Skocz do zawartości

Centurio

Użytkownicy
  • Zawartość

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Centurio

  1. Unia, czy zabór Litwy?

    Cytat z książki S.M Kuczyńskiego "Król Jagiełło ok. 1351-1434": "zwłaszcza, że w ciągu trzydziestu dwu lat rządów Olgierda i kilku pierwszych lat panowania Jagiełły Krzyżacy dokonali z Prus oraz Inflant 96 wypraw, na które Litwini odpowiedzieli zaledwie 42 - bo już im sił brakło." I kolejny z tej samej: "Jeszcze większe niebezpieczeństwo groziło państwu litewskiemu ze strony coraz to wzrastającej agresji Zakonu Krzyżackiego i od strony PRus, i od strony Ifnlant. A były to właśnie lata rządów najwybitniejszego z wielkich mistrzów w WIV stulecu, Winrycha von Kniprode, za któego Zakon stał u szczytu potęgi, jako najlepiej administrowana i najsilniejsza organizacja militarna w całej Europie Środkowo-Zachodniej. Coraz skuteczniej też dążył do podobju Litwy, wynsizczając przy tym jej ludność." Ponadto pamiętajmy, że zakon znalazł się na tych terenach w celu nawracania pogan, Litwa była jedynym państwem pogańskim w tym rejonie. No właśnie. Tak jak napisałeś, nie byłby zainteresowany walkami z zakonem krzyżackim, więc z kim? Chyba nie, ze Świętym Cesarstwem Rzymskim czy Węgrami. PS - bez nerwów. PS 2 - może teraz przedstaw coś na dowód tego, że Litwa była uciemiężona pod polskim zaborem.
  2. Unia, czy zabór Litwy?

    Ja nie wierzę w to, że zakończyli by ekspansję tylko na Żmudzi . Polityka państwa może się zmieniać. Gdyby Jagiełło nie poślubił Jadwigi, było bardzo możliwe, że dopełni ona ślubów z Wlhelmem Habsburgiem. Unia była jakby małżeństwem dwóch państw (inspiracja Panem Tadeuszem ). Takim, w którym również można brać rozwód.
  3. Unia, czy zabór Litwy?

    Tak, ale krzyżacy nie raz dowiedli swojej prawdziwej natury. Niby mieli nawracać pogan, a atakowali chrześcijan itd. Po jakimś czasie na pewno by się to rozwinęło. W przypadku biernej postawy Polski, lub nawet pomocy krzyżakom (teoretycznie możliwe) Litwa miałaby małe szanse. Jednak co by było jakby np. Jednocześnie Litwini musieli walczyć na zachodzie i wschodzie?
  4. Unia, czy zabór Litwy?

    Cóż, myślę, że nie można tutaj mówić o zaborze. Otóż wszystko działo się dobrowolnie, nikt nikogo nie zmuszał i to na polskim tronie siedział Litwin, a nie odwrotnie. Dodatkowo, unia z Polską pomagała Litwie zabezpieczyć się od krzyżaków. Czy zdołaliby oni przetrwać ich napór? Wątpie, tymbardziej, że na Litwie często dochodziło do sporów o władzę. A co z innymi sąsiadami? Np. Złota Orda, lub Wielkie Księstwo Moskiewskie?
  5. Książka, którą właśnie czytam to...

    Teraz czytam "Król Jagiełło" Kuczyńskiego, potem w kolejce jest mój nowy nabytek za 10 zł na allegro czyli Grunwlad 1410 Andrzeja Nadolskiego.
  6. Z czym Ci się najbardziej kojarzy epoka średniowiecza?

    Hmm... To co pierwsze mi się nasunęło to miecz, rycerze, Grunwald, wojna totalna . Oczywiście przyczynia się to do mojego zainteresowania epoką - wszystko to jest fascynujące. Techniki wojenne, uzbrojenie itd.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.