Bluszczyk
Użytkownicy-
Zawartość
11 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Kalendarz
Zawartość dodana przez Bluszczyk
-
Być może się mylę, ale często opisy dokonań husytów wydają się przesadne. Na przykład takiego „dorabiania gęby” husytom można trafić przeglądając strony internetowe niektórych miast dolnośląskich. Oto „zarys historyczny” ze strony www.otmuchów.pl, cytuję: „Po raz trzeci wtargnęli (mowa o husytach – dopisek własny) do miasta w 1443 r. Po wrogim ich pobycie doszło do zapłacenia okupu w wysokości 2000 guldenów w zamian za opuszczenie zamku i miasta.” O ile jednak wiadomo - husyci sami się wykończyli pod Lipanami jeszcze w 1434 roku - w jaki więc sposób, prawie 10 lat później mogli zdobyć Otmuchów? Oczywiście strony internetowe to nie źródło historycznych wiadomości, choć ową wiedzę czerpie z nich coraz to większa część społeczeństwa. W rzeczywistości zajęcie Otmuchowa to skutek prywatnej wojny toczonej między byłym hejtmanem husyckim Hynkiem Krušiną, w tym czasie już prawnym panem Ziemi Kłodzkiej i księstwa ziębickiego z biskupem wrocławskim utrudniającym mu wszelkimi sposobami przejęcie śląskiego księstwa. Nawet, jeśli trzon wojsk Hynka stanowili byli husyccy bojownicy – to nie można takich działań wpisywać w dzieje tego ruchu.
-
O ile pamiętam Kłodzko nie było zdobyte, gdyż się wykupiło. - Napisał Vana Imago Naprawdę? W żadnej z ostatnio opublikowanych prac historyków o dziejach Kłodzka nie spotkałem takiej wiadomości. Podkreśla się natomiast przezorne działania kłodzkiego starosty Puty z Častolovic, który starannie przygotował miasto do oblężenia. Jedyną stratę ponieśli franciszkanie, którym w ramach przygotowań do obrony zburzono klasztor i kościół (1428), wznoszące się na wyspie przed bramami miasta. Pozdrawiam Bluszczyk
-
Trochę nie na temat, ale: nie potrafię zidentyfikować miejscowości na terenie Polski (?)Strasberg, w której w 1628 r., podczas wojny szwedzko-polskiej, broniła się szwedzka załoga pod wodzą czeskiego pana Franza Bernharda Grafa von Thurn, który umarł tam na "górską gorączkę". Kto potrafi podać polską nazwę tej miejscowości jeśli takowa istnieje? Czy leży na Pomorzu? a jeśli tak, to skąd "górska gorączka"???
-
Bardzo dziękuję za pomoc :!: Może w przyszłości trafię na jakieś bliższe dane, to się być może wyjaśni. A na razie spróbuję skorzystać z Twojej sugestii. Do następnego razu: B.
-
Przepraszam za brak precyzji. Ulryk dopiero pojawia się w czasie wojen szwedzkich, moje jedyne dane to:- w r. 1632 na czele kawalerii saksońskiej zajął Owczą Górę, chodzi o jeden z fortów nad Kłodzkiem, skąd wkrótce się wycofał, ale nie wim gdzie na Śląk czy do Czech? B.
-
Tak, to logiczne, zwłaszcza, że wiele wskazuje na to iż Thurnowie towarzyszyli Fryderykowi V w jego ucieczce z Pragi do Wrocławia i dopiero stamtąd ze Ślązakami poszli na Morawy. Dziękuję i pozdrawiam: Bluszczyk [ Dodano: 2008-12-03, 11:23 ] Przepraszam, że nudzę, ale nie potrafię zidentyfikować: - duński książę Ulryk, który na czele saksońskiej kawalerii w latach 30. XVII wieku (to ciągle wojna 30-letnia) na północy Czech "rozrabiał"??? Bluszczyk
-
Nie dostałem odpowiedzi na pytanie o sprzeczność w ocenie hr. von Thurna w czasie bitwy pod Białą Górą. Co do twojego pytania to w wykazie jednostek protestanckich figurują: Heinrich von Thurn - 1.320 pieszych oraz półregiment (880 pieszych) pod dowództwem syna Franza Bernharda von Thurn. J.Janaczek "Historia czeska": .. książe z Anhaltu i Thurn, zdesperowani usiłowali zebrać swoje regimenty (...) zniechęcony, w towarzystwie 16 konnych wycofał się ku bramam Pragi.
-
Z opisu bitwy pod BIałą Górą wynika, że lewym skrzydłem wojs protestanckich dowodził hr. Heinrich Matthias von Thurn, a wśród podległych mu oddziałów był pułk(?) jazdy dowodzony przez syma Franza Bernharda von Thurn. W źródłach czeskich podano, że pomimo klęski długo i dzielnie opierała się grupa jeźdźców pod wodzą Franza Bernharda. W źródłach niemieckich podano, że wobec klęski Franz Bernhard wraz 3000 żołnierzy natychmiast przyłączył się do zwycięzców. Komu wierzyć??? :?: Bluszczyk :?:
-
Jesteś "W S P A N I A Ł Y" stokrotne dzięki za przekazanie, nieosiągalnych dla mnie faktów, ze szwedzkiego okresu w życiu Thurn'ów!!! Niestety nie potrafię się zrewanżować w podobny sposób i dlatego jeszcze raz gorąco dziękuję za pomoc : B.
-
Dzięki za błyskawiczną reakcję! Na temat starego Thurna (ojca) mam dużo materiałów za wyjątkiem okresu w Szwecji, natomiast co do młodego grafa - bardzo niewiele i byłbym nieskończenie wdzięczny za wzbogacenie mojej wiedzy. Pozdrowienia: B.
-
Dziękuję bardzo za odpowiedź!!! Ale ... przy próbie identyfikacji miejscowości oparłem się na zapisie jej nazwy: Strasberg, dla której nie znalazłem polskiego odpowiednika. To dlatego nie byłem przekonany co do Brodnicy, którą piszą jako Strasburg. No ale widocznie berg = burg. Jeszcze pytanie: Czy laik może dotrzeć do materiałów o Thurn'ach (zwłaszcza młodszym: Franz'u Bernhard'zie) w okresie ich służby w wojsku Gustawa Adolfa? Z języków odpada, niestety, szwedzki i niemiecki - może coś jest po angielsku lub francusku. Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź: B.