Mogrim
Użytkownicy-
Zawartość
8 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
O Mogrim
-
Tytuł
Ranga: Uczeń
-
14 punktów. Nie wiem ile dokładnie mieli koledzy z klasy z wypracowań, ogólnie wyniki nie są zbyt wysokie.
-
Z tego co mi wiadomo: jeśli wymagany jest poziom rozszerzony puntków rzecz jasna się nie przelicza. Jeśli poziom podstawowy LUB rozszerzony (jak w przypadku angielskiego) - to na wydziale prawa UJ i w jednym i w drugim przypadku 1%=1pkt. 88% z rozszerzonej to tak jak 88% z podstawowej.
-
Dziękuję, dziękuję, ale lepiej nie zapeszajmy! Z Rzeszowa też będę zadowolony. :roll:
-
Matura z WOSu była niewątpliwie znacznie trudniejsza niż w poprzednich latach. Nie wspominam o nieprecyzyjnie sformułowanym temacie. Podejrzewałem, że pójdzie maturzystom gorzej, teraz potwierdzają to Twoje słowa o wykresie. Moje wyniki to: ang podst 100%, hist rozsz 76%, WOS rozsz 72%. Z giertychowskimi przelicznikami na podstawowy daje to 403 punkty. Wytarczyłoby w 2007 roku na prawo na UJ po obniżeniu progów. Mam nadzieję, że w tym też.
-
Angielski podst: 100% Historia rozsz: 76% Wos rozsz: 72% WOS o jakieś 12% lepiej niż się spodziewałem, z historii liczyłem na conajmniej 80%... W tamtym roku te wyniki pozwoliłyby się dostać na UJ na prawo po obniżeniu progów. Mam nadzieję, że w tym roku próg będzie niższy niż ostatnio...
-
Jeśli chodzi o temat nr 1 z rozszerzonego WOSu internauci zauważyli, że temat jest nieprecyzyjnie sformułowany: "I. Scharakteryzuj współczesne społeczeństwo obywatelskie, uwzględniając po dwapozytywne i negatywne aspekty jego funkcjonowania? (4 elementy). II. Wymień i omów po dwa czynniki społeczno-ekonomiczne, polityczne i historyczne utrudniające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. (6 elementów) III. Zaproponuj sposoby przezwyciężania negatywnych aspektów jego funkcjonowania (po dwa w odniesieniu do każdego z czynników). Otóż należało omówić dwa negatywne aspekty funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz 6 czynników utrudniających. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie rozstrzygnąć, czy zdanie nr III dotyczy aspektów (po dwa sposoby do każdego z dwóch negatywnych aspektów, razem 4 elementy) czy też czynników (a więc po dwa sposoby do każdego z sześciu czynników, razem 12 sposobów). Logika przemawiałaby za pierwszą interpretacją (przy drugiej interpretacji jest 22 elementy plus 2 źródła czyli 24 elementy do ocenienia za pomocą 20 punktów; no i nie bardzo można te 24 elementy zmieścić na pięciu stronach arkusza maturalnego), ale czy nie można było napisać tego precyzyjnie!" Maturzyści różnie zinterpretowali temat. Ignorancja CKE jest skandaliczna.
-
Czy jeśli nie wymieniłem nazwiska władców cesarstwa lub Turcji (oprócz Kara Mustafy) to jest szansa na 3 poziom? Wydaje mi się, że nazwiska nie są dla tematu najważniejsze, ale wolę się upewnić jakie jest zdanie forumowiczów.
-
W skrócie napisałem coś takiego: 1. Turcy Osmańscy podbijają konstantynopol w 1453r., przyczyny wypraw (nowe ziemie, szerzenie islamu). 2. Panowanie Jagiellonów w Polsce i na Węgrzech w XVI wieku (W Pol. od 1501-1506 Aleksander Jagiellończyk, na Węgrzech do 1516 Władysław Jagiellończyk i od 1516 do klęski pod Mohaczem w 1526 jego syn Ludwik Jagiellończyk). 3. Przejęcie tronu węgierskiego przed Habsburgów na mocy układu wiedeńskiego z 1515r., podział Węgier między Habsbugów i Turcję. 4. Zawarcie przez Polskę pokoju z Turcją (Zygmunt I Stary), pokój na długi czas. 5. Odsiecz lisowczyków. 6. Przyczyny wojen Rzeczpospolitej z Turcją w XVII wieku. 7. Bitwy, wyniki, daty, pokoje, ustalenia wojej polsko-tureckich (wiadomo, nie będę tutaj przytaczał). 8. Wpływ Turcji na wojny Polski z innymi państwami (utrzymywanie równowagi w Europie przez Tucję: pomoc Polsce podczas potopu, pomoc kozakom podczas powstania; odwołanie wyprawy na Turcję oraz rejestru kozackiego przez Władysława IV Wazę jedną z przyczyn wybuchu powstania kozackiego). 9. Odsiecz wiedeńska, Święta Liga, Węgry cały czas pod panowaniem dynastii Habsburgów. 10. Pokój w Karłowicach w 1699, jego ustalenia, koniec wojen z Turcją. 11. Sąsiedztwo z Turcją przyczyniło się do powstania sarmatyzmu oraz Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. 12. Wojny osłabiły Polskę (konsekwencją rozbiór w XVIII wieku) oraz Węgry. 13. Moja ocena, powołanie się na Daviesa, Jasienicę i Topolskiego. Będzie coś z tego? Popełniłem tylko jeden błąd wymieniając ziemie które przeszły we władanie tureckie po pokoju w Buczaczu.