Skocz do zawartości

katarzynkabb

Użytkownicy
  • Zawartość

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez katarzynkabb

  1. Federacja Polska

    Jestem w trakcie przygotowywania referatu na temat "Federacja Polska". Z mojej dotychczasowej wiedzy historycznej nie przypominam sobie, aby w Polska była kiedykolwiek federacją sensu stricte. Biorąc pod uwagę ogólne cechy federacji, można jednak wskazać okresy, w których Polska wykazywała takie właściwości... a co Wy sądzicie na ten temat? Jakie okresy w historii Polski wskazalibyście? A o to ogólne cechy federacji wg. Profesora Konstantego Adama Wojtaszczyka: 1. Terytorium państwa federacyjnego, pod względem polityczno-administracyjnym nie jest jednolitą całością; składa się ono z terytoriów podmiotów federacji, pozbawionych prawa pełnego uczestnictwa w stosunkach międzynarodowych i z reguły nie mających prawa secesji. 2. Podmioty federacji rozporządzają władzą ustrojodawczą i ustawodawczą, tzn. mają prawo przyjęcia własnej konstytucji i uchwalenia, w ramach podziału kompetencji, ustaw obowiązujących na własnym terytorium. Zgodnie z zasadą subordynacji, akty te powinny być zgodne z ustawodawstwem federacji. Federalne organy ustawodawcze mogą ponadto wydawać specjalne akty prawne dla poszczególnych członków federacji. 3. Części składowe federacji mogą mieć własny system prawny i sądowy. 4. Istnieje podwójne obywatelstwo: każdy obywatel w większości państw jest obywatelem związku i odpowiedniej części składowej federacji (tak jest np. w Austrii, RFN, Szwajcarii, USA). 5. Parlament związkowy jest dwuizbowy; interesy podmiotów federacji reprezentuje izba wyższa. Występują dwie zasady reprezentowania części składowej: zasada równego przedstawicielstwa (np. w USA - po dwóch senatorów z każdego z pięćdziesięciu stanów, a w Szwajcarii - po dwóch deputowanych z każdego z dwudziestu sześciu kantonów w Radzie Kantonów) oraz zasada zróżnicowanego przedstawicielstwa - w zależności od liczby ludności (np. w Australii, Kanadzie, RFN). 6. Istnieje podział kompetencji między federację i jej części składowe. Praktyka ustrojowa różnych krajów federacyjnych wskazuje na trojakiego rodzaju rozwiązania w tym zakresie. Są to: * dualistyczny federalizm (np. w USA, Szwajcarii, Meksyku, Brazylii, Australii), gdzie konstytucja państwa związkowego ustanawia sferę wyłącznej kompetencji związku poprzez wskazanie problemów co do których tylko władze federalne mogą wydawać akty normatywne; wszystkie pozostałe kwestie, nie zastrzeżone przez konstytucje, należą do kompetencji podmiotów federacji; * zasada wyłącznej kompetencji związku i sfery tzw. konkurencyjnych kompetencji (np. w Austrii, RFN); * trójczłonowy system rozgraniczania kompetencji, polegający na wyróżnieniu wyłącznych kompetencji związku, wyłącznych kompetencji części składowych związku oraz wspólnych kompetencji władz centralnych i władz podmiotu federacji (np. w Indiach).
  2. Federacja Polska

    Tak, zgadzam się w pełni. Ponad to zastanawiałam się także nad sytuacją, która istniała w Polsce po jej zjednoczeniu przez Władysława Łokietka, a następnie kodyfikacji prawa przez Kazimierza Wielkiego... W Polsce od XIV wieku wykształcał się przecież specyficzny ustrój, aby kilka wieków później poszczególne części terytorium miały własne statuty prawne. Ponad to w XVI wieku obok sejmów prowincjonalnych ukształtował się sejm ogólnopaństwowy istniejący ponad sejmami prowincjonalnymi, tak jak ma to miejsce w typowej federacji. Nie wiem czy mój tok myślenia w tym przypadku jest prawidłowy.
  3. Federacja Polska

    Tak, ma mieć charakter analizy tego, co było, jak najbardzeiej realnie.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.