Skocz do zawartości

sadyk

Użytkownicy
  • Zawartość

    17
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O sadyk

  • Tytuł
    Ranga: Licealista
  • Urodziny 05/18/1969

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    II Rzeczpospolita

Kontakt

  • Strona WWW
    http://

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Zainteresowania
    człowiek w trybach historii
  1. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Rozbudowana rodzina Forbes (Fourbes) zamieszkiwała ziemie polskie. Z czasem u części rodzin przybrało zapis Frybes. Gdzieś przeczytałem, że i pod Zamoyski służyli Szkoci pod dowództwem kapitana Alexandra Ruthven'a i Abrahama Younga. A pod Chodkiewiczem dopiero w 1609 r. 155 Szkotów pod Parnawą przeszło na jego stronę.
  2. Bitwa pod Kircholmem 1605

    "Henri Forbes of Thainston ..., was killed in Swedish service at the battle of Kirkholm in 1605...." Zapis ze strony genealogicznej rodziny Forbes.
  3. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Wrócę jeszcze do moich ulubionych Szkotów. Wspomniany przez Kadrinazi'ego dowódca kompanii szkockiej "Hopman" Forbus, to nie kto inny jak Henri Forbes ur. ok. 1563. Miał dwóch synów i jeżeli się nie mylę to jeden z nich napewno zaciągnął sie do wojska.
  4. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Marioxb Wielki jesteś!!!! Tak jak wspomniałem wcześniej, cały czas występują kłopoty z odczytaniem nazwisk. Iummi - Summi - Schuma (nie wiem skąd go wytrzasnąłem, ale wydaje mi się, że jeden ze współczesnych autorów użył tego nazwiska). Jak napewno zwróciłeś uwagę przewodzi on 4 chorągwiom jazdy, czyli był chyba nie byle kim. Stał obok Karola!
  5. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Marioxb, dzięki za info Rozumiem, że zapis: Peder Monßonn, Per Mansson, Peder Mansson, Mlnsson dotyczy jednej i tej samej osoby. Nie chcę myśleć, ile róznych zapisów istnieje przy innych osobach. Swoją drogą skąd u Petriego Iummi (Schuma)?
  6. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Kadrinazi, dzięki za info oraz obietnicę Jeżeli chodzi o trzech dowódców kompanii to tak przypuszczałem, ale spytać nie zawadzi Per Mansson/Peder Mansson - mam go jeszcze w zapisie Mlnsson. Reingolda Engelssona , Iummi (Schuma), Sigge Erson podałem za G. Petri, który zresztą dokładnie umiejscawia ich w szyku. Powołuje przy tym na "Mantal pa krigsfolk 13/9" Cordn. handl. roda nr 187 oraz OdB rysowane przez Erika Dahlberga "Bataljplaner" znajdujące się w Archiwum Wojskowym. Przypuszczam, że rozbieżności wynikają z tego, że różnie odczytuje sie rękopisy. Dodam, że Petri za Dahlbergiem podaje, że Henrik Brandt prowadził 2 chorągwie (!) piechoty stojące następnie w pierwszym rzucie.
  7. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Czy ma ktoś dostęp do pozycji: Franz Nyenstädt's, Livländische Chronik, opisująca sytuację pod Rygą w 1605 r.
  8. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Źle się wyraziłem. Nie obcy jako Fin, ale jako żołnierz. Służył przecież wcześniej w wojsku RON. I mimo to Karol miał do niego zaufanie? Rozumiem, że dobry najemnik zawsze się przyda, i to jeszcze znający przeciwnika. I raczej ta sprawa mnie intryguje. Z tego co wiem, chyba nikt więcej (z dowódców) w wojsku RON wcześniej nie służył. Chyba, że się mylę? A który kraj wtedy nie miał słabości do obcokrajowców? A obcokrajowcy do obcych władców:) Pieniądz wtedy też rządził
  9. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Kadrinazi, artykuł Dariusz A. znam. Byłem zresztą na tej sesji, której pokłosiem jest wspomniana przez Ciebie pozycja. Ale Henrik Brandt dalej nie daje mi spokoju. Jak myślisz - obcy - bo taki był, dostaje nagle dowództwo całego skrzydła i jednostek których nie zna a oni jego? I to jednostkowy przypadek......
  10. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Powiem tak. Przeglądając pozycje na temat bitwy można stwierdzić, że w momencie kiedy stawiamy szczegółowe pytanie, u każdego z autorów znajdujemy inną odpowiedź. Chyba, że autor jej unika - popatrz na polskich autorów (nie będe ich wymieniał żaden z nich nie zajmuje się wojskiem szwedzkim. Od lat jest tak jak było lat temu 400. O wojsku polskim nie wspomnę. Kto z autorów powołał się chociażby na książeczkę Teodora Lackiego z 1610 r.?
  11. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Pierwszy dowodził trzema kompaniami, Iummi czterema i osłaniał od prawej strony Karola, pozostali kompanią, trzech ostatnich ostgockimi...... Publikując swojego czasu artykuł o Kircholmie rozrysowałem rozmieszczenie wojsk szwedzkich, głównie na podstawie materiałów zebranych przez kapitana Gustafa Petri.......
  12. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Kadrinazi, tak na szybko: Reingold Engelsson, Sigge Erson, Iummi (Schuma), Per Mannson, Tiris Persson, Per Nilsson.....
  13. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Kadrinazi, wracam to podanego przez Ciebie OdB wojsk Karola. Nie zauważyłem tam kilku nazwisk, m.in. nazwiska Henrik'a (Henryk) Brandt'a dowódcy lewego skrzydła.......
  14. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Kadrinazi, i oto właśnie chodzi. Jeżeli naszych było około 3 tys., to karolowych musiało być przynajmniej dwa razy tyle. A przecież Szwedzi nie odstąpili od oblężenia. Część wojska napewno została (nawet jeżeli bardzo szczupła), z tego co pamiętam około 1600 żołnierzy. Dyskusję o czeladzi dokładnie przeczytałem - dzięki za info
  15. Bitwa pod Kircholmem 1605

    Nie będę kruszył kopii o czeladź. Dla mnie wątpliwość pozostaje. Rodzi się następne pytanie: jak liczebna była czeladź w armii Karola? Bo o niej jakby zapomniano.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.