Zdecydowanie polecam Pajewskiego. Wlasnie pisze referat o niemieckiej strefie wplywow w Europie Wsch. podczas I WS i korzystam tylko z tej ksiazki.
Jako uzupelnienie poprzednich wypowiedzi dodam, ze pierwsze plany wspolpracy Prus i Austro Wegier to lata 1850-te. 7 x 1879 - podpisanie w Wiedniu traktatu sojuszu obronnego Prus i AW (pierwotnie na 5 lat, ale przedluzane do 1918). Po zastapieniu Bismarcka przez Capriviego na stanowisku Kanclerza Rzeszy, dochodzi do podpisania umow handlowych, tzw. "Traktatow Capriviego". Trwa to od grudnia 1891 do lutego 1894, kolejno z: Austro-Węgrami, Wlochami, Belgia, Serbia, Rumunia oraz Rosja - widzimy ze wplywy na wschodzie to element szerszego planu Prus, tzw. Weltpolitik. Traktaty okreslaja zmniejszenie cel na surowce pochadzace z tych krajow trafiajace do Prus oraz na produkty przemyslowe podrozujace w druga strone. W ogole Niemcy przed I Wojna zdobywaja wplywy na wschodzie zwlaszcza kapitalem: silny jest np. w austro-wegierskich Czechach, ale tez w Rosji (ustepuje tam jednak francuskiemu, z ktorym silnie konkuruje).
Mitteleuropa miala byc samowystarczalna i jednoczesnie zrownowarzona, bo zdobycze na wschodzie to zwlaszcza ziemie uprawne. Zalezalo na nich pruskim junkrom (ziemianom) bo choc wciaz mieli oni silny wplyw na polityke Prus, to stan taki nie moglby trwac zbyt dlugo (przy rosnacej sile przemyslowcow).
W czasie wojny Prusy dazyc mialy do utworzenia z nierosyjskich posiadlosci caratu osobnych panstw pod protektoratem milit. Prus (nie bylo jednak mowy o Polsce), panstwa osi mialy kontrolowac poza tym Ukraine (Austro-Wegry) i Besarabie (Rumunia).
To chyba to co mam do dodania.