyżak, jedyny, który przedtem mistrzowi pokój doradzał i wiele z tego powodu znosił docinków, teraz ugodzony zaszczytnie - od przodu, bezwładnie osuwa się z konia. Słaby opór usiłuje jeszcze stawiać osłaniający się mieczem komtur Henryk von Plauen..." Z tego opisu wynikałoby, że ten Henryk znajduje się gdzieś na prawo, koło Jana von Wende bądź Markwarda. Niestety mam słabą rozdzielczość obrazu i nie widzę wszystkich dokładnie Ledwo Świętego Stanisława znalazłem
  3. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Komtur tucholski to ten w zielonym na prawo, atakowany przez Jana Zizke. A jesteś pewien, że znajduje się on gdzieś na obrazie? Bo jeżeli tak, to o nim też wspomnę. Z Porębskiego: "Ów starzec, który zamieszany w ciżbę ludzką po prawej, wznosi oburącz do uderzenia maczugę. należy jeszcze do kroniki. To Jan Długosz, ojciec dziejopisarza." Potrafi ktoś wskazać na obrazie Długosza? Czy to przypadkiem nie ten między Tatarem a Markwardem?
  4. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Natomiast Mieczysław Porębski napisał: "Słaby opór usiłuje jeszcze stawiać osłaniający się mieczem komtur świecki Henryk von Plauen, który potem, uszedłszy z życiem, zostanie następcą Ulryka." I któremu z panów tutaj wierzyć?
  5. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    A mógłbyś mi powiedzieć gdzie mniej więcej ten Tatar i Markward znajdują się na obrazie? Bo coś ich nie mogę zlokalizować :s Według Wikipedii brodaty człowiek, z wyciągniętą ręką, na lewo od Ulryka to komtur elbląski Werner Thettingen. Atak na króla sugeruje Mieczysław Porębski w swojej książce pt. "Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem" takimi oto słowami: "Daleko za szeregiem walczących, gdzie las i wody jeziora zamykają horyzont, rozegrał się jeszcze jeden rycerski epizod, szczególnie potem sławiony. Tam to bezbronny prawie młodzieniec, Zbigniew Oleśnicki zwalił z konia Dypolda Kokeritz von Dieber, gdy ten odbiegłszy od swej chorągwi godził włócznią w króla polskiego Władysława, który "przypatrywał się dzielnym czynom swoich rycerzy"." Gdzie dokładniej? Bo jego też nie mogę znaleźć. Podsumowując: skoro na tym obrazie jest dużo symboli, których większą część da się racjonalnie wytłumaczyć a część wydarzeń zgadza się z rzeczywistością to chyba nie będzie błędem jak powiem, że obraz pełni funkcję informacyjną? Bo jakby nie było, jakąś funkcję musi pełnić a ja w swojej pracy powinienem o niej wspomnieć, dlatego to dla mnie takie ważne
  6. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Czy obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" pełni funkcję informacyjną? Wiadomo, że obraz Matejki jest dziełem trudnym do interpretacji, autor umieścił kilka wydarzeń naraz i postaci w jednym miejscu i wiele z nich nie do końca jest zgodnych z rzeczywistością. Niemniej jednak jest kilka rzeczy, które się zgadzają jak np. śmierć mistrza Ulryka, komtura elbląskiego Wernera Thettingena i komtura tucholskiego Henryka, niosący chorągiew naczelną Marcin z Wrocimowic czy chociażby atak na Władysława Jagiełłę (w prawym górnym rogu obrazu. Czy w takim wypadku użycie określenia "funkcja informacyjna obrazu" jest zgodna z prawdą?
  7. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Jeszcze jedno pytanie odnośnie "Krzyżaków": Czy można powiedzieć, że Sienkiewicz napisał "Krzyżaków" ku pokrzepieniu serc narodu, podobnie jak to było z Trylogią?
  8. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    To jeżeli będę porównywał treść książki z faktami historycznymi to jaką, w miarę rozsądną, liczbę wojsk kozackich i tatarskich podać? Wracając do samego tematu pracy, to ma ktoś pomysł na funkcje jakie pełnią te bitwy w literaturze i sztuce? Funkcja krzepiąca naród i funkcja informacyjna pasują?
  9. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Co do literatury innych autorów na temat tych bitew, to w swojej bibliografii zamieściłem m.in.: 1. Witold Biernacki - "Żółte Wody - Korsuń 1648" 2. Mieczysław Porębski - "Jana Matejki bitwa pod Grunwaldem" Co do liczebności wojsk: a) znalazł ktoś w książce jaką liczebność wojsk podaje Sienkiewicz w bitwie pod Grunwaldem? I jak to wyglądało w rzeczywistości? Ja znalazłem ze wojsk Zakonu było 27 tys a wojsk koronnych wraz z posiłkami ok. 34 tys. Czy to się zgadza mniej więcej? b) jak sytuacja wygląda ze Zbarażem? To, że w książce pada liczba 500 tys. to też wyczytałem. A jak w rzeczywistości? Wikipedia podaje 100 tys. Kozaków i 100 tys. Tatarów. Czy to w miarę wiarygodna informacja?
  10. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Dziękuję za informacje, z pewnością się przydadzą Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na temat którejś z tych bitew? Jakieś funkcje, ciekawostki lub fakty o których warto by wspomnieć podczas prezentacji tematu?
  11. Bitwa pod Żółtymi Wodami i obrona Zbaraża

    Wiem, że bitwa pod Żółtymi Wodami była przegrana, ale chodzi mi o to jak ukazał ją Sienkiewicz. Sam napisałeś, że Sienkiewicz ją przekłamał i o to chodzi. Krzepiące jest np to, że według Sienkiewicz w bitwie pod Grunwaldem wojska polskie stawiły czoła armii kozacko-tatarskiej, która rzekomo liczyła 25 tysięcy (w rzeczywistości było to około 8 tysięcy). Krzepiąca jest również postawa Stefana Czarnieckiego, który po schwytaniu, pociesza Jana Skrzetuskiego, tłumacząc mu, że to jedynie był mały oddział wojsk koronnych który postawił twardy opór, a co dopiero jak dojdzie do starć z całą potęgą wojsk hetmańskich i księcia Wiśniowieckiego. O przekłamaniu Hoffmana też zamierzam wspomnieć Mógłbyś rozwinąć myśl dotyczącą Zbaraża? Czy jest coś o czym warto wspomnieć jeżeli chodzi o tę bitwę? Jakie ma ona funkcje albo jak została ujęta? Byłbym wdzięczny za pomoc.
  12. Witam. Za kilka dni mam maturę ustną z polskiego. Mój temat to: "Sceny batalistyczne - różne ujęcia i ich funkcje w wybranych powieściach Henryka Sienkiewicza i dziełach artystycznych XIX i XX wieku.". Temat zamierzam opracować na podstawie książek "Ogniem i mieczem" oraz "Krzyżacy" H.Sienkiewicza, a także na podstawie filmu "Ogniem i mieczem" i obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wybrałem 3 bitwy: pod Grunwaldem, pod Żółtymi Wodami i obronę Zbaraża. I tu zwracam się z prośbą, czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie funkcje mają te bitwy i jak zostały one ujęte? P.S: to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość jeżeli coś źle napisałem
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.