Skocz do zawartości

Qdl4ty

Przyjaciel
  • Zawartość

    251
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Qdl4ty


  1. Jeśli chodzi o ograniczenie lekcji W-F-u, to w dzisiejszych czasach patriotyzm Polaków objawia się przez kibicowanie sportowcom np. na mistrzostwach świata . Jak nie będziemy grać lepiej, nikt nie będzie się przyznawał do Polski, nawet jeśli będzie znał doskonale historię kraju

    Zgadzam sie z Yapi ale musze przyznac, ze osoba znajaca historie Polski czyli dume i ...... glupote narodu polskiego, doceni wklad polakow w historie powszechna a zatem nie bedzie wstydzila sie swojej ojczyzny.

    Ja bym nic nie likwidował czy dodawał w gimnazjum, Wos to potrzebna lekcja i też element patriotyzmu za jaki należy uznać udział w wyborach bierny lub czynny.

    Obawiam sie, ze problem lezy nie w ilosci godzin w-f-u, historii czy wos-u ale w programie realizowanym w szkolach. Moim zdaniem jest on zbyt obszerny nawet w profilach podstawowych.


  2. Jak nazywal sie jeden z najblizszych wspolpracownikow Karola Wielkiego, mnich anglosaski, wyksztalcony w szkole katedralnej w Yorku, wychowawca synow cesarza i jeden z glownych autorowprogramu nauczania i studiow, jego tworczosc stanowia traktaty na tematy liturgiczne, teologiczne i filozoficzne m.in. De Anima Ratione, a takze podreczniki dydaktyczne.?


  3. Moim zdaniem Stalin w ogóle nie planował ataku na III Rzeszę. Przywódca ZSRR bardzo ufał Hitlerowi i wierzył w sojusz niemiecko-radziecki. Do ostatniego dnia przed atakiem, ze Związku Radzieckiego szły do Niemiec pociągi z surowcami. Gdyby Stalin planował atak, nie wzmacniałby Niemców. Koncentracja wojsk nad granicą z III Rzeszą nic nie znaczyła, gdyż te oddziały tylko tam były, ale nie były przygotowane do walki. Co potwierdzają bardzo szybkie zwycięstwa Niemców podczas wojny Z ZSRR. Stalin był całkowicie zaskoczony decyzją Hitlera.

    Zgadzam sie ale tylko w odniesieniu tego, co napisal Forrest do pierwszych miesiecy wojny. Stalin musial zdawac sobie sprawe takze z tego, ze predzej czy pozniej nastapi konflikt interesow Niemcow i Rosjan.


  4. Hitler gdyby nie zaatakował Francji i anglii tylko zajalby polske to alianci zprzymiezyliby sie z nim i razem zajeliby rosje... i po wojnie

    Sprawa wcale nie byla taka prosta. Niemcy nie zapomnieli Francji strat z I WS, ktore Hitler obiecal odzyskac. Ponadto nie sadze by Wielka Brytania i Francja spogladaly az tak daleko na wschod i chcialy zajac te ziemie.


  5. Czego waszym zdaniem zabrakło Hannibalowi do odniesienia zwycięstwa nad Rzymem?

    Przygotowania i czasu na zregenerowanie sil po przeprawie przez Alpy. Hanibal byl swietnym wodzem a jego armia skladala sie w duzym stopniu z najemnikow i gdyby nie odleglosc do Rzymu i wcienczenie moglby odniesc spektakularne zwyciesktwo.


  6. Do zdobycia Malborka został mu tydzień... tak przynajmniej powiedział mu Von Plauen w późniejszej rozmowie z królem. Mówił, że byli na skraju wyczerpania, nie mieli właściwie zapasów i w ciągu tygodnia oddaliby miasto.

    Wystarczylo przybyc rowno z von Plauenem co juz napisalem albo tuz po nim i Malbork stalby otworem dla rycerzy Jagielly.


  7. Moim zdaniem pilityka Jakuba Swinki miala ogromny jezeli nie decydujacy wplyw na zjednoczenie Polski. To dzieki jego namowom ksiazeta podpisali uklad, ze beda przejmowac ziemie po sobie .... czego wynikiem byla np. koronacja Przemysla II w 1295 r. , ktora miala bardziej charakter symboliczny niz polityczny ale to wydarzenie mialo wplyw na dalsze losy kraju.

    To fakt, ze za rzeczywista date zjednoczenia uwaza sie rok 1320 - koronacje Lokietka ale nie nalezy zapominac, ze proces jednoczenia zaczal sie wczesniej.


  8. Malbork nie zapominajmy był najpotężniejszą twierdzą w ówczesnej Europie , Polacy nie mieli artylerii , więc jak mogli zdobyć Malbork oraz wojska litewskie pociągnęły do siebie

    Wystarczylo wydac rozkaz blyskawicznego marszu na Malbork, ktory dopiero tydzien po bitwie byl gotowy do obrony bo wiekszosc wojska i dowodcow przybylo pod Grunwald. Von Plauen zdolal zorganizowac jako-taka obsade i spalil miassto tuz przed przybyciem wojsk Jagielly. Gdyby tak krol przybyl nazajutrz po Plauenie? To bylo mozliwe ale nie uczyniono tego.


  9. Może jednak wbrew zachodowi powinniśmy zaatakować Rzesze?

    W jakim celu? Polska nawet w '39 nie byla dostatecznie rozwinieta by moc zaatakowac jakis kraj. Nie posiadalismy jednostek zmotoryzowanych, ktore dopiero mialy powstac ( i powstaly ale juz na terenie innych krajow ) oraz lotnictwa a ofensywa bez tych dwoch filarow nie bylaby mozliwa. Ponadto musielibysmy dzialac na dwoch frontach bo w miedzywojniu Sowieci dali juz wyraz swojej polityki szerzenia komunizmu.


  10. Czy mogliśmy się lepiej przygotować do wojny?
    - odpowiem stanowczo, nie . Polska gospodarka kwitla i rozwijala sie w tym okresie niezwykle szybko. Powstawalo mnostwo fabryk ( COP ) i nowych miejsc pracy, ktore mialy zniwelowac biede w ojczyznie. Podejmowano wyzwania i przezwyciezano je ( rozszyfrowanie Enigmy ) . Stawiano na wyspecjalizowana kadre wyksztalconych ludzi ( wybitni matematycy z Lwowa ). Podobnych przykladow mozna by mnozyc. Polacy w tamtych latach zapomnieli o zaborach i wspolnie darzyli do odbudowy RP ...... szkoda, ze '89 nie postapilismy podobnie :!:
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.