Skocz do zawartości

pejotlbis 2

Użytkownicy
  • Zawartość

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez pejotlbis 2


  1. Gdybym nie przeczytał drogi Panie wczesniejszych postów  to bym nie wysilał się z pisaniną.

    Rozróżnienie na "holocaust" i "Holocaust" / w ujęciu Żydów i II WŚ/ własnie datuje się na lata 60-te , jesli masz Pan inne informacje to prosze o zródła, samo zaprzeczenie nic nie jest warte

    Dla uzytkowników moze kontekst jest jasny , a może i nie ,zwłaszcza że wczesniej  tzn od lat 40-tych pisano o ludobójstwie na różnych etapach II WŚ i niejednoznacznie , natomiast "Holokaust" jest pojęciem okreslającym całość i dziejową wyjatkowość martyrologii Żydów podczas  II WŚ,był wydarzeniem  jedynym , niepowtarzalnym w historii. 

    Pisanie więc o ludobójstwie Żydów  czy o Holokauście to niezupełnie to samo, ponieważ w pierwszym wypadku można mówic o faktach, a w drugim o faktach i ich interpretacji /właściwie  dorobionej filozofii czy ideologii/ Na potwierdzenie mogę podeprzeć się wypowiedzią Szewach Weissa który mówił o unifikującej  funkcji Holokaustu wśród wspólczesnych Żydów.

    W ujęciu Eli Wiesel'a naród żydowski został poddany próbie , a pierwszym ocalonym był Izaak syn Abrahama.

    Innych "holokaustów" wczesniej i pózniej było kilka : afrykański, armeński, w czasie Zimnej Wojny był  nuklearny, potem  nawet występował ekologiczny .


  2. Poastanowiłem odświerzyć  temat , ponieważ jest on stale aktualny , ale także  wiąże się z wmawianą nam Polakom od jakiegos czasu "współodpowiedzialnością"...

    Chciałbym zwrócic uwagę że , w dotychczasowej dyskusji przewija się problem semantyczny i  lingwistyczny.

    Twórca tematu zadał ciekawe pytanie "Kiedy  i dlaczego zaczęto tak póżno pisać o Holokauście?" , nastąpił po tym szereg postów  nie na temat , Dlaczego? dlatego że termin Holokaust  jest terminem który / jako oznaczenie ludobójstwa Żydów podczas  II WŚ/ do powszechnego użytku tak naprawdę wszedł dopiero w latach 70-tych  XX wieku.

    Termin holokaust  oznacza "ofiarę", "ofiarę poprzez ogień", pochodzi z greki/ holokaustos/, wczesniej co ciekawe,użyty był jako określenie dla całości afrykańskich ofiar  zamordowanych przez europejskich kolonistów  jeszcze w XIX wieku.

    W prasie amerykańskiej  pierwsze użycie terminu "holocaust" w II WŚ ma miejsce w "New York Times" ,w roku 1940 i oznacza "europejskie ludobójstwo " w ogóle ,bez wskazywania na narodowość ofiar.

    Natomiast w 1943 roku, w manifeście New Zionist of America termin "holocaust" pojawia sie w odniesieniu do żydowskich ofiar , i użyty jest w kontekście postulatu utworzenia wolnego państwa żydowskiego w Palestynie.

    Należy zwrócić uwagę że te , i następne przykłady użycia tego wyrazu są użyciami "holocaust", a nie póżniejszego, i dzisiaj  używanego terminu "Holocaust" oznaczającego zagładę Żydów , i tylko Żydów podczas II WŚ.

    Następnie i wielokrotnie używano terminów m.in. "Nazi's holocaust";"Hitler's holocaust", "European holocaust"

    Rozróżnienie zapoczątkowane zostaje przez Eli Wiesel'a ocalonego z zagłady .Po  procesie Eichmanna w 1961 roku w Jerozolimie  "Holocaust"  staje się u niego terminem oznaczajacym ofiarę Żydów  postrzeganą wręcz jako część starotestamentowej tradycji .

    Prawdziwy wysyp historycznych prac z terminem "Holocaust" / w kręgu anglojęzycznym/ następuje   : koniec lat 70-tych i lata  80-te, wiąże się to zapewne z wejściem w życie nowych  pokoleń, w tym także nowych pokoleń historyków

    Warto zaznaczyć że w 1985 roku we Francji pojawia się znany i u nas dokumentalny film "Shoah" , ówczesnie kontrowersyjny bo wskazujący  na innych niż Niemcy sprawców zagłady.

    W 1981 roku " Webster's New World Dictionary" po raz pierwszy definiuje "Holocaust" /pisany z dużej litery/ jako "zniszczenie milionów Żydów"

    Trzeba tez zauważyć że instytut Yad Vashem preferuje konkurencyje określenie "Shoah" / Szoa/ oznaczające w hebrajskim katastrofę.

    Napisałem to wszystko, bowiem w duzej mierze postrzeganie historii zależy od języka właśnie, dzisiaj  kiedy lansuje się wymyślonych "Nazistów" zamiast Niemców , albo  nagminne "Polskie Obozy Koncentracyjne", które bywają tłumaczone jako  "okreslenie geograficzne ", bez  wskazywania na winnych / co jest perfidnym wykrętem/, warto zadbac o precyzyjność i jasność różnych pojęć.]

     

    żródła:

    The Huffington Post .  History and Meaning of  The Word "Holocaust"

    Sean Warsch              A "holocaust " Becomes  "the Holocaust"

    Wiki

     

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.