Skocz do zawartości

Skynet

Użytkownicy
  • Zawartość

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Skynet

  1. Witam! Aktualnie jestem na III-cim roku historii (specjalizacja nauczycielska) i potrzebuję materiałów do pracy licencjackiej. Temat: wpływ polityki reżimu Saddama Husajna na rozwój konfliktów etnicznych i religijnych w tym kraju. Niestety, pozyskane dotąd publikacje satysfakcjonują mnie w niewielkim stopniu. Chętnie przeczytałbym jakąś szczegółową biografię Saddama i publikacje dotyczące nowoczesnego Ruchu Odnowy Islamu oraz początków fundamentalizmu islamskiego (zarówno szyickiego jak i sunnickiego) w tym kraju, etc. Polecicie mi jakieś wydane po polsku pozycje?
  2. Hmm, angielski znam, ale obawiam się że w stopniu niewystarczającym do zrozumienia specjalistycznych prac. Co do zebranej literatury, to przeczytałem już takie pozycje: 1. Rebeca Stefoff: Sadam Husajn: absolutny władca Iraku" 2. Wojciech Szymborski: Zatoka Perska: problemy stabilizacji 3. Jerzy Bliźniewski: Irak-Iran 1980-1988 4. John Bulloch: Wojna Saddama: początki konfliktu kuwejckiego i reakcja międzynarodowa 5. Krzysztof Lalik: Kurdystan iacki u progu XXI w. 6. Hassan Ali Jamsheer: Współczesna historia Iraku 7. Bogusława Pardus-Iwasiów: Problemy Bliskiego i Środkowego Wschodu w polityce zagranicznej republikańskiego Iraku (1958-1980) 8. Aleksandra Dzisiów-Szuszkiewicz: Szyici i sunnici na Bliskim wschodzie: odwieczny konflikt czy współpraca ponad podziałami? 9. Anna Mrozek-Dumanowska: Współczesny ruch odnowy Islamu: w poszukiwaniu wlasnej tożsamośi kulturowej 10.Julian Kaczmarek: Terroryzm i konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie 11.Niemuzułmańskie mniejszości Iraku: historia, kultura, problemy przetrwania (praca zbiorowa) Niestety, we wszystkich jest niewiele o Iraku w interesującym mnie okresie 1979-2003. O rozwoju nowoczesnego fundamentalizmu islamskiego, polityce narodowościowej i religijnej rządu, relacjach poszczególnych grup etno-religinych między sobą, zwłaszcza chodzi mi o arabskich sunnitów i szyitów. Również postać samego Husajna w biografii Stefoff i jego polityka, szczególnie po przegranej wojnie o Kuwejt, jest zbyt ogólnikowo przedstawiona.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.