Skocz do zawartości

jalokim83

Użytkownicy
  • Zawartość

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O jalokim83

  1. System monetarny RON -u

    Wszystko Bronek napisał. Nic nie zostawił dla mnie. Dodam jeszcze, że w XVII wieku na terenie RON w obiegu były monety niemalże całej Europy, ważne było ile metalu szlachetnego zawiera dana moneta. W skarbach XVIII wiecznych są odnajdywane nie tylko monety Rzeczpospolitej, ale również talary śląskie, państw niemieckich, turnery szkockie (to są monety miedziane, które przyzwolili ze sobą najemnicy szkoccy, za które kupowali piwo w naszych karczmach). Dla odmiany polska moneta była popularnym środkiem płatniczym w całej Europie Środkowej i Południowo Wschodniej - nasze trojaki, szóstaki i orty często są odnajdywane w skarbach na terenie obecnych Węgrzech, Bośni, Chorwacji, Bułgarii, a nawet Gruzji. Swoją drogą, że mołdawska mennica w Suczawie podrabiała szelągi ZIII W i trojaki, inne nielegalne mennice na południe od Karpat również biły podrabiane polskie monety. Historia monetarna wieku XVI i XVII jest strasznie trudna, stosunki monetarne, parytet złota do srebra zmieniał się jak w kalejdoskopie, napływ złota z Nowego Świata, a później srebra z kopalni peruwiańskich zachwiały rynkiem europejskim. Pojawia się galopująca inflacja, w Niemczech okres Wipper und Kipper... Moneta polska w tamtym czasie jawiła się jako bardzo trwała i cieszyła się zaufaniem. Spadek zawartości srebra w niej był o ponad 60 % mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej. A potem pojawił się T.L. Boratini i wszystko poszło na marne. Dla mnie to temat rzeka.... A jeszcze dodam, że najmniejszą monetą XVI wieku w Polsce był obol. Obol to monetka o wartości 1/2 denara. Miały one raptem 12 mm średnicy i ważyły 0,3-0,32 grama. Próby niestety nie znam. Celem wybicia tych monet nie było zapotrzebowanie na monetę zdawkową, bo te zaspokajały denary i dwudenary, ale w tym czasie podjęto akcję skupu z rynku marnych (o gorszej próbie srebra) półgroszy świdnickich. Za półgrosza świdnickiego płacono 3 i 1/2 denara, właśnie owo 1/2 spowodowało, że nie można było prawidłowo wydawać reszty bez monety o nominale 1/2 denara. Monety te wybijane były w mennicy wileńskiej w latach 1545-1547. Obecnie to bardzo rzadkie monety: Zdjęcia: Mnie właśnie najbardziej interesuje drobna moneta będąca w przeszłości rękach całego społeczeństwa. Dukat był zarezerwowany dla szlacheckich skarbików i skarbów.
  2. Cynarskiego niedawno przeczytałem - dobrze napisane, choć odrobinę zbyt oderwane rozdziały są od siebie.Polecam jednak.
  3. Literatura - średniowiecze

    A co myślicie o "Młodszej Europie" J. Kłoczkowskiego?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.