Skocz do zawartości

Dżebe

Użytkownicy
  • Zawartość

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Dżebe

Kontakt

  • AIM
    1243040
  • Strona WWW
    http://forum.psfoto.org

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Białystok
  1. Piechota Wybraniecka

    Wojska wojewódzkie jak najbardziej. ale piechota wybraniecka była wojskiem zupełnie innym. Ale ze względu na tryb powoływania wydaje mi się że masz rację Kadrinazi. Myślę że Batory chciał wprowadzić nieco zachodnich praktyk przy rekrutacji armii. Natomiast w przypadku piechoty wybranieckiej rozbił się o mur niechęci szlachty. Cóż z tego ze pomysł miał w sumie niezły skoro brak tradycji i wydaje mi się ze troszkę zrozumienia dla piechoty działał na jego niekorzyść. Fakt że w tamtym okresie husaria była taranem nie do zatrzymania a brak zmian w sposobie walki przeciwników nie zachęcał do zmiany czegokolwiek. Natomiast wielkim nieporozumieniem jest że kiedy Gustaw Adolf zmienił styl walki nagle okazało się że ani konnica nie jest w stanie nic zdziałać ani piechoty nie ma za bardzo skąd wsiąść.....
  2. Piechota Wybraniecka

    A witam:) Wybrańcy ze względu na niewielką liczbę byli rzucani gdzie akurat byli potrzebni, czy to jako załogi zamków czy to jako pomoc dla artylerii. Ich główną zaletą była szybkość mobilizacji przewyższająca rekrutację normalnej armii. Inną kwestią jest klasyfikacja tego wojska. Czy było to wojsko państwowe czy raczej terytorialne? nie zawsze powoływano pod broń wybrańców z wszystkich województw objętych tą konstytucją.
  3. Piechota Wybraniecka

    I to dopiero była tragedia narodowa;> Uważam że o ile wartość bojowa piechoty wybranieckiej była niewielka (piechota w małej liczbie rzadko kiedy spełnia swoje zadanie) natomiast za istotne uważam przydzielenie jej do prac saperskich. Sztuka saperka i inżynierii wojskowej była w RON słabo rozwinięta i niedoceniana. szczególnie dotkliwe okazało się to w czasie wojen z Gustawem Adolfem gdzie Radziwiłł z lepszą jakościowo armią okazał się bezsilny do czego sam się przyznał. Wobec tego każde wzmocnienie sił saperskich należy uznać za korzystne.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.