Skocz do zawartości

RoksiSK

Użytkownicy
  • Zawartość

    18
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez RoksiSK

  1. Na pewno każdy zna jakieś ciekawe sytuacje lub wydarzenia. Zapraszam do podzielenia się wiedzą :razz: :razz: :razz: Starożytna Grecja. Koismetikos (mężczyźni) tworzyli kanon piękna. Mieli "gabinety" w których robili manicure, pedicure (zęby niewolnika służyły jako narzędzia), zabiegi złuszczania naskórka (oliwa z oliwe i skobaczka), kręcenie brody (wymyślili lokówkę - rozgrzane pręty wkładano w glinane rurki), dobierał szaty i robił protezy, które smarowano bielą ołowiową.
  2. Który przydomek syna Kazimierza Odnowiciela jest właściwy? W książce "Historia Polski średniowiecze" Szczura określany jest jako Szczodry, a na necie "Polska Piastów" opisany jest jako Bolesław II Śmiały. którego przydomka władcy używacie?
  3. Kobiety żyły do 22-23 r.ż. Było to najczęściej spowodowane powikłaniami po porodzie. Mężczyźni żyli dłużej - z wyjątkiem okresów "obfitych" w wojny. Macie zdanie?
  4. Składam papiery we wrześniu do Akademii Pedagicznej na kierunek historii. Będą to studia zaoczne o specjalizacji nauczycielskiej. Tylko zaoczne wchodzą w rachubę, bo mam małutkie dziecko. Czy ktoś z was chodzi bądź chodził do tej uczelni.? Chciałabym poznać wasze opinie. Dodam, że marurę zdawałam 6 lat temu i wówczas wybrałam Studium kosmetyczne. Fajny zawód, ale czuję, że to nie jest to. Czuję, że coś "przegapiłam" - wtedy też zastanawiałam się nad kierunkiem historycznym. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi :razz: :razz: :razz: Pozdrawiam cieplutko!!!
  5. Historia na AP w Krakowie

    Moje gratulacje :razz: :razz: :razz:
  6. Reklama "mundurków"

    Sama reklama kosztowała sporo pieniędzy. Nie można je było odrazu przeznaczyć dla biednych rodzin, które nie stać na mundurki Ja nosiłam mundurek w I i II klasie podstawowej - później już nie trzeba było. Sam pomysł uważam za nie taki głupi. Może ktoś się obrazi, ale widziałam kiedyś dziewczynę ok. 12-13 lat w ciuchach, które bynajmniej do szkoły zupełnie się nie nadawały - plaża, to co innego Same jednak zamieszanie w tej sprawie - to już trochę przesada. Mundurki jak mundurki, ale robić pokazy i rewie mody z tego powodu... Podsumowując - mundurki: a) w podstawówce i gimnazjum - tak (już nie mogę się doczekać, gdy mój synek pójdzie do szkoły i jak będzie ślicznie w takim mundurku wyglądał - :viva: ), B) w szkole średniej - po cholerę (chyba, że uczniowie sami zechcą).
  7. Zamówiłam i niecierpliwie czekam na "Historię starożytną" Jaczynowskiej. Jest w spisie literatury podstawowej na kierunku historycznym. [ Dodano: 2007-07-12, 16:36 ] Ta też jest na liście
  8. Średnia życia mieszkańców Starożytnego Egiptu

    W Nilu było pełno bakterii i wirusów. Wylewy Nilu "pomagały" w rozprzestrzenianiu się drobnoutrojów.
  9. Najmniej lubiany szkolny przedmiot?

    Ja ja nienawidziłam rachunkowość :twisted: :twisted: :twisted:(że nie wspomnę o prowadzącym te zajęcia :evil: )
  10. Średnia życia mieszkańców Starożytnego Egiptu

    Mam te informacje od profesora z UJ. Bogatsi Egipcjanie żyli dłużej - wiadomo dlaczego Misiu Miętowy (słodki nick :razz: ) nie wiem jak te lata przeliczono. Ale ja patrzeć na to z naszej perspektywy - nie żyli zbyt długo... [ Dodano: 2007-07-06, 13:17 ] Nazaa piszemy w tym samym czasie :razz: Sprawdziłam w notatkach: kobiety 22-23 a mężczyźni ok. 40. Średnia 30 by się zgadzała
  11. Średniowiecze - ciekawostki

