Jump to content

Sahir

Użytkownicy
 • Content count

  22
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Sahir


 1. Parę razy spotkałem się z tezą iż na lotnisku w Małaszewiczach pod Brześciem polscy spadochroniarze przygotowywali się do desantu na tyły armii niemieckich. Uszkodzenie samolotów przewidzianych do tej akcji w wyniku nalotu Luftwaffe miało udaremnić operację. Raczej chyba dość enigmatyczną skoro zamierzano użyć zaledwie 6 samolotów. Czy ktoś wie coś konkretniejszego na ten temat? Byłbym wdzięczny za każdą wskazówkę. A może to mit? Co myślicie?


 2. No cóż. Z zafascynowanym JFK mch90 już zetknąłem się na innym forum. Podziwiam Jego wiedzę w sprawach II wojny światowej, ale co do JFK to uważam iż się myli. Facet cierpiał na chorobę nadnerczy wymagającą stosowania sterydów. JFK brał je jednak w takich ilościach, że powodowały one zaburzenia umysłowe. Stąd brały się wachania nastroju, napady strachu i paniki, nadpobudliwość seksualna. Do tego gościu cierpiał na bóle kręgosłupa. Leczył je ... amfetaminą!Pod wpływem narkotyków i sztucznych hormonów podejmował ważne decyzje stawiające świat na krawędzi nuklearnej zagłady!!! Powinniśmy znaleźć sobie inną "ikonę" niż JFK!


 3. Myślę iż jest to jedna z "ciekawszych" wojen. Tym bardziej że w jej trakcie chciano wypróbować nowe bronie. To pod wpływem misji niemieckiej (graniczącej z dyktaturą) i czechosłowackiej Boliwia wprowadziła na dużą (jak na latynoamerykańską) skalę czołgi i samoloty. Z drugiej strony oprócz Anglików i Argentynczyków u boku Paragwaju stanęli rosyjscy emigranci. I to im moim skromnym zdaniem Paragwaj zawdzięczas zwycięstwo.


 4. A ja myślę, że Tofik ma sporo racji. Weź choćby pod uwagę budżet Polski. W znacznej mierze opiera się on na wpływach łączących sprzedaż trunków wyskokowych i usług z tym się wiążących. Podobnie mogło być w USA. Skierowanie tego strumienia pieniędzy do "szarej" (gangsterskiej) strefy mogło zachwiać niejednym bankiem. A upadłość paru pomniejszych banków mogła spowodować bankructwo jakiegoś dużego. Efekt lawiny. Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia choćby we współczesnym Afganistanie.W ubiegłym roku kraj ten miał wzrost gospodarczy większy jak w Chinach! Tyle tylko, że opierał się on głównie na eksporcie narkotyków. Siły Zachodu stają więc przed dylmatem:zwalczać narkobiznes w imię wyższych racji i spowodować załamanie gospodarcze mogące rozszerzyć się na całą Azję Środkową (a potem bogi wiedzą gdzie), czy tolerować działalność przestępczą


 5. Zdaje się, że Kwiatkowski był przez współpracowników niezbyt lubiany. Zarzucano mu wyniosłość, konfliktowość i nadmierną ambicjonalność.

  Uważam, że był wspaniałym 'konceptodawcom' ale miernym wykonawcom. Weźmy pod uwagę choćby COP. Cała koncepcja była jak najbardziej potrzebna, ale ciągle należało ją korygować ze względu na realne polskie możliwości. I dlatego uważam Kwiatkowskiego za futurystę, który przyniósł Polsce więcej złego niż dobrego.


 6. Do tego byli znacznie gorzej wyposażeni niż Niemcy. Ci traktowali sojuszników jak swego rodzaju zapchajdziury i dyskryminowali nawet w dostawach. Zresztą z oddziałami sojuszniczymi Niemcy mieli często więcej kłopotu niż pożytku. Tak na przykład Rumuni i Węgrzy bardziej nienawidzili się nawzajem niż Sowietów. Układając drogę przemarszu tych jednostek trzeba było uważać aby się nie zetknęły, bo wówczas często otwierali do siebie ogień. Nie lepsze były wzajemne odnoszenia Węgrów i Słowaków. A Włosi na froncie wschodnim wcale nie byli waleczniejsi niż gdzie indziej.


 7. Zdaje się, że jej organizacja miała być wzorowana na naszym AK. Raczej trzeba uznać koncepcję hitlerowskiej partyzantki za klęskę, bo nie przypominam sobie jakiejś jej skuteczniejszej akcji. To, że od czasu do czasu udawało jej się kogoś zabić, to nic wyróżniającego w tamtych czasach. Jej mit powstał znacznie później, razem z "modą" nz wszystko co się wiąże z nazizmem.


 8. Jest jeszcze jedna strona tego konfliktu. To partyzantka macedońska. Opowiadała się ona za koncepcją federacyjnego państwa bałkańskich socjalistów, bo tylko Tito greckich Macedończyków uznawał za naród. Po rozłamie między Belgradem i Moskwą ustała jugosłowiańska pomoc dla antyrojalistycznych sił w Grecji. Po ich upadku Grecy zastosowali do słowiańskiej mniejszości sposoby czystek etnicznych rodem z piekła II wojny światowej. Ofiary wśród Macedończyków liczy się w tysiące!

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.