    Do łaźni w Krakowie (były 4) ludzie biegli najczęściej nago w ręczniku z powodu kradzieży pozostawianych ubrań. Łaźnie odwiedzano dwa razy w tygodniu - tam pito, urządzano imprezy. Państwo młodzi przed ślubem odwiedzali łaźnię - panna młoda z 15 pannami a pan młody z 10 kawalerami.
  12. Z tego co widziałam przeglądając to forum, to kolega jest "czepliwy". Aczkolwiek każdy może mieć swoje zdanie, tyle że nie zawsze racje mieć musi Wycofuję się z bezowocnej i nic niewnoszącej do tematu rozmowy. Przepraszam Zarządzających Forum - nie potrafię być bierna... A więc wracając do tematu: życie w Grecji byłoby też całkiem, całkiem...
  13. Wolne miasto Gdańsk

    Niemcy nie brali pod uwagę układów z Polską, a co dopiero połączenia sił. Zaciekle walczyli o Gdańsk, a gdy już powstało Wolne Miasto Gdańsk wszystkimi siłami usiłowali pozbyć się z niego Polaków. w szkołach uczono w języku niemieckim, Polacy mieli problemy z utrzymaniem pracy itd. Niemcy usuwali z Gdańska wszelkie przejawy polskości i samych Polaków (np. sprawa Poczty Polskiej). Niemcom bardzo zależało na tym mieście ze względów strategicznych. Po pierwsze chcieli Polskę odsunąć od Morza Bałtyckiego. Po drugie w Gdańsku potajemnie organizowali wojsko - poprzez ciągłe zwiększanie ilości policji. Dlatego w Sztutowie już 2 września powstał obóz pracy. Niemcy mieli wszystko dokładnie zorganizowane. Polacy mieszkający na tych ziemiach byli spisani, a w pierwszych dniach września aresztowani i osadzani w obozie.
  14. Ktoś tu nie w humorze Co do błędu to przepraszam - każdemu zdażyć się może... Nie wiem, co masz do mojego wieku W Starożytnym Egipcie kobiety umierały w wieku 20-25 najczęściej przy porodach lub przez komplikacje i niegojące się rany. Osoby 40-letnie uważano za "starych". Co do higieny, to tylko nieliczni posiadali tak wspaniałe warunki do jej utrzymania Chociaż to z powodu wszy nosili wielcy dostojnicy peruki. Ja za "śmierdzącego współczesnego" się nie uważam i radzę na przyszłość subtelniej robić porównania.
  15. Mimo, że moją ulubioną cywilizacją jest Starożytny Egipt, to za żdane skarby bym się tam nie przeniosłam - chyba, że tylko chwilowo (pozwiedzać i myk do naszych czasów :razz: ). Te potforne upały, atakujące wciąż insekty (komary, wszy), brak higieny. No chyba, że miałabym być faraonem - to warto się zastanowić Tylko, że ja mam już 25 lat, czyli trochę więcej niż średnia życia kobiet w tamtych czasach (byłambym baaardzo dojrzała).
  16. Ja stawiam na Egipt. Cywilizacja, która trwała 4 tys lat. Wpaniałe pamiątki t.j. piramidy, grobowce, posągi i świątynie. Byłam w Muzeum w Kairze, które w kilka godzin nie sposób choćby ogólnie zwiedzić ( :cry: :evil: :cry: tyle tylko dano nam czasu). Dolina Królów - to miejsce wygląda na prawie niezmienione przez tyle lat. Fascynująca cywilizacja. Życie codziene, obrzędy, wiara i przesądy :razz: :razz: :razz: Starożytny Egipt ma w sobie jakąś magie, szczyptę tajemniczości. I to mnie chyba najbardziej pociąga :razz: :farao: :razz:
  17. Jakie studia planujecie?

    Ja wybieram się na Akademię Pedagogiczną - kierunek historia (zaoczne)
  18. Historia na AP w Krakowie

    Też słyszałam, że kierunek historyczny na AP jest lepszy niż na UJ Dzięki za przeniesienie tematu do właściwego działu. Jeste tu nowa i wdrażam się :oops: [ Dodano: 2007-07-16, 14:42 ] A może ktoś też wybiera się na tą uczelnię
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.